Seks hakkında en sık sorulan 9 soru!

Cised (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği) Uzmanları, en sık sorulan 9 soruyu yanıtlıyor!

Seks hakkında en sık sorulan 9 soru!

Cinsel isteksizlik yaşıyorsunuz, ya da ilk gece ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. İşte uzmanların yanıtları ile cinsellik hakkında 9 soru ve yanıtları...

Merhaba doktor bey; benim sorunum uzun yıllardan beri süren karşı cinsimle ten uyumsuzluğu. Ben hiç âşık olmadım mesela hiç elektrik alamadım. Bekârım, cinsel dürtülerim oluşmuyor sevmedim için mi? Bu konuda beni bilgilendirir misiniz?
Cinsel dürtüler her insanda doğuştan mevcuttur, cinsel dürtüsü olmayan insan yoktur, ancak bu dürtüler her insanda farklı düzeylerde olabilir. Bunun nedeni hormonsal olabileceği gibi, kullanılan ilaçlar, cinsellikle ilgili ayıp, yasak, günah gibi olumsuz düşünceler veya depresyon gibi psikolojik sorunlar da olabilir. Bir partneri sevmemiş olmanız cinsel dürtülerinizin oluşmasına bir engel teşkil etmez, rahat olun. Kafanızın rahat etmesi için cinsel check-up yaptırmanız da fayda var.

Sevgilimin evinde giyinik bir şekilde seviştik ama ilişkiye girmedik. Ertesi gün lekelenme şeklinde kanamam oldu. Âdetime daha 2 gün vardı. Kızlık zarım zedelenmiş midir? Çok korkuyorum.
Sevişme sırasında, cinsel açıdan uyarıldığınızda ve boşaldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar ve sevişmenin verdiği olası suçluluk, adet kanamasına hazırlanan rahimde kanın erken dışarı çıkmasına neden olabilir, bu da lekelenme şeklinde kanamaya yol açabilir. Kızlık zarının zedelenmesinde açık renkli kan gelirken, âdete bağlı lekelenmede kan kahverengiye yakın bir renkte olur.
Ancak kızlık zarınızın zedelenmesi için, vajinanıza sevgilinizin parmağı veya cinsel organı gibi herhangi bir şeyin girmiş olması gerekir. Böyle bir giriş olmadıysa, kızlık zarınız konusunda endişelenmenize gerek yok, rahat olun.

18 yaşındayım ve sık mastürbasyon yapıyorum. Mastürbasyon kızlık zarıma bir zarar verir mi?
Kişinin kendi kendini cinsel doyuma ulaştırması durumu olan mastürbasyon; aşırıya kaçılmadığı ve normal bir cinsel ilişkiye tercih edilmeği sürece zararlı bir şey değildir, kişisel bir seçimdir. Genç kızlar kızlık zarları etkilenmesin diye genellikle mastürbasyon sırasında dış cinsel organlarını ve özellikle de klitorislerini uyarırlar. Vajinaya parmak veya başka bir cisim sokmadan yapılan mastürbasyon kızlık zarına zarar vermez, rahat olun. Ayrıca mastürbasyon konusunda söylenen “kısırlık yapar”, “kızlık zarına zarar verir” gibi birçok gerçek dışı cinsel mit (hurafe) vardır, bunlara inanmayın.

5 yıldır sevgilimle mutlu bir cinselliğimiz var, ilişkiye girmesek bile birbirimizi tatmin ediyoruz, yani hala bakireyim. Bakireler hamile kalabilir mi?
Gebelik, menide bulunan spermlerin uygun durumdaki kadın yumurtasını döllemesi ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi ile oluşur. Vajinanın üstüne sevgiliniz boşalırsa, meni içindeki spermler vajina içine kaçabilir ve hamilelik için uygun bir zamandaysanız yumurtanızı dölleyebilir. Yani gebelik için sevgilinizin vajinanızın içinde boşalması zorunlu değildir. Ayrıca kızlık zarının gebeliği önleyici bir etkisi de yoktur

Düzensiz adet görüyorum ama hesaplarıma göre gerdek gecemiz adet tarihime denk düşüyor. Âdetimi nasıl geciktirebilirim? Geciktirmek için önerebileceğiniz bir ilaç var mı?
Hormonların etkisinde düzenli bir döngü şeklinde olan adet kanamaları; bazı ilaçların kullanımı ile geciktirilebilir. Ancak kendi sağlığınız için, adet gecikmesinde kullanacağınız ilacı bir jinekolog önerisi ile almanızda fayda var. Çünkü rasgele kullanıldığında veya tamamlanmadan kesildiğinde, düzensiz kanamalara neden olabilen doğum kontrol hapları; gebelikten koruduğu gibi, adet döngüsünü de düzene sokar.

Bir süredir beraber olduğum kız arkadaşımla cinsel ilişkiye girmeye karar verdik. Ancak kız arkadaşımın kızlık zarı yırtılırken çok acı çekmesinden korkuyorum, kızlık zarı yırtıldığı esnada ne gibi bir durum söz konusu olduğunda ne yapmamız gerekir onu bilmek isterim. Ayrıca ilişki sırasında ya da öncesinde canı daha az yansın diye herhangi bir ilaç kullanmaya gerek var mı? Mesela kızlık zarı yırtıldığı esnada eğer kanama uzun sürer veya aşırı bir kanama olursa bu kanamayı durduran hapların olduğu söylenilmektedir. Böyle bir şey var mı?

Toplumumuzda kızlık zarına olması gerekenden çok daha fazla önem verilmekte ve yanlış anlamlar yüklenmektedir. Bilinenin aksine kızlık zarı esnektir ve doğuştan deliktir. Vajina giriş bölgesi yeterince kayganlaşmışsa penis içeriye girdiğinde kızlık zarında kanama olmadan hafif bir açılma meydana gelir. Yani eğer kadın yeterince rahat ve gevşemişse, yeterli önsevişme yapılmışsa ve vajina yeterince ıslanmışsa; kızlık zarı kanamaz, delinmez, patlamaz ve yırtılmaz; cinsel ilişki ağrı ve acı yapmaz. Bu nedenle ilişki öncesi ya da sonrasında herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Kız arkadaşınızla ilk ilişki ile ilgili her ikinizin de aklınıza takılan konuları açık açık konuşup, birbirinizi rahatlatır ve hazırlarsanız, herhangi bir sorun yaşamayacağınız gibi ikiniz de ilişkiden keyif alabilirsiniz.

6 yıllık evli bir kadınım, hiç orgazm olamadım. Orgazm olabilmem için neler tavsiye edersiniz?

Cinsel ilişki sırasında orgazmı bir hedef olmaktan çıkaran her kadın, kendisine haz alma izni verdiğinde ve organik bir sorunu yoksa, uygun şekilde ve yeterli süre uyarıldığında, kendi bedenini bir başkasının bedeniyle paylaşarak haz almayı yani orgazm olmayı öğrenebilir. Eşinizin orgazm olabilmeniz için gerekli koşulları sağlamak için çaba göstermemesi, yetiştirilme tarzınız, yaygın tabularınız, sosyo-kültürel yasaklamalar, işinizin yoğun olması, katı dinsel inançlar, cinsel bilgisizlik, kendi cinsel organlarınızı yeterince tanımıyor olmanız, eşinizin var olan erken boşalma gibi cinsel sorunları ve içinde bulunduğunuz ortam çözüme giden yolda önem arz edebilir. Erkekler çok kısa sürelerde orgazm olabilirlerken kadınlar için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre bir yandan sizin ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazır olduğunuzla, öte yandan ilişkide klitoris gibi duyarlı bölgelerinizin ne kadar uyarıldığıyla ilgilidir. Yani orgazm olabilmeniz için direkt klitoris uyarısı gerekiyor olabilir. Bu nedenle klitoral olarak en iyi uyarılabileceğiniz sizin üstte eşinizin altta olduğu ilişki pozisyonunu seçmenizi, önsevişme dönemini uzun tutmanızı, meme uçları, kulak arkaları, bacakların iç yüzleri gibi erojen bölgelerinizin daha fazla uyarılmasını istemenizi öneririm. Ayrıca cinsel fantezi kurabilir veya yardımcı erotik materyaller kullanabilirsiniz.

Penisimin küçük olduğunu düşünüyorum. İnternette kadınların büyük penisli erkeklerden zevk aldıklarını okudum, dünyam yıkıldı. Gerçekten ilişkide penis boyu çok mu önemli?
Türk erkeğinin ortalama penis boyu 14 cm’dir. 10–18 cm arası penisler de normal sınırlarda kabul edilmektedir. Penisin boyu değil, işlevi önemlidir. Çünkü sanıldığının aksine, penis boyuyla cinsel performans arasında doğrudan bir ilişki bulunmaz. Oysa birçok erkek “ne uzunu, ne kalını, en makbul olanı, içeride en çok kalanı” atasözümüzü unutup, yanlış cinsel mitler (hurafe) nedeniyle karşı cins ile ilişki kurma konusunda sıkıntı yaşar. Penisinizin boyunu takıntı haline getirmekten vazgeçip, cinsellikle ilgili güvenilir kaynaklardan daha fazla bilgi edinip, cinsel tekniğinizi geliştirmenizde fayda var.

Merhabalar doktor bey, ben bayan arkadaşımla ilişkiye girdiğimde bana penisimi hissetmediğini söylüyor ama penisimin boyu küçük ve ince ne yapmalıyım? Yardımınıza ihtiyacım var. Ameliyatsız olmuyor mu penis büyütmek? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Penis boyunu ve kalınlığını hapla, kremle ya da jelle de büyütmek mümkün değildir. İnternette satılan ve penis büyüttüğü iddia edilen haplar ya da kremler sadece para tuzağıdır. Penisi büyütmenin tek yolu ameliyattır ancak bunun için de penisinizin 8 cm’den kısa olması ve ereksiyon sorunu yaşıyor olmanız gereklidir. Biz tıbben 10-18 cm arasındaki penisleri normal uzunlukta kabul ediyoruz. Penis boyu cinsel ilişkide çok önemli değildir, önemli olan partnerinizin isteklerini ve beklentilerini anlamanız, onun duygularını okşamanız, klitoris uyarısına ağırlık vermeniz ve ön sevişmeyi uzun tutmanızdır. Cinsel ilişkinin %90’ı sevişme ve okşamadır, bu nedenle penis boyunu takıntı haline getirmeyin. Cinsellikte sayıların bir önemi yoktur, önemli olan cinsel uyumu sağlamanızdır. Son olarak; “ne uzunu ne kalını, en makbul olanı içeride en çok kalanı” diye sık kullandığımız atasözümüzü aklınızdan hiç çıkarmayın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
56
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Şubat 2018 Cumartesi 22:32

  merhaba doktor bey benım penısılımde soltarafa egrılık oldu ve ılıskıye gırdıgımde 1 dakka bıle surmuyor bosalıyorum cok erken yane ama bır ssatde 3 4 sefer bosalabılıyorum hep hepsınde 1 dakka surmuyor ne yapmam lazım

  Cevapla
 •  
  21 Kasım 2017 Salı 21:11

  Slm

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2017 Cuma 17:52

  Benim penisim sertlesmiyor istek var ama sertlesmiyor yaş 61

  Cevapla
 •  
  16 Eylül 2017 Cumartesi 17:59

  Mrb DOKTOR BEY ben kiz arkadasmla cinsel iliskiye girdim ve sonra bnm penisimden su geldi azoda penisime bulasti ondan sonra ben kiz arkadasimin vajinasina az girdirdim hamile olurmu doktor bey ? Şimdiden Tesekkur ederm ..

  Cevapla
 •  
  11 Aralık 2016 Pazar 03:21

  bakireyim sevgilim sadece 3 kere çok yavaş bi şekilde sokup çıkardı kan gelmedi acaba kızlık zarım patlamamış olabilme şansı varmı

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2016 Cuma 17:39

  evet patladı

 •  
  10 Ocak 2017 Salı 21:14

  e kızlık zarı esnektir ve doğuştan deliktir. Vajina giriş bölgesi yeterince kayganlaşmışsa penis içeriye girdiğinde kızlık zarında kanama olmadan hafif bir açılma meydana gelir. Yani eğer kadın yeterince rahat ve gevşemişse, yeterli önsevişme yapılmışsa ve vajina yeterince ıslanmışsa; kızlık zarı kanamaz, delinmez, patlamaz ve yırtılmaz; cinsel ilişki ağrı ve acı yapmaz. Bu nedenle ilişki öncesi ya da sonrasında herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur

 •  
  01 Ekim 2016 Cumartesi 18:18

  Mrb cok rahatsz ediyorum ozur dilerim ama ben sevgiimle arkadan iliskiye girdim ve bosaldi vajina bolgesine gelip gelmedgini bilmiyorum fatkednce islak medille sildik ama vajjina bolgesinine spermini surtuyordu zevk suyuda gelmistii... 16 yasndayim adetten cikali 8 gun olmustu hamile kalir miyim

  Cevapla
 •  
  25 Ekim 2016 Salı 19:01

  kalmazsın

 •  
  24 Ağustos 2016 Çarşamba 12:09

  Merhaba doktor bey, hiçbir ilişkim de boşalma yaşamadım, yanlız ca dil yardı mı ile boşalıyorum bu da partnerim le aramda sorun oluyor, kilitonistim sanırım biraz içte ve küçük ve ben ilişki esnasında boşalamıyorum , buda beni çok üzüyor , bana yardımcı olabilirsiniz lütfen. teşekkür ediyorum

  Cevapla
 •  
  24 Ağustos 2016 Çarşamba 12:09

  Merhaba doktor bey, hiçbir ilişkim de boşalma yaşamadım, yanlız ca dil yardı mı ile boşalıyorum bu da partnerim le aramda sorun oluyor, kilitonistim sanırım biraz içte ve küçük ve ben ilişki esnasında boşalamıyorum , buda beni çok üzüyor , bana yardımcı olabilirsiniz lütfen. teşekkür ediyorum

  Cevapla
 •  
  23 Ağustos 2016 Salı 01:05

  Meraba bugun erkek arkadaşımla ilişkiye girdik icime girdi akşamda bi kaç damla kan geldi kızlık zarım bozulmusmudur?

  Cevapla
 •  
  16 Ağustos 2017 Çarşamba 15:19

  evet

 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 10:35

  Slm ben 28 yasnda bayanm günde en az 10 kez mastrbasyon yapiyorum cok istelligim doymak bilmiyorum normal mı merak ediyorum

  Cevapla
 •  
  20 Temmuz 2016 Çarşamba 23:59

  Ben bir bayanimKendi kendime bosalsam bu normal mi anormal mi

  Cevapla
 •  
  01 Kasım 2018 Perşembe 23:22

  kendi kendine boşalmaya mastürbasyon adı verilir ve 2 cinstede normal olarak görülür :)

 •  
  18 Temmuz 2016 Pazartesi 04:05

  Slm hocam ben 33 yaşındayım birincisi kendimi olgun gördüğüm günden beri erken boşalma sorunu yaşıyorum ilişkiden hiç zevk alamıyorum ve 2 aydır ereksiyon sorunu yaşıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 •  
  11 Temmuz 2016 Pazartesi 20:35

  merhaba adet zamani vajinaya bakmakla kizlik zari bozulurmu

  Cevapla
 •  
  23 Haziran 2016 Perşembe 15:42

  1 yıldr evliyim çocuk istiyorum ama olmuyor ne önerirsiniz_?

  Cevapla
 •  
  20 Haziran 2016 Pazartesi 01:36

  Ben eşime yanaştıvım zaman isterim kaçıyor nedeni ne ola bılır

  Cevapla
 •  
  19 Haziran 2016 Pazar 10:58

  merhaba

  Cevapla
 •  
  04 Nisan 2016 Pazartesi 22:25

  Nu zamana kadar kimseyle cinsel ilişki olmadı ama şimdi eşimle cinseli tam olarak yapmıyoruz ama tm girdinde kızlım niye bozulmuyo

  Cevapla
 •  
  25 Mart 2016 Cuma 07:14

  Bn sevgilimle ilk defa arkadan birlikte oldum olurken canım çok yandı kuruydu üstünden 4 gün geçti fakat hala gaita yaparken otururkn canım çok acıyo acıması geçmesi için ne yapabilirim

  Cevapla
 •  
  06 Mart 2016 Pazar 22:33

  Birisiyle birlikte oldum ve kizlik zarim patlamadi doktora gitsem birisiyle birlikte oldugum ortaya cikarmi

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2016 Pazartesi 03:01

  çikmaz bozuksa çikar muhtemelen bazi zarlar hemen yirtilmiyo esnek oluyor bi̇r kaç kerede yirtiliyo

 •  
  27 Şubat 2016 Cumartesi 18:17

  Erken boşalmamak için ilaç alsak kârının yapacağı doğuma veya doğacak olan çocuğa bi zarar gelirmi

  Cevapla
 •  
  21 Şubat 2016 Pazar 23:26

  10 yasindayken tecavuse ugradim evlenicem kizlik zarim bozulmusmudur

  Cevapla
 •  
  12 Mart 2018 Pazartesi 19:04

  haaa

 •  
  17 Ocak 2016 Pazar 15:45

  arkadan ılıskıye gırdgmde pıslık ckyo ve sevglm cok rahatsz oluyo ne ypblrm lutfn yardmcı olun

  Cevapla
 •  
  12 Mart 2018 Pazartesi 19:05

  önce git tuvalette temizle sonra devam

 •  
  05 Aralık 2015 Cumartesi 22:29

  Sevgilimle sürtünme yolu ile yakınlaşmak yaşadık ama sevgilim iç çamaşırı vardı günlük ped vardı bende bişey yoktu peder güvendim direk boşşaldım eve gidince mesaj attı ped kaymış dedi hamile kalma riski var mı yada adet olursa yinede hamilelik riski olur mu

  Cevapla
 •  
  01 Aralık 2015 Salı 22:17

  8 aylik bi iliskim var ama hala iliskiye girerken canim cok yaniyo kendmi cok kasiyorum bunun icin ne yapmam lazim

  Cevapla
 •  
  28 Ekim 2015 Çarşamba 15:21

  ben 17 yasında bi kızım erkek arkadasımla sürtünme yoluyla ilişkiye giriyoruz ama o tamamen birlikte olmak istiyo bakireyim yasım kucuk ve ben korkuyorum ne yapmam gerekiyo

  Cevapla
 •  
  15 Ekim 2015 Perşembe 17:50

  Ben 15yıllık evliyim ve 1yıldıra yakın ilişkiye çok nadir girmek istiyorum zevk alamıyorum acabaa neden

  Cevapla
 •  
  04 Ağustos 2015 Salı 09:45

  Hocam ben esımle ılıskıye gırdıgınde esım penısım sankı ıcerde ucu bıseye deyıyo dıyo ne olabılır acaba o deyen

  Cevapla
 •  
  05 Temmuz 2015 Pazar 01:22

  sexte sinir yoktur yeterki ikinizde birbirinizi isteyin

  Cevapla
 •  
  29 Mayıs 2015 Cuma 14:03

  ben 54 yaşindayım cinsel ilişkiden isteyım olmiyor fazla ne ilaç kulanmaliyım

  Cevapla
 •  
  20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:21

  merhaba hocam ben evliyim ve eşimle değişiklik olsun diye muz kullandık ilişkide ama muz parçası içerde kalırsa bişey olurmu t ederim.

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2015 Pazartesi 18:24

  çok saçma bence

  Cevapla
 •  
  14 Nisan 2015 Salı 23:02

  hic bi sorun olmaz

  Cevapla
 •  
  28 Aralık 2015 Pazartesi 14:31

  sapıkmısınız siz beeeee

 •  
  12 Nisan 2015 Pazar 12:58

  yok olmaz

  Cevapla
 •  
  09 Mart 2015 Pazartesi 09:21

  merhabalar ben 21 yasindayim erkek arkadaşımla sevistik ancak ben bakireyim ve ciplaktik bi sure sonra vajinamda yogun halde adetmisim gibi kan geliyor 2 gündür bu zedelenmesinden kaynaklanan bi durum mu yoksa kızlık zarı bozuldu mu ne yapmam gerek

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2015 Çarşamba 08:40

  doktor bey meraba ben bisey sormak istiyorum sadece bikere cinselige giren bir kadin bundan 2yil sonra geri girdinde zorlanma yasarmi?

  Cevapla
 •  
  18 Aralık 2014 Perşembe 15:49

  ne saşma sorular

  Cevapla
 •  
  17 Aralık 2014 Çarşamba 17:13

  boşan

  Cevapla
 •  
  17 Aralık 2014 Çarşamba 17:12

  gerizakalım ozaman boşan

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2014 Cuma 01:16

  merakaba doktor bey ; size bi kaç sorum olacak ben sevgilimle bi kaç kez ilişkiye girmeyi denedim fakat kendimi cok gerdim ve sıktım o arada kan geldi ama bakireyim hayla neden kanamıştr ? vede hoçam ben nasıl ilişkiye girecem süreklü kasıyorum kendmi olmuyor yardım edin ne yapmalıyım ?

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2014 Cumartesi 23:27

  eevliyim ama sevgilimle beraber olmak daha çok zevk veriyor

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2014 Pazar 02:18

  merhaba doktor bey ; ben bugün bir hayat kadini ile iliskiye girdim. giderken kordon kullanmadan girdim. eve geldigimde ise penisimin kalkmadigini ve bosalalamadigimi farkettim acaba ben hastalik gecirmis olabilir iyum ve eğer böyle şey oldugunda kurtulus yolu var mi ?

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön