Demir takviyesi şart mı?

Bebeğini 4 ay doktor kontrolüne götüren her annenin vereceği bir karar var: Doktorunun test bile yapmadan önerdiği demir damlasını çocuğuna takviye edecek mi etmeyecek mi?

 

Sorgulanmayı sevmeyen doktorların, neti karıştıran yeni anneye hoşnutsuzlukla baktıkları yerde daha da büyüyen bir acaba sorusu yükseliyor işkil yapan içimden. Demir konusunda da 4 yıl önce kızımı büyütürken olduğu gibi aynen bu oldu.

 

Demir ne işe yarar?

 

İşi kan dolaşımında dokulara oksijen taşımak olan demir, gerçekten hayati öneme sahip. Eksikse vücudun bağışıklığını düşüyor ve hastalıklara açık hale geliyoruz. Bebeklerde ise eksikliği daha da mühim... Zihinsel ve fiziksel gelişimi olumsuz etkileyebiliyor.

 

Peki eksikliği zararlı olan şeyin, gerekmiyorken verilişi de zararlı olabilir mi? İşte benim anlamak istediğim bu.

 

Bebeklerde demir rezervi

 

Beklenen doğum tarihinde dünyaya gelen bebekler, annelerinin hamileliğinin son trimester’ında, onlara 4 ay yetecek kadar demir rezervini depolayarak doğuyorlar.

 

4. aydan sonra standart demire başlanması bu bilgiye referansla. Bebeğiniz prematüre doğduysa, bu sayaç daha erken başlıyor.

 

Bebeğiniz zamanında doğduysa da demir verme kararı bebeğinizin nasıl beslendiğine bağlı. Anne sütü, mama ya da ek gıda alan bebek için sonuç aslında değişken.

 

Ve fakat…

 

Demir rezervinde sorun olmayan bebeğe demir yüklemesi yapmak doğru mu? Bana hayırmış gibi gelen cevabı bir emzirme danışmanı olan Kelly Bonyata'nın kaleme aldığı yazısında buldum.

 

 • Demir bağırsak enfeksiyonu ve ishale yol açan salmonella gibi bakterileri besleyebiliyor. Oysa anne sütündeki demir, sadece bebeği besliyor. Takviye veren doktorların hastayken demiri kesme sebebi de bu muhtemelen.

   

 • Dışarıdan verilen demir, anne sütündeki demirin verimli emilimine engel oluyor. Kaş yapayım derken göz çıkarıyor yani.

 

 • Demir bebeklerde kabızlık gibi sorunlara neden olabiliyor.

   

Peki ben neye karar verdim?

 

Çınar’ın demir rezervini eksik gösteren bir sonucu elime alana kadar ona takviye vermemeye ki buna da katı gıdalara başlayacağımız 6. ay civarı baktırmayı planlıyorum.

 

Lakin bana doğru gelen bu kararı uygulamadan önce, size özel bir değerlendirme için kendi doktorunuza danışmanızı öneririm.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön