Çocuğunuzun artık bebek olmadığını nasıl anlarsınız?

Bir gün bir bakarsınız mini mini bebeğiniz sadece emeklemeği bırakıp yürümeğe başlamamış, davranışları, tavırları da bir başka olmuş.

Çocuğunuzun artık bebek olmadığını nasıl anlarsınız?

O gün anlarsınız yavrunuzun artık bebeklikten çocukluğa geçtiğini. Aslında o bunun sinyallerini yavaş yavaş vermeye başlamıştır da siz hemen farkedememişsinizdir, şimdi bu belirtilerin en yaygın olanları nelermiş görelim.

 

Biberon yerine bardak

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz ısrarla suyunu biberon yerine bardaktan içmek istiyorsa artık bebeklikten çıktığına emin olabilirsiniz. Üstelik bunu üstüne başına dökmeden başarırsa gözlerinize inanamazsınız.

 

Lazımlık merakı

İkide bir lazımlığa oturmak ister, hatta hiç bir şey yapmasa da, yani aslında tuvalete gitme ihtiyacı olmasa bile. Kim bilir belki de altının bezlenmesinden bir an evvel kurtulmak istiyordur. Siz de dışarı çıkarken çantaya bir sürü bebek bezi koymak yerine, yanınıza oyuncak ve atıştırmalıklar almaya başlarsınız.

 

Gece yanınıza gelir

Bebeklikten çıkan çocuk, büyük yataklarda yatmak ister, hele kendi karyolasından tırmanıp da gecenin bir yarısı sizin yanınıza geldiğinde bunu nasıl becerdiğine şaşırır kalırsınız.

 

Kendi masalını seçer

Eskiden yatırdığınızda ninni söylerken ya da siz ne anlatırsanız dinleyip uykuya dalarken, bir de bakmışsınız en favori masalını getirip ille de onu okumanızı ister, hatta sizinle birlikte okumaya çalışır.

 

Yardım etmek ister

Bu dönemde size yardımcı olmaya çalışırlar. Mesela kendileri giyinmeğe çabalar, çocuğunuz kız ise yemek yaparken, masa hazırlarken ya da bulaşık makinesini boşaltırken işin bir ucundan tutmak ister ve bunu da çok büyük bir iş beceriyor edasıyla yapar.

 

Kendi kararlarını verir

Çocuğunuzun artık kendi fikirlerinin oluşmaya başladığını, kendisiyle ilgili kararları verdiğini farkedersiniz. Birlikte onun için alışverişe çıktığınızda iki kıyafet gösterin ve hangisini beğendiğini sorun, rahatlıkla bir tanesini tercih ediyorsa o artık bebek değildir.

Her şeye hayır der

Bebeklikten çocukluğa geçişin en belirgin özelliklerinden biri de her söylediğinize itiraz etmeleridir. Bu durum doğumundan itibaren anneye bağımlı olan yavrunuzun bireyselliğini ve kendini keşfetmeye başlamasının doğal sonucudur ve sizin bu dönemde ona karşı doğru tepkiler vermeniz çok önemlidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön