Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Bahar nezlesi, alerjik rinit, alerjik nezle olarak farklı isimlerle karşımıza çıkan bahar alerjisine dair bilmeniz gereken her şey haberimizde!

Bahar alerjisi hakkında bunları biliyor musunuz?

Mevsimsel alerjik rinit diğer adıyla bahar nezlesi en sık görülen alerjik hastalıklardan biri. Her yıl aynı zamanlarda kendinizi iyi hissetmiyorsanız siz de bahar alerjisine sahip kişilerden biri olabilirsiniz.

 

Bahar alerjisi nedir?

 

Mevsimsel alerjik rinit ya da bahar nezlesi olan kişilerin yakınmalarıysa ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, bahar alerjisi hakkında şu bilgileri veriyor:

 

“Alerji semptomları, vücudun bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye (antijen) yanıt vermesiyle başlıyor. Bunu da alerjenin giriş yerine antikor göndererek yapıyor. Alerjen ve antikor arasındaki savaş kana çeşitli kimyasal maddelerin salımına neden oluyor. Kimyasal maddeler de alerjik hastalık belirtilerine yol açıyor. Alerji genetik bir hastalık olduğu için, ailede başka bireylerde alerji olması tanı koymaya yardımcı oluyor. Alerjik rinit sıklıkla çocuk ve genç erişkinlerin hastalığı olarak görülüyor. Ayrıntılı bir kulak-burun-boğaz muayenesi yapılması gerekiyor. Hastanın sorgulaması ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa, alerji testleri uygulanıyor. Alerji testleri; deri testleri ya da kanda alerjenlerin incelenmesi yöntemleriyle yapılıyor. Alerji tedavisine yanıt vermeyen kişilerde burun muayenesi detaylı olarak gerçekleştiriliyor. Çocuklarda geniz eti, erişkinlerdeyse kıkırdak eğriliği, burun polipleri, sinüzit olup olmadığı araştırılıyor. Çocuklarda eşlik edebilecek orta kulak iltihabı olup olmadığına da bakılıyor. Sık sık orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda da alerji olup olmadığı sorgulanıyor.

 

Polenler, gıdalar, mantar, toz, hayvan tüyleri, kimyasal maddeler, bazı ilaçlar ve çevresel iritanlar alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Saman nezlesi polenler nedeniyle oluşuyor. Türkiye’de en sık rastlanılan alerjenin çim poleni olduğu belirtiliyor. Ev tozu akarı, evcil hayvanlar, gıdalar, bazı kimyasal maddeler gibi alerjenler her zaman oluyor. Bu alerjenlerin yol açtığı belirtiler, kış aylarında evler kapalıyken artıyor. Küf mantarları da polenler gibi alerjik reaksiyonlara neden oluyor ve hem evde hem de dışarıda bulunuyor. Ev içi bitkileri ve nemli bölümler banyo mantarlarının bulunduğu yerler olarak görülüyor. Renkli veya kokulu çiçekler ise sanılanın aksine nadiren alerjiye yol açıyor.”

 

Yazı: Prof. Dr. Mustafa Kazkayası

 

 

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

 

Genellikle hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, göz kaşıntısı, göz batması gibi rahatsızlıkları beraberinde getiren bahar nezlesi, çoğu zaman farklı üst solunum yolu hastalıkları ile karıştırılabiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. E. Sevda Özdoğan alerjik rinit belirtileri hakkında bilgiler veriyor.

 

Bahar nezlesinin belirtileri nelerdir?

 

Polenler alerjik kişilerde ani gelişen tekrarlayıcı hapşırıklar, burun akıntısı veya burun tıkanması, burun ve damakta kaşıntı, gözlerde yanma ve kaşıntı, geniz akıntısı gibi belirtiler gösterir. Ancak bazı kişilerde cilt döküntüleri kaşıntı, bazı kişilerde astım şeklinde de görülebilir.

 

Bahar nezlesi kimleri tehdit ediyor?

 

Bahar nezlesi, Atopik dediğimiz çevresel alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişileri etkiler. Yapılan araştırmalara göre, anne veya babası alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma ihtimali yüzde 30, her iki ebeveyni alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma oranı yüzde 60'tır. Çocuklarda bahar alerjisi teşhisi koymak için ise biraz beklemek gerekir. 2 yaşından küçük çocuklara bu teşhisi koymak yanıltıcı olabileceğinden çocuğun en az iki bahar mevsimi geçirmesini öneriyoruz.

 

Bahar aylarında doğan çocuklar risk altında!

 

Ailede alerjik yapısı olan birinci derece yakınlar dışında (genetik geçişin göstergesidir) polen mevsiminde doğmuş olmak, erkek cinsiyet, yaşamın ilk yıllarında sigara dumanına maruz kalmak gibi etkenler de alerjik nezle gelişiminde risk faktörleridir.

 

Yazı: Prof. Dr. E. Sevda Özdoğan

 

POLEN ALERJİSİNDEN KORUNMAK İÇİN SABAHLARI PENCERENİZİ AÇMAYIN! Pek çok insan sabahları uyanır u... BAHARLA GELEN GÖZ ALERJİSİNE DİKKAT! Baharın gelmesi doğayı canlandır...

 

Alerjik nezle nasıl olur?

 

Emsey Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Gürkan bahar alerjileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Sinan Gürkan ayrıca “Bahar alerjisine ne iyi gelir? Bahar alerjisini ne geçirir?” sorularının yanıtlarını verdi.

 

Hangi bitkiler bahar alerjisine neden olur?


Bahar alerjisine aslında ağaç, çimen ya da ot polenleri sebep olabilir. Böceklerle tozlaşma yapan, taşınan polenler ise alerjik etki yapmazlar. Rüzgarla polen yayanlar, çalı ya da ağaçlardır (çam, köknar, ladin, sedir, ardıç, selvi, mazı vb.). Ancak bunlardan alerjik polen yayanlar güneydeki selviler, Toroslar’daki ardıçlar, Kuzey Anadolu’daki porsuk ağaçları ile park ve bahçelerde yaygın kullanılan mazılardır. Çamların polenlerinin de alerjik etkisi vardır. Ayrıca; Akdeniz ülkelerinde görülen polen alerjisinin büyük bir kısmından yabani formdaki buğdaygiller sorumludur. Bunun yanında sinirotugiller, fındık, zeytin, dut, çınar, karaağaç, kayın, söğüt, ceviz, huş ağacı, kuzukulağı, akçaağaç, papatya, tilki kuyruğu ve kaz ayağı da alerjik polen yayar. Ağaç ve çiçek polenleri ilkbaharda, çayır çimen polenleri yaz başında, yabani ot polenleri ise yaz ortası ve sonbaharda bahar alerjisine sebep olurlar.

 

Polenler ne kadar süre etki eder?


Polen kesesinin patlaması ile dış ortama salınan polenlerin bir kısmı ağaçlara, bir kısmı da insanların burnuna, solunum yollarına gider, reaksiyon olur ve bahar nezlesi gelişir. Polenler, kıtalar arası binlerce kilometre yol alabilirler. Kar altında kalabilir, canlılıklarını koruyabilirler. Polenler, bitkiler için hatta dünyadaki yaşamın devamı için gereklidir. Ama bazı insanlarda da alerji nedenidir. Alerjik olanlar daha çok rüzgarla taşınan, böceklerin dikkatini çekmeyen, soluk renkli ve koku salmayan bitkilerin polenleridir. Parlak renkli, dikkat çekici çiçekleri olan bitkilerin polenleri böceklerle taşındığından büyük ve yapışkandır. Rüzgarla taşınmadıklarından bahar alerjisinde pek rol oynamazlar.

 

Bahar alerjisini, yakın belirtiler gösteren soğuk algınlığından nasıl ayırt edebiliriz?

 

Bahar alerjilerini yakın belirtileri olan soğuk algınlığından ayırt etmemiz için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bahar alerjisi polenle karşılaşır karşılaşmaz başlar. Şeffaf ve bol sulu burun akıntısı olur. Bir haftadan uzun sürer, tekrarlar ancak ateş ve kas ağrıları olmaz. Soğuk algınlığında ise etken virüstür. Temastan 1-3 gün sonra belirti verir. Ateş orta derecede seyreder ve kas ağrıları olur. Bir haftada iyileşme sağlanır.

 

Bahar alerjilerinin tedavisi nasıl olmaktadır?

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla dengeli beslenilmeli, istirahat edilmeli ve bol su içilmelidir. A, B, C ve E vitaminli besinler tüketilmelidir. Alerjenlerden uzak kalınmalı, mutlak surette korunulmalıdır. Stresten uzak yaşamalı, alkol, sigara tüketilmemelidir. Hastalığın uzmanına görünmeli, öneriler dikkate alınmalı ve ilaçlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Şikayetleri azaltmaya ve korunmaya yönelik ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir. Gereğinde ise cerrahi tedavi yapılır.


Bahar alerjisi tedavi edilmezse ciddi sorunlara sebep olur mu?


Bahar alerjisinde polenler buruna girer ve göze yapışır. Gözde sulanma, kızarma, kaşınma; burunda kaşınma, burun akıntısı, burunda tıkanma, boğazda yanma, hapşırma gibi belirtiler olur. Gece uyku düzeni bozulur, gündüz konsantrasyon eksikliği ve baş ağrısı olabilir. Hastalık göz kaşıntısı ve hapşırmaktan ibaret basit bir hastalık değildir. Tedavi edilmezse ve önlem alınmazsa tekrarlar. Sinüzit, otit ve astıma neden teşkil edebilir.

 

Yazı: Dr. Sinan Gürkan

 

 

Bahar alerjisinden nasıl kurtulurum?

 

Liv Hospital Ankara Çocuk Alerji ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Ayfer Tuncer, bahar alerjisine karşı alabileceğiniz önlemleri anlattı.

 

Nedeni polenler olan saman nezlesi en sık rastlanan bahar alerjisidir. Polen alerjisi olan kişilerin hemen hepsinde göz ve burun belirtileri görülür. Gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burunda akıntı, tıkanıklık, kaşıntı, hapşırık ve geniz akıntısı görülebilen belirtilerden bazılarıdır. Hastaların bir kısmında alt solunum yolları da etkilenerek astım tablosu ortaya çıkar veya var olan astım da bahar aylarında şiddetlenebilir. Bu durumda nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi, hırıltı ve hışıltı görülebilir. Genellikle bu belirtiler nöbetler halinde seyreder; kendiliğinden veya tedavi ile tümüyle kontrol altına alınabilir.

 

Bahar alerjisine karşı alabileceğiniz önlemlerden bazıları:

 

 • Sabahın erken saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Dışarı çıkmanız gerekliyse gözlük takabilirsiniz.

 

 • Sürekli gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü düzenli olarak yıkamayı unutmayın çünkü gözlük camınıza yapışan her polen taneciği yakınmalarınızın artmasına neden olabilir.

 

 • Polenlerin açık havada bulunduğunu hatırlayarak açık havada uzun süre kalmayın, piknik sürenizi kısa tutun.

 

 • Kapalı ortamlardaki havanın da mümkün olduğunca polenlerden arındırılması gerektiği için evde ve arabada filtreli havalandırma veya hava temizleme cihazı kullanın. Bu cihazların filtrelerini sık sık temizleyin.

 

 • Akşamları eve gelince kıyafetlerinizi değiştirin veya duş alın.

 

 • Günlük kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkartmayın.

 

 • Evinizi polen mevsiminde sabah erken saatte havalandırmayın.

 

 • Polenler ile kaplanma riskine karşı giysiler ve çamaşırlarınızı polen mevsiminde açık havada kurutmayın.

 

Yazı: Prof. Dr. Ayfer Tuncer

 

Bahar alerjisinden kurtulmanın yolları
+13
Bahar alerjisi nedir?
Bahar alerjisi ağaç polenlerinden ötürü olur. Erkek çiçek tozu olan polen; baharda ağaçların çiçek açmasıyla birlikte çevreye yayılırlar. Polenler rüzgârın etkisiyle de kilometrelerce uzaklara taşınırlar. Bahar alerjisi en sık genç erişkinlerde görülür. Bebeklerde ve ileri yaşlarda ise görece azdır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 517

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1857

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2113

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 938

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1118

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön