Tatlıya, yağlıya tarçın serpin

İç hastalıkları uzmanı Dr. Özgür Şamilgil tarçının sağlığımıza faydasına dikkat çekiyor.

Tatlıya, yağlıya tarçın serpin

Çoğumuzun özellikle tatlılarda kullandığı bu baharatın çok değişik özellikleri bulunuyor. Özellikle Güney Hindistan, Sri Lanka, Güneydoğu Asya, Güney Amerika ve Çin’de bulunan bir ağaç cinsinden elde ediliyor. En değerli ve kaliteli olanı Seylan ve Sri Lanka kökenli olanı Çin kökenli olanı ise aynı özellikte değil. MÖ 2000’li yıllarda Mısır’da öksürük, boğaz ağrısı, eklem iltihabı gibi hastalıklar başta olmak üzere her derde deva olarak görülüyor. Modern tıptaki araştırmalara göre şu faydaları bulunuyor:

 

1- Kan şekeri: Çok güçlü antioksidan etkisi var, yemek sonrası midenin boşalmasını geciktiriyor, ensülinin etkinliğini artırıyor, şeker hastalarında günde 1 gr tüketilmesi bile şeker seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor.

 

 2- Kan yağları: Şeker hastalarında günde 1 ila 6 gr arası dozlarda LDL kolesterol, total kolesterol ve trigliserid düşürücü etkisi bulunuyor. Şeker ve kalp-damar hastalıklarına bağlı riskleri azaltıyor. Beraber tüketildiğinde fazla yağlı yiyeceklerin olumsuz etkisini azaltıyor.

 

3- Antimikrobiyal etki: İçerdiği cinnamaldehyde denen yağ sayesinde birçok bakteriyel ve mantar enfeksiyonuna karşı engelleyici ve tedaviye yardımcı etki gösteriyor, özellikle soğuk algınlığına iyi geliyor. AIDS tedavisinde faydası oluyor. Gıdalarda mikrop üremesini engelleyici doğal katkı olarak kullanılabiliyor.

 

4- Kan sulandırıcı etki: Cinnamaldehyde aynı zamanda pıhtılaşma hücrelerinin birbirine yapışmasını engelleyerek inme ve kalp krizine karşı risk azaltıcı etki gösteriyor. (Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullananların dikkat etmesi gerekiyor).

 

5- Bağırsak koruyucu etki: Yüksek miktarda lif, kalsiyum ve manganez içerdiğinden bağırsağı koruyor, kolon kanseri riski ile kas spazmları, kusma, ishal ve kabızlığı azaltıyor.

 

6- Cinsellik üzerine etkisi: Erkeklerde iktidarsızlık sorununun giderilmesine yardımcı oluyor.

 

7- Beyin fonksiyonlarına etkisi: Hafıza, dikkat, hızlı-doğru reaksiyon benzeri bilişsel fonksiyonları artırıcı etkileri biliniyor. Alzheimer’ı engelleyici ve Multipl Skleroz’un beyindeki hasarını durdurmaya yardımcı etkisi olduğu söyleniyor.

 

Sözün Özü: Sağlığınızı önemsiyorsanız tatlıya yağlıya tarçın serpin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 567

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 392

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8981

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3520

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2176

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön