Başbakan ile görüşecek Gezi Parkı eylemcileri…

Başbakan Erdoğan ile Gezi Parkı eylemcilerinin görüşmesi medya’da büyük yankı uyandırdı. Herkes Gezi Parkı’ndan kimlerin görüşmeye gideceğini merak ediyor.

Başbakan ile görüşecek Gezi Parkı eylemcileri…

Birçok sitede yer alan liste şöyle: tiyatro sanatçısı Ahmet Mümtaz Taylan, yönetmen Kutluğ Ataman, gazeteci Hayko Bağdat, Prof. Dr. Hale Çağrıcı, Greenpeace kampanya sorumlusu Hilal Atıcı, menajer Can Saban, mimar Rümeysa Özel, mimar Selva Gürdoğan, Taksim Platformu Sözcüsü ve akademisyen Betül Tanbay, Helsinki Yurttaşlar Platformu Emel Kurma, TEMA Kampanya Koordinatörü Göksen Şahin, üniversite öğrencisi Nil Eyüboğlu, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Özgür Demirtaş, Şehir Planlamacıları Odası ve Taksim Dayanışma Platformu sözcüsü Tayfun Kahraman, lise öğrencisi Turgut Ağabeyoğlu, sosyal medya uzmanı Zehra Öney, yayıncı Zülfikar Kürüm, Doç. Dr. İpek Akpınar ve eylemler sürecinde Başbakan'a yazdığı mektupla ses getiren AK Parti teşkilatı üyesi Bülent Peker.

 

Fakat bu isimlerden bazıları görüşmeye çağrılmadıklarını veya bu şiddet sürecinde görüşmeye gitmeyecekleri dile getirdi.

 

Gezi Parkı direnişine katılan ve Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup ile herkesin düşüncelerine ve hislerine tercüman olan AKP teşkilatı üyesi Bülent Peker, Başbakanlıkta kabul edilecek heyette yer alacağı kesinleşti.

 

Greenpeace sitesinde yaptığı açıklama ile Başbakanlıkta gerçekleşecek olan toplantıya, henüz kurumları adına gelen bir davet olmadığını belirtti. Barışçıl ve demokratik bir ortamda, çözüm odaklı yapılacak her türlü görüşmeye açık olduklarını belirten Greenpeace, Başbakan ile görüşme olmadan önce şiddetin sona ermesi gerektiğini dile getirdi.

 

Gazeteci Hayko Bağdat, twitter’dan "Taksim Dayanışma'nın tavrına uygun olarak yarın yapılması planlanan Başbakanlıktaki toplantıya katılmayacağım." şeklinde açıklama yaptı.

 

Sanatçı Ahmet Mümtaz Taylan ise: “Başbakanla toplantı yapacak grupla ilgili bir bilgim yok! Arkadaşların uyarısıyla gördüm az önce. Soranlara mahsus selam...” yazarak katılmayacağını dile getirdi.

 

Helsinki Yurttaşlar Platformu, sitesinde yaptığı açıklamada; “Başbakanın Gezi Parkı hareketinin taleplerini ve dinamiklerini anlamadığını ve diyaloga kapalı olduğunu bu son gelişmeler bir kez daha ortaya koymuştur. Bundan sonra yaşanacak gelişmelerin bütün sorumluluğu Başbakan ve partisinin omuzlarındadır. Başbakanı, hükümeti ve AKP yöneticilerini itidale, aklıselimle davranmaya davet ediyor, diyalog, müzakere ve uzlaşma yollarını açık tutmaya ve bu akıldışı inatlaşmaya son vermeye çağırıyoruz.” dedi.

 

Tema Vakfı; “Barışçıl bir ortamda, Taksim Dayanışması ile başlatılan görüşme sürecini desteklemekteyiz. Gerekirse, Taksim Dayanışması’nın katıldığı bir toplantıya Gezi Parkı sürecindeki gözlemlerimizi paylaşmak ve sürece olumlu katkı sunmak üzere katılıma sıcak bakmaktayız.

Ancak, bu sabahtan beri Taksim ve Gezi Parkı’nda yaşananların, barışçıl ve çözüm odaklı görüşme ortamına zarar verdiğini düşünmekteyiz. Sürecin barışçıl ve çözüm odaklı bir şekilde sürdürülmesi için çabalarımızın süreceğini duyururuz.”

 

Başbakanlık kaynakları ise, Erdoğan'ın 11 kişi ile görüşeceği bilgisini verdi. Grubun içinde öğrenci, öğretmen, akademisyen gibi farklı kesimlerden kişiler olduğu öğrenildi.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön