Doula desteği sezaryen oranını düşürüyor

Şubat ayında sonuçları yayınlanan bir çalışmaya göre sağlık güvencesi bulunan ve doula hizmeti alan hamilelerde sezaryenle doğum oranı %40 seviyesinde düşüyor.

Doula desteği sezaryen oranını düşürüyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2010-2012 yılları arasında sağlık güvencesi bulunan ve doula hizmeti alan 1079 doğum vakası, 2009’dan sonra ülke genelinde gerçekleşen 279.008 doğum  ile karşılaştırılmış.

 

Araştırmacılar garip bir şekilde sezaryen doğumların doula destekli grupta diğer sağlık güvenceli gruba göre %40,9 daha düşük olduğu bulundu. Doula destekli grupta sezaryen oranı %22,3 iken diğer grupta %31,5 olarak tespit edildi.

 

Normal doğum sırasında annelik duygusunun ve doğum sonrası psikolojik uyumun daha yüksek seviyelerde olduğu biliniyor. Sezaryenle yapılan doğumlarda ilave olarak çok daha fazla medikal ve profesyonel işgücü desteği ve sarfı söz konusu.

 

Ülkemizde sezaryen oranları normalin üzerinde

Ayrıca doula olmayan sigortalı doğumlarında erken doğum ve düşük doğum kilosu riski daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bilimsel araştırma sağlık güvenceli, yani sigortalı doğumlar üzerinden yapıldı ve bu doğumlar ABD’de 2009 yılından itibaren yapılan tüm doğumların %45’ini kapsıyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) önerdiği sezaryen oranı %15 iken ülkemizde sezaryen oranı 2007 yılında %42, 2010 yılında %49,7 olarak gerçekleşmiş ve dünyanın en yüksek sezaryen oranı olmuştur.

 

ABD’de yapılan bu araştırma sonuçlarının ülkemiz için önemi, hem kadın ve bebeklerimizin sağlığı, hem de gereksiz sağlık harcamalarının düşürülmesi açısından büyük.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 52

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 246

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8644

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3474

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2139

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön