internetten sipariş edilen yemekler

Türkler internette en çok lahmacun ve pizza restoranlarını, yabancılar ise kebapçıları ve pizzacıları arıyor!

İnternetten ne yiyoruz?

Yellow Medya'nın firma rehberinin 2011 yılı geneli ve 2012 ilk çeyreğine ilişkin restoran arama verilerine göre, Türk kullanıcılar internette en çok pizza ve lahmacun satan restoranların, yabancı kullanıcılar en çok kebapçıların ve pizzacıların iletişim bilgilerini arıyor. iPhone kullanıcılarının favorisi ise pizzacılar.


2011 yılı geneli ve 2012 ilk çeyreğine bilgisayar ve mobil cihazlardan yapılan aramalara ilişkin restoran verilerini açıkladı. Yüzde 90'ı bilgisayarlardan, yüzde 10'u ise mobil cihazlardan elde edilen verilere göre, Türk kullanıcılar internette en çok pizza ve lahmacun satan restoranların, yabancı kullanıcılar ise en çok kebapçıların ve pizzacıların iletişim bilgilerini arıyor.


600 farklı kategori altında sınıflandırılmış 720 binin üzerinde tekil firma listelemesi ile Türkiye'nin en büyük firma rehberi olma özelliğini taşıyan firmada bugün itibariyle 30 binden fazla restoranın Türkçe ve İngilizce detaylı iletişim bilgileri yer alıyor.


Geçtiğimiz yılın tamamında ve 2012'nin ilk çeyreğinde firmaya bilgisayarlarından bağlanan kullanıcılarının yaptığı aramalara göre, sitede Türkçe olarak en çok aranan ilk yüz restoranın yaklaşık yüzde 70'ini pizza ve lahmacun satanlar oluşturdu. İngilizce dilinde yapılan aramalarda ise kullanıcıların yaklaşık yüzde 80'i kebapçıların ve pizzacıların iletişim bilgilerini aradı.


Mobil kullanıcıların tercihleri farklı!
Toplam aramaların yüzde 10'unun oluşturan mobil kullanıcıların aradıkları mutfak türleri de bilgisayar kullanıcılarından daha farklı şekillendi. Yellow.com.tr'ye iPhone ile bağlanan kullanıcıların Türkçe'deki tercihleri yaklaşık yüzde 70'le yine lahmacun ve pizza restoranları olurken, İngilizce'de en çok arananlar yaklaşık yüzde 85'le pizzacılar oldu. iPad kullanıcıları ise Türkçe ve İngilizce'de en çok başta kebapçılar olmak üzere, Türk mutfağından örnekler sunan restoranları aradılar.


Restoranlara özel iPhone uygulaması!
Firmanın restoranlara özel olarak geliştirilen iPhone uygulaması "Yellow Restoranım" ile işletmelerin mobil kullanıcılara ulaşmasını son derece kolaylaştırıyor. İhtiyaç ve taleplerine özel olarak sadece birkaç hafta içinde geliştirilen uygulama ile restoranlar Türkiye'deki yüz binlerce iPhone kullanıcısına kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Restoranın tüm detaylı bilgilerinin yer aldığı uygulama sayesinde kullanıcılar uygulama üzerinden rezervasyon yapabildikleri gibi, sipariş verebiliyor ve dilerlerse tek bir dokunuşla restorana telefon edebiliyorlar.


Bilgisayardan yapılan Türkçe aramalarda;
%70 Pizza / Lahmacun
%12 Fast Food
%11 Kebap
%7 Dünya Mutfağı


Bilgisayardan yapılan İngilizce aramalarda;
%80 Kebap / Pizza
%9 Fast Food
%6 Dünya Mutfağı
%5 Uzak Doğu Mutfağı


iPhone'dan yapılan Türkçe aramalarda;
%70 Pizza / Lahmacun
%17 Kebap
%7 Fast Food
%6 Dünya Mutfağı


iPhone'dan yapılan İngilizce aramalarda;
%85 Pizza
%7 Fast Food
%4 Kebap
%2 Dünya Mutfağı
%2 Uzak Doğu Mutfağı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön