‘Gündem Çocuk’ değilse ne?

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, haftalık bir köşede bir yazıyı yazıp bitirene kadar, o yazının konusu gündemi ne kadar işgal ediyor olursa olsun, rafa kalkabiliyor.

 

Ancak ne ilginç ve acıdır ki, son zamanlarda gündemde yer bulan haberlerin büyük bir kısmı, adeta bu ülkede yürütül(mey)en politikaların bir yansıması olarak, çocukları hedef alıyor.

 

Bundan birkaç hafta önce iktidar partisi, istismara uğrayan çocukların istismarcılarıyla evlenmelerini düzenleyen bir önerge hazırladı ve meclise sundu. Sosyal medyada #TecavüzMeşrulaştırılamaz etiketiyle tepki çeken önerge, komisyona geri çekildi. Bir gece, ansızın, herkes uyurken yeniden geçirilebilir ve yasalaşabilir; ki sonrasında olan olaylar, onun bile takibini zorlaştırdı.

 

Tam o sıralarda, 15 Temmuz’dan bu yana içinde bulunduğumuz OHAL kapsamında devreye giren KHK’ler aracılığıyla, 400’e yakın sivil toplum kuruluşu kapatıldı. Bunların arasında benim en yakından tanıdığım, Gündem Çocuk Derneği’ydi.

 

Gündem Çocuk Derneği, çocuk hakları ihlallerine karşı savaşan, hak ihlaline uğrayan çocuklara açılan davaları takip eden, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında okullarda fiziki güvenlik konusunda araştırma ve iyileştirme çalışmaları yapan bir dernekti. Kapatılması kimin işine geliyor bilmiyorum ama çocukların faydalanmadığı kesin.

 

Ve bu hafta... Adana’daki yangın... Yangın merdiveninin olmayışı, ya da kilitli oluşu, ya da kapının kulpunun olmayışı, elektrik kontağının eski olması, yok şalterin değiştirilmemiş olması... her neyse, önlenebilir bir sebeple hayatını kaybeden küçük kız çocukları...

 

Bu ülkede kaybeden hep çocuklar oluyor. Adı ‘cinsel istismar’la neredeyse özdeşleşen Ensar Vakfı değil, çocuklara yönelik cinsel istismar davalarını takip eden Gündem Çocuk Derneği kapatılıyor. Devlet, okutmakla yükümlü olduğu çocukların ihtiyaçlarını, tarikatlara, cemaatlere devrediyor. Köylerinde okul olmayan aileler, ‘okusun’ diye çocuklarını kimlere ait olmadığını bilmedikleri, bilse de bir şey yapamadıkları, ‘Kızlar kaçmasın’ diye yangın merdiveninin kilitlenmesinin normal karşılandığı karanlık zihniyetlere teslim etmek zorunda kalıyor. Kim bilir kimin cebi dolarken, olan çocuklara oluyor.

 

Adı ‘Gündem Çocuk’ olan, gündemi çocuk haklarının ihlallerini takip etmek olan bir dernek, bir gecede kapatılıyor.

 

Bizlere de şu soruyu sormak düşüyor: Gündemimiz çocuk değilse, ne? Bu ülkede, çocukları gündemimizin en önemli konusu yapmak için, daha kaç çocuğun ölmesi, taciz edilmesi, zarar görmesi gerekiyor?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 177

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 529

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 495

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 540

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 898

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön