Doğum sonrası dönemde plasenta yemek mi?

Geçtiğimiz hafta aktris January Jones'un yaptığı açıklama ortalığı karıştırdı!

Doğum sonrası dönemde plasenta yemek mi?

Yanlış okumadınız, ünlü aktris January Jones doğum sonrası zamanı sağlıklı geçirmek için plasentasını yediğini açıkladı. Birçok yabancı basın organı da bu haber hakkında yazılar yazdı. Aslında bununla ilgili daha önce ünlü aktör Tom Cruise, bebeği doğduğunda karısının plasentasını yiyeceğini açıklayarak yapmıştı.

New York Magazine bunun üzerine Ağustos ayında Atossa Araxia Abrahamian'ın yazdığı yazıyı hatırlattı. Yazıda Jennifer Hughes adlı kadının doğumdan sonra doktorlardan evde yemek için plasentasını istediği ve plasentanın yararlarını anlatmıştı. Hughes plandığı gibi doğum sonrasında plasentasını, Beth Israel Sağlık Merkezi'nden, geleneksel nedenler yüzünden almak istediğini belirtmiş, hastane de buna izin verip onun için paketlemiş. Hatta bazı hastanelerin sağlık açısından risk taşıyıp taşımadığını öğrenmek için annelerin plasentalarını patolojiye gönderdikleri de belirtilmişti.

Abrahamian yazısında plasentanın faydalarından da bahsetmişti. Doğum sonrası depresyonu engelliyor, süt üretimine yardımcı oluyor, idrar tonik görevi görüyor ve doğum sonrasında kaybedilen besinlerin geri alınmasına yardımcı oluyor. Ayrıca plasenta paketleme işi yapan insanlar olduğundan da bahseden Abrahamian, bütün dikkatleri üzerine çekmişti.

Fakat asıl sorun, plesanta yemek hakkında yapılmış hiçbir araştırmanın olmaması.

Eylül ayında ise blog yazarı Elizabeth Stark, doğum sonrası plesanta yemenin nasıl bir deneyim olduğunu kendi blogunda paylaştı. Kendi deneyimlerine göre “Plasenta yiyerek doğum sonrası psikolojisinden çabuk çıktım. Kendime güvenimin yerine gelmesini sağladı” dedi.

Hatta bu konuda Plasenta Kapsülleme Uzmanı bile var. Jodi Selander, Amerika'da plasenta yemeyi düşünen annelere yol gösteren bir isim olarak tanınıyor. Ayrıca kendisinin bir de “Placenta Benefits” adlı internet sitesi var. Bu site sayesinde plasenta yemeyi düşünüyorsanız, kendinize bir uzman bulabilir, uzman olabilir ya da kapsülleme yöntemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Peki, nedir bu plasenta yeme çılgınlığı
Plasenta yeme işine ise kısaca “Placentophagy” deniyor ve bu aslında genel olarak hayvanların yaptığı bir şey. Mad Mom yazarı Nancy Redd ilk başta plasenta yeme işini kendini kaptıranlardan.

 

Ünlülerin kullanımından etkilenen Redd bu konudaki pişmanlıklarını şöyle dile getiriyor: “Herhangi bir kanıtı olmadan insan plasenta yemeği nasıl kabul edebilir? Doğal olan her şey ne kadar iyi olabilir?”. Ayrıca Redd,  "Plasenta yemenin klinik olarak sonuçları bilinmiyor. Belki de apandist gibidir, vücuttan çıktıktan sonra bir daha içeri almamak iyi olabilir” mesajını veriyor.

Fox News İnternet sitesinde yayınlanan Dr. Manny Alvarez ise makalesinde şu noktalara değiniyor: “Plasenta yemek son zamanlarda anneler arasında büyüyen bir trend haline geldi. Anneler bunun doğum sonrasın depresyonu önlediğini savunuyorlar. Aynı zamanda ağrılarının azaldığını da söylüyorlar. Aslında Antik Çin geleneklerinde plasentalar, içlerindeki kimyasallar nedeniyle bazı otlarla karıştırılıp ağrı kesiciler elde ediliyormuş. Bazı uzmanlar biyolojik avantajları olduğunu söylüyor. Çünkü plasentada yüksek oranda demir, B-12 ve hormonlar barındırıyor"


Dr. Manny aynı zamanda 2007'de bir hastanenin anneye plasentayı vermediğini ve bunun üzerine anne hastaneyi mahkemeye verdiğini anlatıyor. Dava sonucunun annenin lehine sonuçlandığını hatırlatan Manny aynı zamanda plasenta yiyecek anneleri uyarıyor “Temiz ve hijyenik bir ortamda tutulmasına çok dikkat edin ve hiçbir kanıtlanmış yararı olmadığını unutmayın” diye ekliyor.

Royal College Kadın Doğum Uzmanları Temsilcisi ve Kadın Doğum Uzmanı Maggie Blott plasentanın doğum sonrası depresyonu engellediği görüşüne katılmıyor ve bunu şu sözlerle dile getiriyor: “Hayvanların plasenta yemesinin nedeni besin almaları. Fakat insanlar zaten gerekli besinleri alıyorlar. Bunun hiçbir gereği yok."

Siz plasenta yemeği düşünür müydünüz?

Hazırlayan: Müge Keçeci

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön