Lukapu

Düşünün tatil yapmayı çok seviyorsunuz, fotoğraf çekmek de hoşunuza gidiyor. O halde Lukapu'yu seveceksiniz. Çünkü her gittiğiniz ülkenin kitabını kendiniz yapabilirsiniz...

En güzel anlarınızı kitap yapıp ölümsüzleştirmeye ne dersiniz?

Bayıldım! Tek kelimeyle bayıldım. Değişik bir şey aradım aradım sonunda “Değişik” kelimesinin kesinlikle sözlük anlamının hakkını veren iki erkek kardeş buldum… Ariti kardeşler Lukapu’yu geçen yıl kurmuş oldukça da başarılı ilerliyorlar. Peki nedir bu Lukapu? Kendi fotoğraflarınızdan ya da kim için kitap oluşturmak istiyorsanız onun fotoğraflarını Ariti kardeşlere gönderiyorsunuz, gönderdiğiniz fotoğraflar size birkaç gün içerisinde kitap olarak geliyor.

 

Değişik sözlük anlamı: Alışılmışın dışında bir özelliği bulunan farklı.

 

Lukapu ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Mahir Ariti: Lukapu ben ve kardeşim Alp Berri Ariti tarafından 2011 yılının Mayıs ayında, yaklaşık 1 senelik incelemeler ve analizler sonucunda kuruldu.

 

Kendinizi bizlere anlatır mısınız?

Mahir Ariti:  Önce New York Hamilton College, sonrasında ise İstanbul'da Bilgi Üniversitesinde Reklâmcılık okudum. Kendi butik ajansım da dâhil birçok reklâm ajansında 6 yıl boyunca reklâm yazarı, stratejist ve ekip lideri olarak çalıştım.

 

Alp Berri Ariti: Önce Boston’daki Brandeis Üniversitesi’nde ekonomi okudum, sonra uluslararası finans mastırı yaptım. Çokuluslu şirketlerde iş hayatına atıldıktan sonra, fotoğraf tutkumun peşinden giderek bu alanda birçok eğitim aldım ve New England School of Photography'de ders verdim. 

 

Lukapu fikri nasıl ortaya çıktı?

Alp Berri Ariti: Fotoğraf tutkum sayesinde yurtdışındaki benzer servisleri yıllardır kullanıyordum. Sonra bir gün kardeşim Mahir’le bir araya geldik ve “Bu hizmet neden Türkiye’de de layığıyla yapılmasın?” diye sorduk. Mahir ise uzun bir süredir internet iş modelleri konusunda araştırma yapıyordu. İkimizin bilgisi ve tecrübesi bir araya gelince “Neden bu işi biz yapmayalım?” diye sorduk ve araştırmalarımız sonucu bu işe girmeye karar verdik.

 

Lukapu ismi ne ifade ediyor? Marka ismi olarak neden tercih ettiniz?

Mahir Ariti: Bu ismi seçerken çok fazla isim çalıştık ve isimlerin anlamlarından ziyade neler hissettirdikleriyle ilgilendik. Yaklaşık 100 adet isim arasından seçtik. Bizim işimiz insanların anılarını onlara en güzel ve yaratıcı şekilde sunmaları için araçlar sunmak olduğu için çok cana yakın ve şirin bir isim olmasına özen gösterdik. 

 

Türkiye’de fazla bilinmeyen ama dünyada başarılı birçok örneği olan bir iş yapıyorsunuz… Bu işi tercih ederken ne düşündünüz, piyasa araştırması yaptınız mı? 

Mahir Ariti: Öncelikle Türkiye'de bu işi yapmayı denemiş hemen hemen herkesle görüştük. Sayısı 20’yi bulan bu girişimcilerin nerelerde başarısız olduklarını analiz ettik. Ayrıca yurtdışındaki bir kaç başarılı benzer işletmeyle iletişime geçerek, konuyu en ince detaylarına kadar görüştük, yurtdışı fuarlarına katıldık. Sonunda hem tasarım hem de yazılım anlamında çok güvendiğimiz bir ekiple işe başladık.   

 

Bize A’dan Z’ye; Lukapu’nun web sitesine girişinden fotoğraf albümün tüketicinin eline geçmesine kadar, gelişen süreci anlatabilir misiniz?

Mahir Ariti: Kendi foto kitabınızı oluşturabilmek için önce sitemiz lukapu adresine girmeniz lazım. Sonra hemen Lukapu Designer programımızı indiriyorsunuz. Bu işlem tamamen ücretsiz ve çok da hızlı. Lukapu Designer, çok küçük bir uygulama, bilgisayarınızda kapladığı alan 19MB. Bu yüzden de sizin bilgisayarınızda bir ek yük oluşturmuyor.

Ardından bilgisayarınıza yüklediğiniz dijital fotoğraflarınızı dilediğiniz şekilde, renkli fonlara, renkli ya da siyah beyaz olarak, altına yazılar ekleyerek ya da sadece fotoğrafları yalın bir şekilde arka arkaya yerleştirerek kitabınızı oluşturuyorsunuz. Kitabınızı bitirince programın içerisinden siparişinizi veriyorsunuz.

Biz, siparişin sorunsuz bir şekilde geldiğini kontrol ettikten sonra size bir e-posta yolluyoruz ve ödeme yapmanızı rica ediyoruz. Ödeme yapıldıktan hemen sonra kitabınızı üretime alıyoruz.

 

Üretim sırasında Lukapu teknolojisine özel bazı adımlarımız var. Mesela fotoğraflarınızın bütün ayarları otomatik yapılarak renk ve ton ayarları düzeltiliyor, kırmızı göz etkileri düzeliyor ve resimlerinizin çözünürlükleri düzeltiliyor. Sonra baskıya giriyor. En geç 5 iş günü içerisinde kutusuyla beraber kargoya teslim etmiş oluyoruz. Her şey el değmeden ve otomatik bir şekilde yapılıyor.

 

Lukapu olarak bugüne kadar Türkiye’nin hangi bölgelerine hizmet verdiniz? En çok nerede ilgi gördünüz?

Mahir Ariti: İşe başlayalı çok kısa bir süre olmasına rağmen, Türkiye çapında 52 ilden sipariş almayı başardık. En büyük ilgiyi doğal olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi büyük şehirlerden gördük. Ama bizi en çok şaşırtan Hakkari'den, Şırnak'tan, bütün Karadeniz ve Akdeniz hattından yani aslında hemen hemen bütün Türkiye’den sipariş almak oldu.

 

Önümüzdeki günler için planlarınız, hedefleriniz neler?

Mahir Ariti: Biz, bu işi çok severek ve eğlenerek yaptığımız için başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu nedenle her dakika yeni ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Önümüzdeki günler için yeni planlarımız  var. Yeni ürünler sunmak ve kullandığımız teknolojiyi daha da geliştirmek istiyoruz.

 

Röportaj: Ülker Reyhan

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön