Ses estetiği nedir?

Etkileyici bir ses tonuna sahip olmak isteyenler için, ses estetiği talep edilen bir uygulama olarak tıp literatüründeki yerini aldı.

Etkileyici bir ses tonuna kavuşmak için 5 adım

Daha önceleri kaza, yaralanma, kanser gibi selim hastalıkların neden olduğu tahribatın düzeltilmesi amacıyla başvurulan ses estetiği, günümüzde sesinden memnun olmayan ve ses tonunu inceltmek ya da kalınlaştırmak isteyen sağlıklı bireyler tarafından da talep görüyor.

 

Etkili bir sesin psikolojik bir ihtiyaç olarak görülmesinin ses estetiğine olan ilginin her geçen gün artmasına neden olduğunu belirten Emsey Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Arif Şanlı, güzel bir sese kavuşma hayalinin, iletişim kurulan insanları etkileyebilmek, kişilerde olumlu bir intiba bırakabilmek arzusundan kaynaklandığını belirtiyor.

 

Ses hijyenine dikkat

Ses hijyenin sağlanması, pürüzsüz çıkan, güzel bir ses tonu için olmazsa olmazlardan birisidir. Ses hijyeninin sağlanması için öncelikle ses tellerinin nemli tutulması ve tahriş edici maddelerden uzak durulması demektir. Nemlendirilmiş ses telleri en az çaba ile titreşime girmekte ve koruyucu bir tabaka oluşturur. Ayrıca nem, ses tellerini oluşabilecek zararlardan korumakta ve ses tellerinin yeniden zarar görmesini engeller.

 

Ses tellerinizi nemlendiren besinler tüketin

Ses tellerini nemlendirmenin yolları; bol sıvı alarak hücreleri içeriden nemlendirmek ve kafein, alkol gibi vücudun iç yapısını kurutan maddelerden kaçınmak, burundan su buharı solumak, veya doktor kontrolünde vücut salgılarını akışkan hale getiren ilaçların alımını içermektedir.

 

Kadınlara ince; erkeklere kalın ses yapmak mümkün:

Ses estetiği kliniklerine başvuran hastaların ortak şikâyeti, telefonda hiç tanımadığı bir kişiyle konuşurken erkeklere ince sesi nedeniyle kadın, kadınlar da kalın ses tonu nedeniyle erkek sıfatıyla hitap edilmesi oluyor. Bu konudan muzdarip hastalar için ses inceltme ve ses kalınlaştırma olarak iki tür ses estetiği operasyonu bulunuyor.

 

Hasta kendi ses tonunu kendisi seçebiliyor:

Ses estetiği sesi güzelleştirmek, sese bir karakter kazandırarak, kişiye kendine güven kazandırmak için yapılan işlemlerdir. Bu nedenle ses sorunları giderilirken kişi ameliyathane ortamında tamamen uyutulmayarak, işlemi hissetmeyecek ölçüde sınırlı olarak uyuşturma yapılır. Bu esnada sesin oluşumunu sağlayan ses telleri birbirine yakınlaştırılır ya da uzaklaştırılır. Ses telleri esnasında cerrah tarafından hastaya sesin tonunu beğenip, beğenmediği sorulur. Hasta birkaç kelime ile sesi kontrol eder, istediği tonu yakaladığında ise ses telleri o şekilde sabitlenir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

 • Burçlara göre stil!
  Burçlara göre stil!

  Süresi : 01:29 İzlenme : 5077

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."
  "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."

  Süresi : 07:13 İzlenme : 4854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön