Kitapsız ders 'İnsan Hakları'

Kitapsız ders 'İnsan Hakları'


Bu eğitim-öğretim yılında ilk kez ilkokullarda insan hakları, ders olarak okutmaya başladı. Daha doğrusu müfredata konuldu, zorunlu ders ama hâlâ kitabı yok.İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrası dersi, bu yıldan itibaren ilkokulların 4'üncü sınıflarında okutuluyor. Hem de zorunlu ve iki ders saati olarak. Milli Eğitim Bakanlığı, dersin 6 ünitede işlenmesini öngördü. Buna göre dersin programı, "İnsan Olmak", "Hak, Özgürlük ve Sorumluluk", "Adalet ve Eşitlik", "Uzlaşı", "Kurallar" ve "Birlikte Yaşam" olmak üzere 6 üniteden oluşuyor.

 

2015-16 eğitim-öğretim yılı başlayalı iki hafta geçti. Bakanlık çocuklara tüm ders kitaplarını çoktan dağıttı, defterleriyle birlikte kaplanan ders kitapları, çantalarda yerini çoktan aldı. Fakat  İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersinin kitabı, henüz öğrencilere ulaşmadı. Öğretmenler, şaşkın: Ne kitabı ne de öğretmen kılavuz kitabı var, diyorlar... Tecrübeli bir ilkokul öğretmeni, "Ben İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni esas alarak ders anlatıyorum ama her öğretmenin insan hakları kavramına yaklaşımı, bu şekilde olmayabilir" diyor.


Anlaşılan o ki, insan hak ve özgürlükleri konusunda daha çok yol alınması gerektiğini düşünen politikacılar, bir hamle ile konuyu ilkokullara taşımak istiyor. Ama kitapsızlık, hem eğitimcileri hem de öğrencileri zor durumda bırakıyor.


Bu derste çoğu öğretmen, okulun açıldığı ilk hafta; ilk iki derste anlatacaklarını anlattı. Artık, bir gün öncesinden çocuklara "İnsan hakları dersi için yanınızda matematik kitabını getirin" demekten çekinmiyorlar.


Hak, özgürlük ve ölüm


Keşke yaşamaz olaydık ama ne yazık ki; geçen cumartesi, hepimizin kişisel tarihinde "Kara Cumartesi" olarak yerini aldı. Sadece barış istemek ve bu dileklerini ilan etmek isteyen onlarca insan, canlı bombalar tarafından katledildi. Yaşam hakları ellerinden alındı.

 

"Beyaz bir kuşun peşinden koşup", yurdun dört bir yanından toplandıkları başkentte vurulan bu insanlar, yüreğimizi dağladı, soluğumuzu kesti. Hak, eşitlik, özgürlük, adalet gibi insan olmaktan kaynaklanan tüm taleplerin ortak ve herkesin hakkı olduğu bu denli ortadayken, yaşananlar içimizi burkuyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük terörist saldırısı olarak nitelenen vahşet; insan olmayı, hak, hukuk, adalet, eşitlik, özgürlük ve siyaset kavramlarını yeni baştan düşünmeye itiyor. Çünkü insan hakları ve demokrasi, birbirinden ayrılmaz parçalar. Eğitimin önemi de ortada. Hak ve özgürlükleri kullanabilecek, demokrasiyi geliştirecek bireyler ise ancak eğitimle yetiştirilebiliyor.


Eğer, hak ve özgürlükleri insan onuruna yakışır biçimde kullanabilecek bireyler yetiştireceksek, başta biz aileler olmak üzere, okullarda öğretmenler ve yaşam bütünlüğünde toplum olarak çocuklara bu değerleri öğretelim. Kısacası; evde, okulda, sokakta demokrasi şart!.. Aksi halde çocuklarımız, barış içinde çözümler üretemeyecek. Bireysel, toplumsal ve insanı değerlere önem verip, başkalarının hak ve hürriyetlerine saygılı, insanlara eşit ve adil davranamayacaklar. Bireysel farklılıkları ve ortak hukuk kurallarının gerekliliğini kabul edip toplumsal gelişmelere duyarlı olamayacaklar. İnanıyorum ki; toplum olarak  yüzümüzün güleceği günler de gelecek... Yeter ki barışa, insan onuruna, hak ve özgürlüklere inanalım...Hayriye Mengüç

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Mart 2016 Pazar 16:16

  Merhaba bana göre değil

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön