Hamileliğin 19. haftası Karnınızda minik sıçramalar hissediyor musunuz? Bebeğiniz hıçkırıyor olabilir!
1. HAFTA
Gebeliğin 19. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 19. haftasında bebeğin durumu

 

Bebeğin boyu 15-16 cm, kilosu ise 250 gr civarında. Plasenta da büyümeye devam ediyor, bu hafta yaklaşık 15 cm çapına ulaştı. Kolları ve bacakları vücuduyla daha orantılı hale gelecek şekilde gelişti.

 

Bebekte meydana gelen en önemli değişimlerden biri, cildinin üzerini kaplayan ve doğum sırasında/sonrasında bebeğinizin cildini koruyacak olan verniksin oluşmuş olmasıdır. Ölü deri, yağ hücreleri ve dökülmüş lanugo tüylerinden oluşan bu yağlı tabaka, doğumdan sonra bebeğinizin üzeri kremle kaplıymış gibi gözükmesine neden olacak ve doğuma kadar da amniyon sıvısının doğrudan cildini bozmasını engelleyecek.

 

Bebeğiniz ayrıca dışarıdan gelen sesleri de hissetmeye başladı! Henüz ne dediğinizi anlamıyor olabilir ama siz yine de onunla konuşurken, ona masal anlatırken veya şarkı söylerken sizi duyabileceğinden emin olabilirsiniz...

 

 

18. haftadan sonra ara ara karnınızda minik sıçramalar hissedebilirsiniz. Endişelenmeye hiç gerek yok, bunlar küçük fetüsün hıçkırıkları olabilir.

 

19 haftalık bebeğin görüntüsü:

 

 

 

Hamileliğin 19. haftasında annedeki değişimler

 

Karnınız şimdiye kadarkinden daha hızlı büyümeye başlıyor, bu nedenle kendinizi biraz 'büyük' hissedebilirsiniz. Rahat edebileceğiniz, karnınızı sıkıştırmayacak kıyafetler giymeye çalışın, otururken, yatarken veya yürürken kendinizi rahat ettirebilmeniz için ne gerekiyorsa yapın. Dik oturmak, hem karnınıza baskı yapmanızı engelleyerek reflü gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olacak, hem de sırt ağrılarından kaçınmanızı sağlayacak. Yatarken gerekirse birkaç yastıkla vücudunuzu desteklemeyi alışkanlık haline getirmek isteyebilirsiniz, özellikle bacaklarınızın arasına koyacağınız bir yastıkla yan yatmanız, bel ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacak. Yürürken rahat edebilmek için de fazla yüksek olmayan, tabanlı ayakkabıları tercih edin ve tek tarafınızda çanta taşımamaya özen gösterin.

 

Vücudunuzda yükselen östrojen hormonu nedeniyle de bazı değişiklikler görmeniz mümkün. Dişlerinizi hala kontrol ettirmediyseniz, bir dişçiye görünmenizde fayda var. Zira kemiklerinizi doğuma hazırlayan 'relaksin' hormonu, dişlerinizi olumsuz etkiliyor olabilir.

 

 

Bu haftalarda kasıklarda hissedilen ağrılar da normal kabul edilebilir. Büyüyen rahminize uyum sağlamaya çalışan kaslarınızda gerginlik hissedebilirsiniz. Ancak dinlenirken bile ağrınız devam ediyorsa veya günlerce sürüp günlük hayatınızı etkileyecek gibiyse, doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

 

 

 

 

 

Gebeliğin 19. Haftasında Neler Oluyor? – HT Hayat Karnınızda minik sıçramalar hissediyor musunuz? Bebeğiniz hıçkırıyor olabilir!
1. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Aralık 2016 Cuma 15:03

  Benim ikk bebegi

  Cevapla
 •  
  10 Kasım 2014 Pazartesi 00:21

  20ci haftaya girdim demin yatarken tekme seklinde atmalar hissettim cok heycanlandim :))ilk bebebegim bu kiz bebek cnk:))

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 3

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 536

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1875

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2133

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 947

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön