Çocuğunuzu gerçekten duyuyor musunuz?

Söylediklerini dikkatle dinleyin. Gözlerine bakın. Hemen tepki vermeyin, sessizliğinizi koruyun. Onu gerçekten duymanız ve bunu hissettirmeniz gelişimi için altın değerindedir.

Çocuğunuzu gerçekten duyuyor musunuz?

Eğer iyi bir anne ve baba olmak istiyorsanız çocuğunuzu gerçekten dinlemelisiniz. Çocuğunuzun gerçekte ne dediğini duymalısınız.

 

Psikolog Leyla Navaro’nun, ‘Gerçekten Beni Duyuyor Musun?’ isimli kitabında çocuğu dinlemenin yararlarından söz ediliyor ve çocuk konuşurken dinlenildiği zaman şu sonuçların oluşacağı anlatılıyor:

 

1. Çocuğun konuşma yeteneği artar, kendini daha ili ifade etmesini öğrenir, kelime bilgisi zenginleşir.

 

2. Çocuğun bir derdi varsa, bunu davranışla göstermek yerine (saldırganlık, hırçınlık, ağlamak, içine kapanmak gibi) sözle ifade ederek rahatlar, bu da hırçınlaşmasına, içine kapanıp üzülmesine, daha ileride derslerini veya sosyal hayatını etkilemesine engel olabilir.

 

3. Anlaşıldığını hisseden çocuk kendini daha huzurlu ve rahat hisseder. Bu da çocuğun kişisel ve sosyal gelişmesine yardımcı olur. Çocuğun kendine güveni artar.

 

4. Çocukla aranızda bir yakınlık doğar. Çocuk size danışır ve diyalog kurar.

 

5. Söyledikleri dinlenen çocuk, sizin sözünüzü dinlemeye başlar.

 

Peki, iyi bir dinleyici olabilmenin koşulları nelerdir?

İşte dikkat edilmesi gereken hususlar:

 

1. Çocuğunuz konuşurken onun gözlerine bakın

Ya çocuğun hizasına gelecek şekilde oturun veya çocuğunuzu kendi boyunuza göre yükseltin. Onun gözlerine bakın. Hem yüz ifadesini görebilirsiniz, hem de size daha rahat açılmasını sağlarsınız.

 

2. Sessizce dinleyin

Çocuğunuz bir sorunla geldiğinde, hemen lafa karışıp sorunu giderme, çözüm getirmeye çalışmayın. Önemli olan sizin değil, çocuğunuzun söyleyecekleridir. Ayrıca konuşurken yaratılan sessizlik, çocuğun konuştukları hakkında düşünmesine ve olaya daha dikkatle bakmasına olanak sağlar.

 

3. Kısaca onun söylediklerini tekrar edebilirsiniz

“Demek öyle oldu” gibi ifadeler anlatımı devam ettirir. Çocuğunuza ayna görevi görmüş olursunuz. Yanlış anlamadığınızı kanıtlarsınız. Çözümü kendi bulmasına, böylece daha sorumlu ve bağımsız olmasına yardımcı olursunuz. Sorunun yüzeyde kalmayıp, daha derin bir boyutu varsa onu anlayabilirsiniz.

 

4. Duygularını dile getirebilirsiniz

“Çok mu kızdın?” gibi ifadeler çocuğunuzu rahatlatır. Anlaşıldığını hisseder. Ayrıca duygularının yoğunlu devam etmez. Bununla birlikte çocuk duygularını isimlendirilmeyi öğrenir. Böyle bir iletişim içinde büyüyen çocuklar, kendilerini daha açık ve dolaysız ifade ederek sorunlarını daha kolay çözümleyebilirler.

 

-BİTTİ-

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön