Yarım litresi 1 TL...

“İnsanlar üzüm gibidir, kimi sirke olur kimi şarap” diyen, o sevdiğim İranlı şair miydi bilmiyorum. Bildiğim şu: Bu laf-ı güzel sirkenin hakkını yiyor.


Neden mi?

 

Toksik olmayan doğal yaşama taktığımdan beri, elimi hangi ev yapımı tarife atsam içinden sirke, özellikle elmalısı çıkıyor.

 

Misal mi?

 

Çamaşır makinasının yumuşatıcısı… 5 yıldan fazla süredir mis gibi bilmem ne kokulu tek bir yumuşatıcı girmedi bizim evin kapısından. Marketten şişe şişe aldığım elma sirkesini dolduruyorum yumuşatıcı gözüne. Miktarı gözüm ne kadar çekerse.

 

Çok kirli çamaşırım varsa, bazen deterjan gözüne de ekliyorum sirkeyi. Sirkenin beyazı beyaz, renkliyi de renkli yapmak gibi gibi bir mahareti var. Siz bu değer önerisinin 3 lt'sine 17 TL verdiniz ama olsun. Sonrakine yarım litresi 1 lira.


1 lira bizim bulaşık makinasının da parlatıcısı. Hatta ayda bir makinanın içine bir şişesini  boca edip boş çalıştırıyoruz ki, orasında burasında bakteri kalmasın. Filtresini inceltiyor diyenlerin lobisineyse, kulağımı tıkıyorum.


Sonra ter kokusu gidericidir sirke: Kolumun altına hayatta sürmeyeceğim roll-on’ların yegane alternatifidir.  Açık parfüm satan yerlerden 10 TL’ye alacağınız cam fısfısların içine yarım ölçü organik sirke, yarım ölçü de su koyun, işte size en uzun süreli temiz kalabilen gömleğin kol altı.

 

Daha mı?

 

Kızıma vereceğim meyveyi, akşam evde pişireceğim sebzeyi de sirkeye emanet ederim ben.

 

Olmadı lavabo aç olarak kullanırım. Tıkanan lavaboya 1 ölçü karbonat, 1 ölçü sirke döküp 5 dakika nemli bir bezle kapatır, üstüne 1 lt sıcak suyu boca ediveririm. Lavobo sağ, zıkkım gibi zehir zerk edilmemiş doğa selamet. Keşke herkes öyle yapsa.

 

El dokuması halılarım da sirkeye emanettir hep. 4 lt suya karıştırdığım 1 bardak sirke, hem temizliğini yapar halılarımın, hem de renklerini parlatır.

 

Kullanırken kendinize, atık olduğunda da doğaya zarar vermeyen, sindirimi uzatsın diye yenilesi, grip olduğunuzda içilesi biricik şey sirke. Ekolojik olsun derken ekonomik olmayan seçimlerden de değil…

 

Korkmayın “Allahım bu ne pis bir koku” dediğiniz sirkenin kokusu en fazla 15 dk kalır sıktığınız yüzeyde.  Sonrası küfsüz, bakterisiz, kirsiz, mikropsuz bir hayat. Sirke buna muktedir, çünkü asidik. Ve kanserojen değil…

 

İçinde koruyucu olmasın, organik de çok pahalı diyorsanız kendi elma sirkenizi kendiniz yapabilirsiniz. Nasıl’ı Canan Hoca’nın Karatay Mutfağı’nda saklı.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön