Kazdağları: Derin bir nefes alın!

Doğanın, mitolojinin, tarihin, yaşamın ve kültürün iç içe geçtiği Kazdağları’nı ister bölgede düzenlenen turlara katılarak ister kendi kendinize keşfedebilirsiniz…

Kazdağları: Derin bir nefes alın!

Tura adı artık oyuncu Tuncel Kurtiz ile anılır olan, Ege’nin turizme yenilmemiş kıyı kasabalarından Çamlıbel’le başlayalım. Günün bu ilk saatleri... Tek tük insan var sokaklarda. Küçük meydanı geçip köy kahvehanesinin henüz boş masalarından birine kurulup çay ve simit sipariş ediyoruz. Birkaç dakika sonra Tuncel Kurtiz, yanında köpeği Çiko ile beliriveriyor. Zaman ilerledikçe sokakların sessizliği bozuluyor, çok geçmeden buralara özgü bir hareketlilik hâkim olmaya başlıyor etrafa. Her haliyle Ege’ye özgü bir duruşu var Çamlıbel’in. Tuncel Kurtiz’in Zeytinbağı adındaki oteli bölgenin en güzel ve huzurlu mekânlarından.

 

Havası hava

 

Kazdağları, derin bir nefes anlamına da gelmeli çünkü Alp’lerden sonra yüzde 21.9’luk oksijen oranıyla dünyada ikinci sırayı aldığı çalınıyor kulağımıza. Dağda her türlü rüzgâr etkisini gösteriyor. Hem poyraz hem de imbat... Daimi hava akımı, astım ve bronşit hastalıklarından mustarip olanlara bir nevi ilaç niyetine tavsiye ediliyor. Biga Yarımadası’nın bu en yüksek dağı, flora ve fauna açısından zenginliği keşfedildikten sonra 1993’te milli park oldu. 21 bin 300 hektar alanı kaplayan parkın kuzeygüney cepheleri vadi ve kanyonları barındırıyor. Biyolojik çeşitlilik göz alıcı. Karaca, ayı, yaban kedisi, ağaç sansarı, kartal, kerkenez, tahtalı kaz, yaban tavşanı ormanın gediklilerinden.

 

Kusursuz orman mimarisi

 

Görülecek çok yer var. Doğal maden suyu kaynakları, mağaralar, göller... Kimi yerlerde ince patikalara dönüşen yol, kimi yerlerde ciddi bir tırmanışı gerektiriyor. Derelerin içinden geçiyor, yosunlu dev kayalara basıyorsunuz. Dört mevsim renklerini kendi koyu yeşilliğinde harmanlayan Kazdağları, kusursuz bir orman mimarisine sahip. Patikalar sizi birbiri ardına açılan görkemli kapılar gibi esrarengiz köşelere götürürken bunu daha iyi anlıyorsunuz. Kazdağları’na yapılacak kısa bir tur bile, sağlığa sağlık katıyor. Çünkü buradaki hava akımı, kanyonları bir çeşit baca görevi gören dağa, eteklerinde kurulu ilçeleri de oksijen çadırına dönüştürüyor.

 

Yeşilyurt ve Adatepe

 

Yeşilyurt, bölgenin en güzel köylerinden.  Burada yörenin klasik taş evleri var. Bir kısmı pansiyon, bir kısmı kafe, bir kısmı da konut olarak kullanılıyor. Burada büyük şehirlerden gelip yerleşenler kadar, köyün yerlileri olan yörükler de yaşıyor. Adatepe’de ise görülmesi gereken yerlerden biri Zeus Altarı. Köyün girişine uzaklığı 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Zeus Altarı’nın manzarası nefes kesici. Gargaran Tepesi’nden ise Edremit Körfezi ve Midilli Adası’nı seyrediyorsunuz. Mitolojide Zeus’un, Truva Savaşı’nı buradan izlediği söylenir.

 

 

Hazırlayan: Levent Özçelik

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön