Yaşamak yaşatmaktır

Yaşamak yaşatmaktır

Dış etkenlere bağlı olmaksızın istediklerini yapabilmektir yaşamak. Kim olduğunu, ne yapmak isteyip nerelere ulaşmak istediğinin bilince ilerleyebilmek var olmaktır. Huzurlu ve vicdanlı yaşamaktır.

 

Hayatın bir doyumu yok, doya doya kendimize hakim olmayı öğreniriz. Mutluluk kendi içimizde, gerçekten yaşadım diyebilmek için hedeflediklerimizi gerçekleştirmek ve bu gerçeklerin bizi mutluluğa yaklaştırdığını düşünmek gerekir.

 

Kendimizi tanıyıp, başkasının hayatına özeneceğimize kendi hayatımızı kabul edip kendi hayatımızda bir şeyler yapmalıyız. Yaşadığımız her şeyin tatmini ve kabulü dururken yaşayamadıklarımız için kendimizi kahretmememiz yeterli.

 

Nasıl istiyorsan o şekilde yaşa, doğru ve yalan söylemeye gerek kalmayacak şekilde dürüst yaşa o zaman ne keşkelerin olur ne de pişmanlığın, böyle bir yaşam bize mutluluğu zaten hediye olarak verecektir.

 

Kendini bilerek uyanmalı, yemeli, içmeli belki koşmalı, sadece kendine ait olan hayatına inançlarına, fikirlerine ters kimseyi sokmamalı, kimse için kendinden ödün vermemeli, zincirlerini kırmalı, kalan son zincir de kırdığında nihayet ben yaşıyorum diyebilmeliyiz.

 

Nefes almayı öğrenmeli derin derin. Özgür olmalı özgürlüğü yaşamalı. Yaşamalı. Gerçekten anlamını kavrayarak, hissederek yaşamalı.

 

Temel ve basit şartları yerine getirerek de güzel yaşanılabilir. Ama gününüzde takdir edilme, değer görme, toplum tarafından sevilme vs. olmadan yaşamak sıkıntılı gibi gözüküyor.

 

Kimseye boyun eğmeden sevmeli, sevilmeli, aşık olmalı, yardım etmeli, delilik yapmalı, egodan arınmalı, risk almalı, hata yapmalı, kitap okumalı, gezmeli, paylaşmalı, iyilik yapmalı, evlenmeli, boşanmalı, sevdiği işleri yapmalı, risk almalı, reddedilmeli, başarılı da, başarısız da olmalı, güzel izler izlenimler bırakmalı. 

 

Mutluluğun sadece kendi çıkarlarımız için olduğunu düşünmeden, paylaştıkça çoğalan ve çoğaldıkça anlam kazanan bir süreç olduğunu bilerek yaşamak. Yaşamak yaşatmaktır. Bir insana, bir hayata anlam katmalı, emek vermeli, görmek istediğimiz değişimin parçası olmalıyız. Hayata değer katmalı, pozitif düşünmeli, ilkeli bir hayatın sahibi olmalıyız. 

 

Giderken bulduğundan daha iyi bir dünya bırakmayı başarmışsan anlamlı bir hayat yaşamışsın demektir. Ne yaparsan yap hakkını ver. Gerçekten insan gibi hareket edilirse gerçekten yaşadım bu hayatı denilebilir.Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 22

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 501

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 444

 • Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni Hakan Atalay'la konuşuyoruz
  Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni...

  Süresi : 17:31 İzlenme : 468

 • Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve beslenmenin sırları
  Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve...

  Süresi : 43:26 İzlenme : 387

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön