Astımı olanlar bu havalara dikkat etmeli!

Soğuk havalarda havadaki kirlenme ve toz miktarının artması, özellikle şehirlerde ve çok nüfuslu yerleşim alanlarında, astımın kötüleşmesine neden olabiliyor. İşte soğuk havada astımın tetiklenmesinin nedenleri ve tedbirleri.

Astımı olanlar bu havalara dikkat etmeli!

Astım değişik şekillerde ortaya çıkan bir hastalık ama birçok kişi soğuk havalarda rahatsızlık hissedebilir. Memorial Suadiye Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, soğuk havaların astım hastalığı üzerindeki tetikleyici etkisi hakkında bilgi veriyor.

Nefes darlığına neden olabilir
Alerjisi olan olmayan hemen hemen herkes soğuk havada burun akıntısından yakınır. Hatta zaman zaman akıntıya hapşırık da eşlik edebilir. Buna, ‘kayakçı burnu’ denir. Burun tıkanıklığı, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli sorunlardan biri. Solunan havanın nemlendirilmesine ve ısıtılmasına engel olan burun tıkanıklığı, astım gelişimine katkıda bulunabilir.

Soğuk hava aynı zamanda astımlı hastalarda, özellikle soğukta enerji ha harcandığında, nefes darlığını da ha tetikleyebilir.

Kış astımlının düşmanı
Kışın soğuk günlerini yaşadığımız aralık ve ocak aylarında, solunum yolları normale göre daha hassas olan astımlı hastaların daha çok özen göstermesi gerekir. Bilindiği gibi, astım, ge havayollarının çeşitli tetikleyici faktörlerle geçici olarak kasılması ve daralmasıyla karakterli bir hastalık Bu tetikleyici faktörler arasında ev tozu akarları, polenler, hayvan tüyleri, küf a mantarları gibi alerjenlerin yanı sıra, m soğuk hava da bulunur. Özellikle soğuk havada enerji gerektiren işler ya da h egzersiz yapmak, astım krizini tetikleyebilir.

Atkı ve şallar kurtarıcı olabilir
Normalde havayollarının iç yüzeyini örten ince bir sıvı tabakası var. Soğuk havanın sık ve derin solunmasıyla bu sıvı daha yerine yenisi konamadan buharlaşır ve akışkanlığını kaybeder. İstirahat halinde ya da hafif egzersiz sırasında daha çok burun yoluyla solunum yaparsınız. Dondurucu soğukluktaki hava bile burun boşluğundan vücuda girdiğinde tamamen ısıtılıp nemlendirilebilir.

Normal şartlarda, nefes aldığımızda burundan geçen hava nemlendirilerek ve ısınarak akciğerlere ulaşır. Egzersiz sırasında ise daha hızlı ve derin nefes alıp verilir ve ağız solunumunun da devreye girmesiyle, akciğerlere giren hava yeterince nemlenip ısınamaz. Bu nedenden dolayı özellikle yurdumuzun büyük bir bölümünün kar altında günlerde, astımlı hastaların mümkün olduğunca soğuk havaya maruz kalmaması, mutlaka dış ortamda bulunmaları gerektiğinde ise ağız-burunlarını sıkıca örterek kısmen de olsa soğuk havadan kaçınmaları önerilir. Bunun yanında, ağız solunumu yerine burundan nefes almak, soğuk havanın ısınarak ve nemlenerek akciğerlere ulaşması açısından yararlı olacak.

''Soğuk havada aşırı güç gerektiren işler ya da egzersiz yapmak, astım krizini tetikleyebilir. Böyle havalarda yoğun egzersizlerden kaçının.''

Çocuk hastalıkları uzmanına görünün
Soğuk havanın dışında, bacalardan yayılan duman ve hava kirliliği de astım atağını tetikleyebilir. Astımlı hastaların kış ayları boyunca da düzenli doktor kontrolünü aksatmaması, ilaçlarını düzenli kullanması ve ''kurtarıcı'' dediğimiz ilaç grubundan olan ve hızlı nefes açıcı özelliğe sahip ilaçlarını her zaman kolayca ulaşabilecekleri yerde bulundurmaları önerilir.

Kendinizi doğru şekilde korursanız ve doğru ilaçları kullanırsanız, -15 dereceye kadar varan soğuk havalarda dışarı çıkmada çok fazla endişe duymanıza gerek kalmaz. Ancak, astım hastalığı oldukça bireysel ve hastalığın gelişmesinde büyük değişiklikler gözlenebilir. Bu nedenle, bazıları daha az soğuk havalarda bile nefes alıp verirken zorluk çekebilir. Kendi hastalığınızı tanımanız ve kendi tepkilerinizi dikkate almanız oldukça önemli.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön