Kahve yağ yakımına destek oluyor mu?

Birçoğumuz gün boyunca bir fincan kahveyi (veya iki veya üç) severiz; ne de olsa pek çoğumuz Türk kahvesinin doğduğu yerde yaşıyoruz. Kahve sadece ülkemizde değil dünyada da en sevilen içecekler arasında olduğu için araştırmacılar sürekli kahve ve sağlık ilişkisine dair çalışmalar yapıyor.

 

Bazı araştırmalar kahve tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını (1) gösterirken, bazısı kahveyi daha uzun ömür (2) ile ilişkilendiriyor. Bugün kahveyle ilgili araştırmalar süredursun, size çok yakında kahveye yine geçer puan veren bir araştırmadan bahsetmek istiyorum.

 

Scientific Reports'da yayınlanan bu yeni çalışma (3), bir fincan kahve içmenin, vücutta kalori yakma özelliklerine sahip bir yağ türünü "kahverengi yağ"ı uyardığını buldu.

 

Kahverengi yağ nedir?

"Kahverengi yağ, vücudunuzdaki diğer yağlara göre farklı şekilde çalışır ve çoğunlukla soğuğa yanıt olarak şeker ve yağ yakmak suretiyle ısı üretir. Enerjiyi artırmak, kan lipit düzeylerini iyileştirmenin yanı sıra kan şekeri kontrolünü sağlar ve fazladan kaloriyi yakar.

 

Başlangıçta kahverengi yağın sadece bebeklerde ve kış uykusunda bulunan hayvanlarda bulunduğu düşünülüyordu, ancak şimdi bilim insanları, kahverengi yağın yetişkinlerde daha küçük miktarlarda bulunduğunu ortaya çıkardılar. Kahverengi yağ, vücutta kalori depolaması nedeniyle biriken ve göbek çevresinde bulunan beyaz yağdan farklı davranır.

 

Kahve ve kahverengi yağ bağlantısı nedir?

Araştırmacılar, kahvenin kahverengi yağları uyardığını, termal görüntüleme sayesinde buldular. Termal görüntüleme, bir fincan kahve içtikten sonra boynundaki kahverengi yağın daha da ısındığını gösterdi.

 

Bu, bir fincan kahvenin kahverengi yağ fonksiyonlarımızı doğrudan etkileyebileceğini gösteren ilk çalışma. Obezite ve büyüyen diyabet salgını, toplum için önemli bir sağlık sorunu olduğundan, kahverengi yağ potansiyel olarak bunların çözümünde çözümün bir parçası olabilir.

 

Kahve içmeli miyim?

Bu bilgilerle, kahve içmeye başlamak veya günlük kahve miktarınızı artırmak cazip gelebilir, ancak her birimizin parmak izi kadar değişik olduğumuzu ve hepimize kahvenin iyi gelmediğini unutmayalım. Kimimiz için kahve, sindirimi iyileştirebilir ve odaklanmayı kolaylaştırır, kimimiz için ise daha fazla yorgunluk, beyin sisi ve rahatsız edici sindirim semptomlarına yol açabilir. Bu nedenle, vücudunuzun kahveye nasıl tepki verdiğini gözlemleyin ve kendi sınırlarınızı zorlamayın.

 

Referanslar:

1- Long-Term Coffee Consumption and Risk of Cardiovascular Disease, A Systematic Review and a Dose–Response Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies, Ming Ding, Shilpa N. Bhupathiraju, Ambika Satija, Rob M. van Dam and Frank B. Hu, 2014

2- Am J Epidemiol. 2014 Oct 15; Coffee consumption and mortality from all causes, cardiovascular disease, and cancer: a dose-response meta-analysis., Crippa ADiscacciati ALarsson SCWolk AOrsini N.

3- Scientific Reports volume 9, Article number: 9104 (2019), Caffeine exposure induces browning features in adipose tissue in vitro and in vivo, Ksenija VelickovicDeclan WayneHilda Anaid Lugo LeijaIan BloorDavid E. MorrisJames LawHelen BudgeHarold SacksMichael E. Symonds & Virginie Sottile 

4- Physiol Rev. 2004 Jan;84(1):277-359., Brown adipose tissue: function and physiological significance., Cannon BNedergaard J.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön