Yürü ya kadın

Geçen haftalarda bastırılmış, ifade edilemeyen duyguların vücutta hastalıklara yol açtığına dair bir yazı yazdım. Yazının kaynağı olan kitaptaki bilgiye göre başkalarının ihtiyaçlarını kendilerinin önüne koyan, ‘fedakâr’ kadınlarda meme kanseri görülme riski kendi ihtiyaçlarına önem veren kadınlara göre çok daha fazlaymış. Tanıdığım birçok meme kanserine yakalanmış kadın bu bulguyu doğrular nitelikte. Şimdi ise düzenli olarak yürüyüş yapmanın meme kanseri riskini azalttığına dair bir araştırmadan bahsetmek istiyorum.

 

Egzersizin birçok kanser türü riskini azalttığına dair kanıtlar üzerine bilim dünyası uzun zamandır çalışıyor. Cancer Epidemiology, Biomarkers&Prevention’da geçen haftalarda yayımlanan bu geniş kapsamlı araştırmada, çalışmaya 90’ların başlarında kaydolan 50-73 yaş arası menopoz sonrası dönemde bulunan 73.600’den fazla kadının detaylı tıbbi bilgilerine ek olarak 20 yıl boyunca, her iki yılda bir tamamlayıcı anketler uygulandı.

 

Araştırmaya katılan kadınların boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri ve özellikle de egzersiz yapıp yapmadıkları, ne tür egzersizleri tercih ettiklerini detaylı bir şekilde incelendi. Kadınların pek azının aktif bir şekilde ve sık sık egzersiz yaptığı; yapılan egzersizler arasında koşma, yüzme ve tenisin öne çıktığı saptandı.

 

Grubun neredeyse yarısı en sık yaptıkları egzersizin yürümek olduğunu söyledi. Araştırma süreci boyunca, kayıtlı kadınların 4.760’ı meme kanserine yakalandı. Araştırmada, egzersiz düzenleri ile tıbbi kayıtları çapraz karşılaştırdıklarında, günde bir saate denk gelecek şekilde, haftada en az 7 saat yürüyen kadınlarda meme kanseri riskinin haftada 3 saatten az yürüyen kadınlara kıyasla %14 daha düşük olduğu görüldü. En aktif şekilde, haftada 10 saate kadar dinamik bir şekilde egzersiz yapan kadınlar ise daha da büyük faydalar edindiler; en az egzersiz yapan kadınlara kıyasla meme kanseri riskinde %25’lik bir düşüş tespit edildi.

 

Egzersiz yoksunluğuyla ilgili diğer bazı çalışmalardan çıkan sonuçlar da fiziksel aktivite noksanlığının sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne seriyor. Örneğin, günün çoğunu oturarak geçirenlerin diğerlerine oranla şeker hastalığına yakalanma ihtimali yüzde 90, kalp hastalıklarına yakalanma riski ise yüzde 18 artıyor.

 

70 bin kanser hastası üzerinde yapılan bir başka araştırmaya göre, kanser gelişiminin faktörleri arasına oturmayı da eklemek mümkün. Sonuca göre istatistiksel olarak meme kanseri riskini düşüren fiziksel aktivite, özellikle de yürüyüş, çok basit ve herkes için erişilebilir bir önlem. Yüzde yüz sonuç verdiğinden bahsedilemez elbette. Sözün özü; vücudunuzu kullanın! Sadece yürüyerek olsa bile faydalarını göreceksiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 56

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 429

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 382

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 497

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 827

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön