Çok kötüyüm, gel...

Bazen yoruluyorum.

I-ıh, bu kelime yetmedi: Boğuluyorum.

O kadar boğuluyorum ki; kendime hayrım yokken evdeki küçücük çocuğa hiç hayrım dokunmuyor. Kaçmak, kendi başıma kalmak, saatler süren yürüyüşler yapmak veya koltukta öylece oturup kitaplığıma bakmak istiyorum. Kendimi dinlemek ve hiç bölünmemek. Bir de camdan dışarıyı izlerken arapsaçına dönmüş düşüncelerimi zihnimin çekmecelerine yerleştireceğim uzun araba yolculukları yapmak istiyorum sessiz.

Belki sadece biraz müzik… Sözsüz.

 

Evimin duvarına açılmış gizli bir odaya ihtiyacım var. Kimsenin beni bulamayacağı ama yokluğumun da anlaşılmayacağı bir oda.

Duvarların içinde bir oda… Çok mu ütopik?

Daha gerçeğini anlatayım:

‘Çok kötüyüm, gel’ diyebileceğim birine ihtiyacım var.

Açıklama yapmak zorunda olmayacağım.

Yanıma geldiğinde merhaba demeye bile kendimi zorlamayacağım, çay koymayacağım, servis yapmayacağım. Bir bakışımla beni anlayacak, ben kendimi toplamaya çalışırken bir iki saatliğine üzerimdeki tüm yükleri alacak birine. Tavsiye yerine zaman verecek birine.

 

Tuhaf.

Çok can dostum var ve hatta geçmişte böyle zamanlar yaşamışlığım da.

Lisede en çok, biraz da üniversite.

Bu can dostlar öyle ki “çok kötüyüm gel”den sonra tek kelime etmene gerek yok.

 

Ama şimdi? Herkes birbirine uzak. Farklı bir uzaklık bu; sanal olarak yakın ve bağlantıda olduğumuz, aynı muhitte veya şehirde oturduğumuz ama görüşemediğimiz bir uzaklık.

Trafik, iş, çocuklar, incik cıncık detayla dolu kafalar ve şehrin koşullarını iyice daralttığı bireysel yaşamlar… Kendimize ve birbirimize ayıracak vaktimiz yok. Çok sevsek ve hatta yakın hissetsek de; konuşmadan duracak, yaslanacak ya da omuz verecek zaman yok. Gerçekten yok mu? Yoksa kronik ruhsal yorgunluğumuz ve derdimizi paylaşmaya mecalimizin olmaması mı asıl konu?

 

İnsanlara güvenimizi mi yitirdik, yoksa yargılanma korkusundan mı yorgunuz derdimizi anlatmaya; ya kalbimiz ansızın dostumuz tarafından da kırılırsa? Ya en zayıf anımızda bizi eleştirmeye kalkarsa? Anne babamızdan bile kaçmadık mı biz bu uğurda? 

 

Bazen düşünüyorum da belki de kendi düşüncelerimizdir bizi yoran ve yalnızlaştıran: Güçlünün kutsandığı bir dünyada duygularımızı açmanın zayıflık olduğuna dair inancımızdır? Kendi ayaklarımız üzerinde durmayı yardım istememek olarak okumaktır? Karşılıklılık ilkesinin ezdiği yaşantımızda sırf karşılık bekleyecekler diye omuz istemekten korkmaktır? Kimseye hayır diyemediğimizden mütevellit, sevdiklerimizi evet demek zorunda bırakacağımızı sanmaktır?

 

Gerçekten iyiliğimizden mi "onun şimdi türlü derdi vardır, bir de benimle mi uğraşsın" diye düşünüyoruz yoksa kendimizi değersiz, duygumuzu önemsiz mi görüyoruz? İlişkimize mi güvenmiyoruz kalbimizi mi açmıyoruz? Reddedilmekten mi korkuyoruz? Belki de bunların hepsinin yanıtını biliyor ama yalnızlıkla kendimizi uyuşturuyoruz… Yoksa dostlar adına biz mi uyduruyoruz bütün bu bahaneleri onlara hiç sormadan?

 

Çok değil bundan iki kuşak önceydi aynı binada ya da köyde bütün gün kapanmayan kapılar. Nenelerimizi, dedelerimizi her gün yoklayan, buradayım diyen, omuz veren, sese ihtiyacı var ses, sessizliğe ihtiyacı varsa sessizlik olan komşular. Biz özel hayat duvarlarının içine kendimize dair sevmediğimiz bütün ayrıntıları ama en çok da duygularımızı hapsetmeden önceki kuşaklar. Evet belki kapanmayan kapıların da bazı zorlukları var, hele ki bireyselliği bu denli içselleştirmiş bizim gibiler için ama hiçbiri koymuyor bir omuza ihtiyaç duyduğum anlardaki yalnızlık kadar.

 

Aklımda tek bir soru var: Çalmadan açılır mı kapılar?

 

İki blok ötede Cansu.

Ben çağırmaya gidiyorum.

Çünkü bugün gerçekten onun sessizliğine ihtiyacım var.

Facebook Yorumları
Yorumlar
21
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Haziran 2016 Çarşamba 17:10

  Çok güzel ifade edilmiş.

  Cevapla
 •  
  10 Haziran 2016 Cuma 13:59

  'çok kötüyüm gel' hiç bir zaman kuramadım bu cümleyi.. gel dedğimde olur mutlaka gelen biri de anlayan olmaz. o yüzden hep kendi göbeğimi kendim kestim ben en genç yaşlarımda bile..bazen çok yorulduğumu hissediyorum tabi.. nefes almak güçleşiyor.. ama geçiyor.. hep öyle oldu..

  Cevapla
 •  
  01 Haziran 2016 Çarşamba 23:48

  Seni seviyorum güzel kızım insanın duygularını bu kadar güzel dile getirmesi harika lutfen yazmaya devam et seni ve güzel kızını öpüyorum.

  Cevapla
 •  
  30 Mayıs 2016 Pazartesi 15:02

  kesinlikle ben de son yıllarda bu konuda hem kendimi hem çevremi çok sorguladım ve artık yorularak sorgulamayı bir kenara bırakmaya başladım. beni çok üzen ve depresif hale getiren bir konuydu fakat belirttiğiniz gibi parametreler bol ancak insanın her şey boş o omuz nerede diye duşünmekten kendini alamadığı bi son yaratıyor.

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2016 Cuma 22:19

  mükemmel bir yazı.

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2016 Cuma 14:16

  Bu 2 veya 3 yıldır sorguladıgim bir durum. İnanın sıralanmış soruların hepsini yüzlerce kere sorguladım. Bu süreçte yanımdaki insanlar gitgide azaldı.cevap aramayı da bıraktım.

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2016 Cuma 10:21

  Her konuda olan karmaşanin getirdiği duygu yorgunluğu.

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2016 Cuma 09:20

  Hissettiklerimin dile gelmiş hali ...Dusuncenize yureginize saglık...

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2016 Cuma 08:57

  Bu günkü hayat şartları fazla gıderler insanları bu yazılan noktaya getırmistir

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2016 Cuma 04:30

  Peki biz bunu başkasından bekliyoruz da acaba o emeği o zamanı başkasına veriyor muyuz? Dostluklar da bile emek olmadan yemek olmuyor. Karşılıksız koşan olabilliyor muyuz ki arkadaşimizdan da onu bekleyelim? Düşünmek lazım.

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön