Spor yapan çocuğunuzun kalbini ihmal etmeyin

Gerek anne karnında gerekse doğum anında ve sonrasında yapılan muayene ve incelemeler, küçük kalpler için kurtarıcı oluyor.

Spor yapan çocuğunuzun kalbini ihmal etmeyin

Çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarıyla sonradan olma (edinsel) kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi, girişimsel ve cerrahi yöntemler uygulanarak, Türkiye’de gelişmiş ülkelerle aynı seviyede yapılıyor. Başarı oranları arasında da bir farklılık bulunmuyor. Bayındır Hastanesi Söğütözü Pediatrik Kardiyoloji Uzm. Dr. Cemile Nursel Alpan, yetişkinlerin kalp sağlığı sorunlarını çözmenin çocukların bu konudaki problemlerini çözmekten daha kolay olduğuna dikkat çekiyor.

Rutin kalp muayenesi yaptırılmalı
Çocuk kalp sağlığı konusunda anne karnında yapılan incelemelerin dışında, her yenidoğanın doktor tarafından yapılan ilk muayenede dikkatli bir kalp kontrolünden geçirilmesi gerekiyor. Eko çekilmesi şart olmasa da, doktorun bebeğin kalbini dikkatli şekilde dinlemesi öneriliyor. Sonradan oluşan hastalıklarda ise erken tanı koymanın son derece önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Çocukların spora teşvik edildiği ve spor yapmalarının yararlarının sıkça dile getirildiği günümüzde, spora yeni başlayacak çocukların kalp kontrolü çok önemli görülüyor. Böylece sinsi seyirli bazı hastalıkları ortaya çıkarmak ve kalpte ritim bozukluğu olup olmadığını tespit etmek mümkün oluyor. Bu nedenle sporcu çocuklara mutlaka rutin kalp muayenesi öneriliyor.

Dengeli beslenme şartı
Çocuklarda büyüme ve zihinsel gelişme, gebeliğin başladığı andan itibaren besinlerden büyük ölçüde etkileniyor. Sağlıklı beslenme, kalp sağlığı için de büyük önem taşıyor. Dengesiz beslenme çok küçük yaşlarda şişmanlığa, normalin çok üzerinde kolesterol düzeylerineve yüksek tansiyona yol açabiliyor. Bu durum yetişkinlikteki sağlık açısından kötü bir temel oluşturuyor.

Yüksek kolesterol çok faktörlü metabolik bir hastalık olduğu için hastalığı artıran genetik faktörlerin yanı sıra diyet ve fiziksel aktivite gibi çevresel faktörlerin de prognozda önemli rolü bulunuyor. Hiperkolesterolemi damar sertliği için önemli bir risk faktörüyken, yapılan çalışmalar aterosklerozun çocukluk çağında başladığını ve tüm yaşam boyu devam eden   bir patoloji olduğunu gözler önüne seriyor.

Yağ depolanıyor
Dr. Alpan, “Yağ dokusu tüm vücutta bulunuyor ve temel olarak yağ hücresinin fazla olduğu yerlerde depolanıyor. Yağlar deri altında ve iç organları kaplayan zarlarda biriktiği için çocuklarda görülen şişmanlık anormal sayıda yağ hücresi oluşumundan kaynaklanıyor” diyor. Bu hücreler kilo vermekle kaybolmuyor. Kilo verildiğinde bu hücreler içlerindeki yağın bir kısmını kaybetseler de, hücrelerin yağ depolama özelliklerini koruduklarının unutulmaması gerekiyor. Bu da, kişinin ergenlik döneminde veya yetişkinlikte şişmanlığa eğilimli olmasına neden oluyor.

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön