Yol, ev, yolculuk, ehlileşmek

Sadece evde olmak istiyorum. Durduğum yerle varacağım yer arasında on beş derece var ve ayaklarımda botlarla eve gitmeyi bekliyorum. Tek istediğim bu. Hiç bir şey düşünmeden biraz uyumak.

 

Dün iptal olan uçuş yüzünden hesap yaparak geçti. İki gün daha mı kalmalı, kırk iki saat uyumadan aktarmaları göze mi almalı? Önceki üç gün de yarım kalan işleri ölçüp biçerek geçmişti. Hırpalandığımı hissediyorum.

 

Kendime sürekli kahve ısmarlıyorum. Tanımadığın bir şehirde bilmediğin yollardan havaalanına ulaşma kahvesi, kesin olarak uçabileceğini öğrenme kahvesi, uçma kahvesi. Canım kahve çektiğinden değil, hırpalanma molası. Etim büzüşmüş, saçlarım dikleşmiş gibi.

 

Bir saat öncesine kadar eve gidebileceğimi bilmek yeterliydi. Şimdi bu yetmiyor, yatağımda uyuma hayali kuruyorum. Ev böyle bir yer işte. Hayatını iki bavula sığdırıp terk etme planları yapsan da, sığınağın. Sessizlik, yatay olma ve korunma hali.

 

Acele ettiğimi biliyorum, yetinmediğimi, dahasını istediğimi. Bir pürüzü düzeltince yenisine takıldığımı. Bir türlü memnun olmadığımı, endişe ve öfke ürettiğimi. Belki son on günde kendimi oradan oraya fazla taşıdığımdan, yorgunum ve yol bitsin istiyorum.

 

Oysa yavaşlamayı, elimden artık bir şey gelmediğinde kabul etmeyi, durmayı bana öğreten, yol. Varacağın yerde ne yaşarsan yaşa, seni değiştirip dönüştüren, yol. Yolda başına gelenleri nasıl karşılıyorsun? Önüne çıkan engellerle baş başa kalınca ne yapıyorsun? Söyleniyor musun, çözüm mü düşünüyorsun? Çözüm ararken ciddiyetten ölüyor musun, eğleniyor musun? “Bu da geçer” diyebiliyor musun? Başkalarını mı suçluyorsun, kendine mi bakıyorsun? Kendini eleştiriyor musun, yoksa hataların için dövünüyor musun? Dönüp değiştiremeyeceğin koşulları düşünüp, öyle yapmasaydım böyle olmazdı, şöyle yapsaydım böyle olur muydu diyerek sadece zaman kaybettiğini fark ediyor musun? Kendinle didişmenin işe yaramadığını idrak ediyor musun?

 

Oluştuğun, evrim geçirdiğin, ehlileştiğin yer, yol. Yanına aldığın çanta, ona eklediklerin, içinden çıkardıkların. Yüklendiğin yetmemiş daha mı ağırlaşıyorsun, hafifliyor musun? Sahip olmaya devam mı, vazgeçip özgürleşmek mi? Yanında kim, kimler var? Niye başkaları değil de o ya da onlar? Yalnız mısın? Neden? Halinden memnun musun?    

 

Oturur vaziyette sızıyorum, başım düştükçe uyanıyorum. Tek istediğim evde olmak, yatağımda uykuya dalmak, alarmla bile olsa orada uyanmak. Az kaldı.

 

Bilmek, farkında olmak işe yaramıyor. Yoldayım, yolcuyum, bitkinim ve içinde bulunduğum koşullar hemen şimdi değişsin istiyorum.

 

Ehlileşmek için ne yapayım? “Ömür de bir yol” demeyi deniyorum. Belki işe yarar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  15 Ekim 2016 Cumartesi 20:07

  Her karsilastigimiz durumu sakin ve sukunet icinde cozmeye calismak gerek.Endise ofkeye kapilmak cozumu zorluyor.

  Cevapla
 •  
  15 Ekim 2016 Cumartesi 11:03

  Kosturnak bişeyler e yetişebilmek mutlu olmak amaca ulaşmak bunlar ne güzel sağlık li olalim bu nlari yapabilelim

  Cevapla

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön