Zehra’nın gebelik günlüğünde 34. hafta

Zehra Dörter, hamileliğinin 34. haftasını anlatıyor.

Zehra’nın gebelik günlüğünde 34. hafta

Hayatıma hoşgeldin Braxton-Hicks kasılmaları...

 

Hani erkekler geç doğardı, kızlar erken doğardı. Bende tam tersi olacak galiba. Çünkü kızım miadını doldurup geldi ama oğlum biraz aceleci. Kasılmalarım düzensiz olmakla beraber sık sık ve kısa kısa olmaya başladı. Literatürde buna Braxton-hicks kasılması deniyormuş. Yaşayarak öğrendiğim bir şey daha...

 

Ben hala nerede doğum yapacağıma karar verememişken kasılmaların sıklaşması ile hazırlıklarımı tamamlama konusunda da beni hızlandırdı. Hastaneye gidecek olan bavulu hazırlayıp arabanın bağajına koyduk bile. Artık kısa mesefa yürüyüşleri de iyice azaltmak zorunda kaldım. Zorunlu olmadıkça evden çıkmıyorum, genelde dinleniyorum.

 

İlk hamileliğimden de tecrübe ettiğim bir şey varsa o da sakin olmak gerektiği ve bebeğinle iletişimde kalmak gerektiği. Oğlumla sık sık konuşuyorum, özellikle de kasılmalar olduğunda. Olumlu telkinlerde bulunup sabırla beklemesini telkin ettikçe kasılma ataklarını daha rahat geçiriyorum.

 

Bir de bu hafta itibariyle muayenelerde hareketlerini seyretmek daha da keyifli oluyor. Hele ki doktorunun cihazı ayrıntılı ve renkli olarak gösteriyorsa emme refleksini seyretmek, su içtiğini ya da hıçkırdığını görmek, karnının içinde el ve ayakları ile canını yakarken neler yaptığını görmek.. Ben seyrederken ağlıyorum mutluluktan. Karnında büyüttüğün çocuğu özlemek, ultrason cihazında ayrıntılı olarak seyrederken de geçmemesi o kadar enteresan bir duygu ki...

 

Bu aralar yaşadağım bir başka duygu da her evladın sevgisinin bambaşka olduğu. Kızım okuldayken yolunu gözlüyorum. Eve geldiği an itibariyle bol bol sarılıp, her anı eğlenerek geçirmeye çalışıyorum ve yatağında uyuturken de sıkı sıkı sarılıp kokluyorum. Kızıma sarılırken bir yandan da oğlumla iletişime geçiyorum. Hatta bazen kızım kardeşine sarılıp öpüp uyuyor. Oğlum ablası öpüp karnımı kucakladığında tepki veriyor. Kızım pek anlayamıyor ama aralarında güzel bir iletişim var şuan. Doğduğunda bir süre biz de zor bir alışma süreci yaşayacağız ama doğal sürecinde yaşanacağı için keyifle karşılayacağız.

 

34. haftada bende ve bebeğimde ne gibi gelişmeler oldu?

Şu ana kadar 14 kilo aldım. Literatür ve bazı doktorlara göre en fazla 12 kilo ile gebeliğin tamamlanması gerekir. Benim ikinci hamileliğim ve baştaki bulantılarımdan ötürü fazla hızlı kilo aldım. Şu an ortalamada kalmaya, dengeyi bulmaya çalışıyorum. Bunda da başarılı olduğumu düşünüyorum, en azından tartıdaki gidişat böyle diyor.

 

Bebek hareketlerini sıkı takip ettiğim ve saydığım dönemdeyim. NST takiplerim devam ediyor. Son muayenemde rahim duvarında incelme başladığını da öğrendiğimden kendimi de daha fazla kontrol ediyorum. Normal doğum yapmak için uygun bir durumdayım ve sıkı takip ediliyorum.

 

Oğlumun da gelişimi haftası ile uyumlu devam ediyor. Kalsiyum, omega 3 ve protein alumina dikkat ederek onu destekliyorum. Yanı sıra bol bol sohbet ediyorum.

 

Şimdilik benden bu kadar.

 

Sevgiyle kalın...

 

zehradorter.com

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 182

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 533

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 496

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 540

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 899

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön