Moda artık blogger’lardan soruluyor!

Moda, hakkında herkesin fikir yürütebileceği bir sektör. Özellikle demoda blogger’larının. Moda haftalarının başladığı şu günlerde artık dergi editörlerinin yanlarında genç moda blogger’ları yer alıyor.

Moda artık blogger’lardan soruluyor!

Moda blogger’ları trend raporları, ünlülerin giyimtarzlarını, kıyafet, aksesuvar ve sokakmodasını, sezon defilelerini yakından takip ediyor. Takipçilerini, haftanın yedi günü 24 saat, hızına yetişmekte zorluk çektiğimiz dinamikmoda dünyasında olan bitenden haberdar ediyorlar. Yazanmutlu, okuyanmutlu. 2002’de başlayan blog furyası o zamandan beri büyük. bir hızla geniş kitlelere ulaştı.

 

Artık hemen her markanın, her yazarın, gazetecinin, sanatçının bir blog’u var. Bu herkesi bir şekilde tetikleyen bulaşıcı bir durum, sürekli takipçiler de bir süre sonra kendi blog’unu kuruyor. Bu da sanal dünyada yeni yeteneklerin keşfedilmesini sağlıyor.

 

Blog’ların sektöre katkısı ve etkisi artık yadsınamaz bir gerçek. Bunun farkında olan birçokmarka da blog’lara yatırım yapmaya başladı. Blog açmak için bir Google hesabınızın olması yeterli. Blogger.comadresine girerek ya da Google ana sayfasından üstmönüde yer alan blogger linkine tıklayıp giriş yaparsanız, hemen bir blog sahibi olabilirsiniz.

 

Türk moda blogger’larına sorduk

 

Gözde Dinç - Alışveris-cini.com


Moda artık blogger’lardan mı soruluyor?

Herkesten soruluyor. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle kim nerede ne giymiş, nereye gitmiş, ne yemiş; hepsinden haberimiz oluyor. Bunlar da hem moda anlayışımızı hem de hayat stilimizi etkiliyor. Moda blogger’larının özellikle sanal mecralarda bilirkişi olarak kabul edilmesi, onları daha da etkili yapıyor.

 

Moda blogger’larının hızlı yükselişini neye bağlıyorsun?

Önce yaşadığımız ortamın değişmesine bağlıyorum. Artık hiçbirimizin beklemeye tahammülü yok. Bu anlamda blog’lar ve sosyal medya çok avantajlı. Ayrıca moda blog’ları sayesinde insanlar modanın sadece podyumdan ibaret olmadığını keşfetti. Modayı benimseyip günlük hayatlarına entegre ettiler. Bu da moda blogger’larına hızlı bir yükseliş sağlamış oldu.

 

Koray Caner - koraycaner.com

 

Moda blogger’ı olmanınartıları ve eksileri neler?

Pek çok farklı fikir üretip bunları gerçekleştirebilmek, moda haftalarında veya özel etkinliklerde sektörün en önde gelen isimleriyle tanışıp moda dünyasını içeriden de görebilmek gibi artılardan bahsedebilirim sanırım. Eksileri de en az artıları kadar iddialı. Moda blogger’larını asla ve asla ciddiye almayacak bir grup insan var ve onlarla uğraşmak gerçekten bu işin en büyük eksisi.

 

Buğra Levent - bugralevent-blogcu.com

 

Türkiye’de ve dünyada blogger’lara yaklaşım nasıl?

Türkiye’de moda için gerçek anlamda bir şeyler yapanların varlığı yadsınamaz ama blog’ların ve blogger’ların yurt dışındakiler gibi bir konuma gelmesi için önümüzde uzun bir sü re var. Moda, hafife alınmayacak derecede önemli bir disiplin. Sizi vezir de eder, rezil de. Ama yolun başında olmanın avantajını değerlendirip emin adımlar atarsak, gelecekte moda bizden de sorulabilir

 

Ferhan Talib - iconjane.com

 

Modaya artık blogger’lar mı yön veriyor?

Türkiye’de hayır ama dünyada bu tarz bir durum olduğu ortada. Daha önce dergicilik sektörünün yaptığını bugün biraz daha hızlı ve interaktif olarak blogger’lar yapıyor. Bugün değilse bile moda ve daha birçok sektörün blogger’lardan sorulacağı günler yaklaştı.

 

Buse Terim – buseterim.com.tr


 Moda artık blogger’landan mı soruluyor?

Fazla iddialı bir söylem. Elbette moda dünyasının son yıllarda en etkili oyuncularından biri blogger’lar. Birkaç sene önce bu değişimi görmezden gelen tasarımcılar dahi bugün defilelerinin en ön sırasında blogger’lar yer ayırıyor. Blog yazmaya ilk başladığım günlerde, Paris Couture Week’te Chanel defilesini izlemeyi ancak hayal edebilirdim, oysa bugün dünyanın en prestijli moda haftalarına blog’um sayesinde katılabiliyorum. Ama dediğim gibi, blogger’lar en önemli oyunculardan biri haline gelseler ve modada oyunun kurallarını değiştirseler de moda yalnızca onlardan sorulmuyor, hiçbir zaman da bu raddeye geleceğine inanmıyorum. Öte yandan, blogger’ları küçümseyenler de bu devrime kayıtsız kalmamalı!

 

Moda blogger’ı olmanın artıları ve eksileri ne?

Blog’lar, insanların iş dışı hobilerini dışa vurabilecekleri bir alan olarak görülürdü. Buradan

yola çıkarsak diyebiliriz ki biz blogger’lar, hobimizi işe dönüştürebilmiş bir kitleyiz. Liseden mezun olduğumda modanın içinde bir geleceği hayal ediyordum ve bu doğrultuda Fashion Institute of Technology’yi tercih ettim. Ama kendimi gerçekten modanın tam kalbinde hissetmemi sağlayan ve birkaç sene içinde bana yepyeni kapılar açan, blogum oldu. Eksileri ise elbette sosyal medyanın tam göbeğinde olmaktan ileri geliyor. Her saniye, herkes eleştirebilir. Saldırıya varan eleştirilere kulak tıkayarak kendini geliştirmeye, hep daha iyisini yapmaya çalışmak kimi zaman gerçekten de yorucu olabiliyor.

 

En ünlü moda blogger’ları

 

streetpeeper.com

“Sokak Dikizleyicisi” anlamına gelen blog’uyla aslında herkes tarafından dikizlenen Phil Oh, New York’da yaşıyor ve muhteşem bir moda gözüne sahip. 2006’da yarattığı Street Peeper adlı blog’u o kadar popüler oldu ki şu anda sanal dünyada en çok takip edilen ikinci büyük sokak  modası blog’u onunki...

 

Copenhagencyclechic.com

Moda tasarımcılarının yeni merakı bisikletler. 42 yaşındaki Danimarkalı film yapımcısı Mikael Colville-Andersen de bisikletler ve kadınlara yer verdiği blog sayfasında bu amaca hizmet ediyor. Bisikletin şehir içi kullanımını, bisiklet kullanıcılarının bisiklet üzerindeki estetik duruşunu ve birbirinden farklı bisikletleri sergileyen Kopenhaglı Bisikletçi Fıstıklar, şu sıra popüler adreslerden biri.

 

Gofugyourself.com

Kırmızı halıda kötü giyinen ünlüleri ti’ye alan blog yazarları Jessica Morgan ve Heather Cocks ikilisi, 2004’ten beri çalışıyor. Sitelerinde en  kötü giyinenlerle ilgili bir de kitap yer alıyor. Özellikle kırmızı halı ve ödül törenlerinin olduğu aylarda gofugyourself.com kötü giyinen ünlülerle dolup taşıyor.

 

annadellorusso.com

Vogue Dergisi’nin efsane editörü Anna Dello Russo, artık kendi sitesinden okuyucularına ulaşıyor. Russo, moda dünyasının perde arkasında yaşananları anlatıyor.

 

manoloshoes.blogspot.com

2004’te kurulan ilk ayakkabı blog’larından Manolo’s Shoe, en kazançlı moda blog’larından biri. Manolo, ayakkabı modasına dair fikirlerin paylaşıldığı, güzellik ve modayla ilgili genel kişisel düşüncelerin verildiği, gündelik sosyal olayların yorumlandığı kişisel bir blog adresi.

 

omiru.com

Omiru, sokaktaki insanlara önerilerde bulunuyor. “Neyi nasıl kombinlemeli, nasıl giymeli” sorusunun yanıtını fotoğraflarla destekliyor. Ucuz alışveriş önerilerinde de bulunuyor, zaman zaman takipçilerine anket yapıyor. Sadece kadınlara değil erkeklere de stil tavsiyelerinde bulunuyor.

 

Haber: Esra Çoruh

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 187

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2832

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2338

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1527

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4897

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön