Sömestr tatili için alternatif etkinlikler

Sömestr tatilinin başlamasına saatler kala ebeveynleri (çoğunlukla anneleri) bir telaş almış durumda: Ne yapsak da bu tatilde çocukları oyalasak? (‘Çoğunlukla anneler’, çünkü babalar bu tür ‘değişikliklerden çok az etkileniyorlar)

 

Ebeveyn sitelerinde, gazetelerde bu konularda çeşitli makaleler mevcut: Çocuğunuzla sömestr tatilinde yapabileceğiniz etkinlikler! Tiyatroya gidin, müzikale gidin, sinemaya gidin, oraya gidin buraya gidin. İyi hoş güzel, gidelim –biz de gideceğiz- ama bazen de gitmek istemiyor insan... Ya da gidemiyor. O zaman ne yapacağız? Evde birbirimizin yüzüne mi bakacağız? Hayır! İşte size birlikte yapabileceğiniz etkinlikler listesi:

 

Bulaşık makinesini boşaltmak: Aman bardak tabak kırılır demeyin, sivri bıçakları bir kenara ayırdıktan sonra çocuğunuzun boyunun yettiği yerdeki tabak çanakları boşaltmasını isteyin. Pekala yapabilir.

 

Çamaşır yıkamak: Yazar burada çitilemekten ya da çamaşır makinesini çalıştırmaktan bahsetmiyor. Ancak renkleri öğrenmiş olan her bıdık ‘beyazlar ve renkliler’ ayrımını yapabilir. Bundan ala Montessori etkinliği mi olur?

 

Yerleri süpürmek: Şu şarjlı elektrik süpürgeleri var ya, bizim evde çok popüler çünkü boylarına uygun. Verin eline, bakın tahmininizden daha iyi iş çıkaracak.

 

Yemek yapmak: Belki soğan doğrayamayabilirler ancak pirinç ayıklamak çok da keyif verir onlara (gerçi nerede o eski taşlı pirinçler?) Bambu bıçaklar salata malzemelerini doğramak için çok da güvenli...

 

Yatak toplamak: Bu ‘etkinlik’ bile değil artık, gündelik bir parçasından söz ediyoruz. Her çocuk kendi yatağını toplamalı, yaşının yettiği nitelikte... Kusursuz bir şekilde toplaması da şart değil üstelik, çabalaması yeterli...

 

Yerleri silmek, toz almak...bu listeye daha çok şey eklenebilir. Hoş –bizim evde olduğu gibi- ‘Ama hep biz iş yapıyoruz ya, biraz da siz yapın!’ şeklinde itirazlar yükselme riski baki... O zaman da bu evde asıl kimin iş yaptığı, kim yemek yapmazsa kimlerin aç kalacağı gibi kibar bir gözdağı verebilir ve isyanları bastırabilirsiniz. 

 

Kısacası sevgili ebeveynler ve ebeveyn kalanlar, bu sömestr tatilinde çocuklarınıza hoş vakit geçirmek ve bir yandan da evi yaşanabilir kılmak için üstün yeteneklere sahip olmak zorunda değilsiniz. Küçük yardımcılarınızı devreye sokun, yeter. Bugünün popüler bir deyimiyle, ‘hem eğlensinler, hem öğrensinler’

 

İyi tatiller!

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Ocak 2016 Cuma 15:24

  annem de biz kucukken hep is yaptirirdi. yardim icin degil hep sizin iyiliginiz icin bunlar, ogrenin ilerde zorluk cekmeyin diye yaptiriyordum derdi. ıs bilen erkek cocugu da ne kadar kiymetli olur ilerde, esi de mutlu olur kendi de. oh ne guzel. ınsallah ben de sizin gibi becerikli akilli cocuklar yetistirebiliriz.

  Cevapla

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1440

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7262

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 183

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6075

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2851

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön