Peki sen çocuk yaptığına pişman mısın?

Ben kırk iki yaşında bir kadınım ve bugüne kadar hiç anne olmak istemedim. Elimi karnıma götürüp içinde bebek büyütme, sonra da doğurduğumu büyütme hayali kurmadım. İçimden gelmedi, bunun nasıl bir his olduğunu bilmiyorum. Eşsiz bir duygu olduğunu söyleyen kadınlara inanıyorum, güveniyorum. Öyle diyorlarsa öyledir. Bu duyguyu tekrar tekrar yaşamak isteyenleri de destekliyorum.

 

Fakat anne olmuş kadınların istedikleri her an doğurmaktan söz açıp fütursuzca ilerlemeleri, bazen fena halde can sıkıyor.

 

“Çocuk düşünmüyor musun?”

“Hayır.”

“Neden?”

“İstemiyorum.”

“Neden?”

“...”

“Bir gün pişman olabilirsin ama.”

“Olmam.”

“Biyolojik saatin geçtiği zaman gerçekten geri dönüşü yok.”

“...”

“O da mı istemiyor?”

“...”

“İstiyordur...”

“...”

 

İlk, hadi ikinci sorudan sonrası tacize giriyor. “İstemiyorum” diyorsun susmuyor, sırf istemediğin için doğurmadığına bir türlü ikna olmuyor. Sebeplerini anlatsan incinecek. İçin sıkışıyor, kendine gelmesi için bekliyorsun. Bizde böyledir, anne olmuş kadına bütün densizlikleri için anlayış gösterilir.

 

Bazen birinin çocuğunu kucağına alman icap ediyor, konuşuyorsun, gülüp oynuyorsun ve bunu yaptığına seni pişman ediyor. O anki bakışlarından “senin de bir tane istediğinden” emin, “Bakışlarını gördüm” diyor. Dönüp diyemiyorsun “Onu doğurana kadar kocanla yaşadıklarınız geldi aklıma.”

 

Hiç tanımadıklarının kendini bilmezliğine veriyorsun. Tanıdıkları boş veriyorsun, ama arkadaşın bunu yapınca asabın bozuluyor. Çünkü seni tanıyor, bin kere demişsin “İyi ki kazayla filan doğurmamışım” diye.

 

Anne olan kadınların, anne olmak istemeyen kadınları neden anlamadıklarını biraz anlayabiliyorum. Ama neden anlamak istemediklerini, neden bu konuda bütün soruları sormayı kendilerine hak bildiklerini anlamıyorum.

 

Ben mesela bugüne kadar anne olmuş bir kadına hiç “Pişman mısın?” diye sormadım. Saçı başı dağılmış, gözünden uyku akan, ödev yapan, cildi gibi bedeni de kendini koyvermiş, kocasıyla sevişecek vakit bulamayan, bulsa da sevişemeyen, çünkü artık arzulanmayan hiçbir kadına “Değdi mi yaptığına?” demedim. “Keşke yapmasaydım dediğin hiç oluyor mu?” diye ısrar etmedim.

 

Doğum gibi bir olayla beraber hiç bilmediğin duyguları keşfettin, peki. Ya bunları keşfederken unuttuğun duygular? Onları unutmana değdi mi? Onları hiç özlemiyor musun?

 

Çocuk doğuran kadın, doğurmayan kadına acır, kendi sahip olduklarına o sahip olamadığı, kendi tattığı duyguları o tadamadığı için. Fakat hiç düşünmez, kendisinin unuttuğu duyguları çocuksuz kadının tatmaya devam ettiğini ve halinden memnun olduğunu.

 

Çok tuhaf gelebilir ama hiç anne olmak istemeyen kadınlar var dünyada. Çünkü hayatta anne olmaktan başka olunabilecek şeyler var. Hiçbir şey olmamak da ayrı bir seçenek.

 

Anne olmayan bir kadını “çocuk yapma” konusunda konuşmaya zorlamayın. Zaten hayatta hiçbir şeyi zorlamayın. Hayat su gibi akar gider, yolunu değiştirmeye çalışırsın taşar, kurcalarsın teper.

 

Çocuk doğurmak bir meziyet değil. Bu bir meziyet olmadığı için, doğurmayan kadın da eksik değil.

 

Gece masal okumak, çocuk doğum günlerine gitmek, okul taksiti denkleştirmek, arzularını hayallerini unutmak zorunda olmadığı için “iyi ki doğurmamışım” diyen çok kadın yaşıyor dünyada.

 

Bu kadınlar gerçekler, samimiler ve fazla bir şey değil, bari hemcinsleri tarafından hoyratça sorguya çekilmesinler istiyorlar.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
486
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  24 Şubat 2017 Cuma 02:39

  Toplumumuzda kadinlara yüklenen annelik vasfı daha cok kucuk yaslarda beynimize inceden inceye işleniyor.. Her kadının annelikle ilgili hayalleri varmış ve biz bu dunyaya aslinda bunun icin gelmisiz gibi düşünülüyor.. Su soru hic dusunulmuyor.. Neden cocuk sahibi olmak istiyorum..

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2017 Perşembe 13:52

  bahsettiğiniz şekilde baskılara ben de çokça maruz kaldım maalesef, çoğunluğu bir şekilde hayatımda bulunan, yakın arkadaşım olmayan bu insanlar gerçekten düşünmeden, anlamaya çalışmadan ve kendileri çocuk sahibi oldukları için her tür sorgulamayı yapmayı kendilerinde hak gördüler. yazdığınız herşeyi çok net hissedebiliyor ve anlıyorum. sadece, onlar gibi olmamalıyız diye düşünüyorum. çünkü doğru olan bu değil. ne onlar bize bu konuda ısrar etmeli, bizi eleştirmeli, ne de biz onları. ben genelde neden bu soruyu soruyorsun?”, senin için neden bu kadar önemli?” diye soruyorum.

  Cevapla
 •  
  13 Ocak 2017 Cuma 14:12

  BU ORTAMDA DÜNYAYA ÇOCUK GETİRMEK HAKSIZLIK YAZIK OLUYOR ÇOCUKLARADA AİLELEREDE DÜNYANIN ÇİVİSİ ÇIKTI ZİRA.........,,

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2016 Cumartesi 19:02

  benim de duygularıma tercüman olmuşşsunuz, elinize yüreğinize sağlık.

  Cevapla
 •  
  21 Aralık 2016 Çarşamba 12:43

  yaziniza hak veriyorum, icimdekileri kagida dökmüssünüz sanki.

  Cevapla
 •  
  25 Kasım 2016 Cuma 11:40

  Tabi ki dayatmaları kınıyorum. Fakat sizin dusuncenize gore bencilsiniz. Cildiniz guzelliginiz gencliginiz eglenceniz sizin icin bu kadar kiymetliyse. Saygi duyuyorum ama boyle dusunuyorum diye birsey yok. Bu insanlara bunlari soylemeniz en az onlarin soyledikleri kadar küstahça.

  Cevapla
 •  
  22 Kasım 2016 Salı 14:26

  Sizin yazınızda kendimi buldum. Çok güzel ifade etmişsiniz. Sizi ağır bir dille eleştirenleri umursamayın. Bu eleştiriler bile haklılığınızın nişaneleri

  Cevapla
 •  
  27 Ekim 2016 Perşembe 01:05

  sacmaliklarla dolu bir yazi.

  Cevapla
 •  
  26 Ekim 2016 Çarşamba 17:18

  Duygularınıza saygı duyuyor ve herkes dayatma olmadan kendi doğru ve yanlışları ile yaşamalı diyorum.Hayata karşı dik duruşunuz ,boyun eğenlere ışık olsun

  Cevapla
 •  
  18 Ekim 2016 Salı 22:11

  Evet gec yasta 4 cocuk yaptigima pismanim cunku erkeklere cocuk verince degisiyor .seni istemiyor

  Cevapla

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2503

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1176

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 378

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 692

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1842

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön