Evcil dostlarımızı neden aşılatmalıyız?

Evcil hayvanlarla birlikte yaşarken hem dostunuzun hem de sizin sağlığınız için aşıların ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

Evcil dostlarımızı neden aşılatmalıyız?

Aşılatma insanlar için önemli olduğu kadar hayvanlar için de son derece önemlidir. Koruyucu hekimlik gereği, her canlının hastalıklara karşı aşılatılması hem yaşam kalitelerini güçlendirir hem de daha sağlıklı bir hayat yaşamalarını sağlar.

 

Aşılatma nedir?

Memeli canlılarda, anne sütünde bulunan antikorlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak anne sütünden kesildikten sonra evcil dostunuzun daha sağlıklı yaşayabilmesi ve antikor üretebilmesi için aşılatma şarttır. Aşı, hastalık taşıyan organizmaların zayıflatılmış örneklerini içerir. Bu organizmalar vücuda zerk edildiğinde vücut tehdit algılayarak bu hastalıklara karşı bir savunma mekanizması geliştirir. İleride, vücuda hastalık yayan mikroorganizma girerse aşılı olan vücut kolayca bu hastalıklarla savaşabilir. Bu işlemlerin mutlaka bir veteriner hekim tarafından yapılması gerektiğini belirtmemizde fayda var. Aşı takviminizi veterineriniz sizin için oluşturacaktır.

 

Evcil hayvanlara aşı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Öncelikle aşı yapılacak olan canlının genel sağlık durumu iyi olmalıdır. Vücudun herhangi bir tehditle savaşıyor olması, istenenin tam tersi etkiye neden olabilir.

 

 • Vücut sıcaklığı kontrol edilmelidir. Vücut sıcaklığının yüksek olması başka bir hastalığın göstergesi olabilir.

 

 • Köpekler aşılatmadan birkaç gün önce ve sonra yıkanmamalıdır. Eğer köpeğiniz çok kirli ise yalnızca nemli bir bezle temizlenebilir.

 

 • İç-Dış parazit aşılarının yapılmış olması gerekir. Parazitler vücudun bağışıklık sistemini yavaşlatabileceğinden aşıdan istenilen etki alınamayabilir.

 

 • Aşılatma sırasında ya da öncesinde antibiyotik gibi ilaçlar kullanılmamalıdır. Eğer bu gibi ilaçlar kullanılıyorsa ilaç tedavisinin bitiminden en az 1 hafta sonra aşılatma yapılmalıdır.

 

 • Aşılatma bitene kadar evcil dostlarınızı yabancı hayvanlarla temas ettirmemeye özen göstermelisiniz.

 

 • Aşılatma tarihleri önemlidir. Her sene yaklaşık olarak aynı tarihlerde yapılması gerekir.

 

Aşılatmaya ne zaman başlamalı?

Aşılatma yavru kedi ve köpeklerde doğumdan sonraki 6. veya 7. haftalarda başlayabilir. Eğer daha büyük yaşlarda ve sokaktan bir dost sahiplendiyseniz öncelikle genel bakımını ve iç-dış parazit aşılarını yapıp yavruyu sağlıklı bir hale getirdikten sonra yine aşılarını yaptırabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön