Çatı muayenesi ve normal doğum

Kadın dehşet içinde… Soğuk terler dökmüş. Korkmuş, çok belli. Korkusu ayrıca ona bir heyecan duygusu da katmış. Gözlerinden ateş çıkacak sanki. Endişeli bir şekilde düşünüyor; nasıl yapacağım ben diye. Başlıyor konuşmaya:

“Acaba doğumda böyle acı verecek mi bana? Aynen az önce jinekolojik muayene sonrasında doktorumun söylediği gibi, çok mu acıyacak benim canım?”


Kadın doğum uzmanları anne adaylarına hamileliklerinin son haftalarında çatı darlığı muayenesi muayenesi yapar. Çatı darlığı muayenesinde bebek başının, geçeceği yola yani pelvise olan uyumuna bakılır. Kemik yapınız önemli, çünkü bebeğiniz bu yapının içinden geçecektir. Örneğin bebeğiniz 6 kg ise, bebeğin doğumu biraz zor hatta imkansız olacaktır. Rutin bir muayenedir. Gerekli midir, gereksiz midir, tartışmak haddime değildir. Şimdi bu durumdan sonraki senaryoyu konuşmayacağım. Aslında öğrenmek istediğim konu şu: Neden bazı doktorlar bu muayeneyi normal doğuma benzetirler?

“Muayene etmeme izin vermiyorsun! Buna dayanamıyorsan, sen nasıl normal doğum yapacaksın?” diyen doktor/doktorlara soruyorum:

Pelvis ve bebek başı uyumu muayenesini nasıl olur da doğal bir akışı olan doğuma benzetebilirsiniz?

Siz pelvis ve bebek uyumunu kontrol ederken anneye istemeden verdiğiniz acı ile doğal akış içinde annenin vajinasından bebeğin çıkışını nasıl olur da bir tutarsınız? Bir düşünün, bebeğin annesinin canını acıtmak gibi bir niyeti olabilir mi? Evet doğumda bir ağrı var bu yadsınamaz ama bir mucize gerçekleşiyor o sırada, annenin odak noktası tabii ki acı, ağrı değil. Doğum doğal bir süreçtir, doğanın akışıdır. Bu kadar doğal olan bir akış ne zaman bu hale geldi zaten onu anlamış değiliz.

Sizin anneyi ve dolaylı olarak bebeği korkutmaya hakkınız yoktur. Anne yaşadığı bu tecrübeyi doğum ile bağdaştırır ise korkabilir. Hikayemizdeki anne adayı korkmuş zaten.

Anne korkar ise bebek de korkabilir, korkan bu bebek doğmak ister mi acaba? Doğal haline bırakabilir mi süreci?

Lütfen anne adayına destek olun, onu cesaretlendirin. Tıbbi bir gereksinim yok ise anne adayının doğum tercihine saygı gösterin ve onun yanında olun. Yapabileceğini hatırlatın. Anne adayı zaten endişeli, bir de siz bu benzetmeniz ile köstek olmayın, destek olun!


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 70

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2845

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6867

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4270

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6050

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön