Akdeniz'in incisi Antalya

Esin Düzgün'ün kaleminden Antalya notları...

Akdeniz'in incisi Antalya

Türkiye'nin altıncı büyük kenti Antalya, Akdeniz bölgesinde bulunuyor. Toros dağlarının Akdeniz ile buluştuğu yerde olan Antalya, oldukça büyüleyici bir güzelliğe sahip.

 

'Attalos yurdu' anlamına gelen Antalya, Bergama Kralı II.Attalos tarafından kurulmuş. Antik çağda 'Pamphylia' olarak adlandırılan Antalya'nın batı kesimlerine Lykia denmiş. Antalya, Türkiye'de en çok antik kentin bulunduğu şehir ünvanına sahip.

 

Antalya gezimiz tarihin izlerini görebileceğimiz, Kaleiçi'ne giriş kapısı olan Hadrianus Kapısı'ndan başladı. Hadrianus Kapısı, 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus'un  Antalya'yı ziyaretinden dolayı kendisine hitaben yapılmış. Üç kapılar olarak da adlandırılan Hadrianus Kapısı, Kaleiçi ve yeni kenti ayıran bir kapı görevi görüyor.

 

       

 

Kaleiçi bölgesinde Korkut Cami (Kesik Minare), Yivli Minare, Hıdırlık Kulesi, Kale Kapısı görülecek tarihi yapılar içinde yer alıyor. Korkut Cami, minaresinin 1895 yılında çıkan bir yangında ahşap olan külah kısmı yanınca, halk arasında Kesik Minare adını almış. Kaleiçi bölgesinin büyük bir kısmı zamanla yıkılmış ve restore edilmiş. Kaleiçi'nde birçok otel, pansiyon, kafe ve restoran bulunuyor.  

           

 

Kaleiçi bölgesinde birbirinden güzel tarihi evlerin olduğu dar sokaklardan yürüyerek limana ulaşılıyor. Asansör ile yat limanına inilebilir. Asansöre binmeden cam terastan Antalya Yat Limanını fotoğraflamanızı önerebiliriz. Antalya Saat Kulesi, Kale Kapısı mevkinde bulunuyor. Yerden yüksekliği 14 metre olan Saat Kulesi, Antalyalıların buluşma noktalarından.

 

Türkiye'nin en önemli müzelerinden olan Antalya Müzesi'nde Antalya iline bağlı antik kentlerden getirilen eserler ve heykeller sergileniyor. 15 Nisan - 2 Ekim arası 08.00 - 19.00 saatleri arası açık olan müzeye giriş ücreti 20 TL . Müzekart geçerli.

 

Atatürk Evi ve Müzesi, Antalya'nın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 Mart 1930 tarihinde Antalya'da kaldığı ev, günümüzde müze olarak ziyarete açılmış. Nisan - Ekim arası 09.00 - 19.00 saatleri arasında açık. Giriş ücretsiz.

 

Antalya'yı ziyaretinizde bir gününüzü şelaleler için ayrılabilirsiniz. Antalya Kepez'de bulunan Yukarı Düden Şelalesi ve Lara'da denize dökülen Aşağı Düden Şelalesi görülmesi gereken yerlerden.  Aşağı Düden Şelalesi 40 metre yükseklikten Akdeniz'e dökülüyor. Yukarı Düden Şelalesi ve Aşağı Düden Şelalesi görsel güzelliğiyle dünyanın her yerinden turistlerin ilgi odağı.

 

      

 

Antalya'ya 22 km uzaklıkta yer alan Kurşunlu Şelalesi 18 metre yükseklikten dökülüyor. 1991 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmış olan Kurşunlu Şelalesi'nin içinde yürüme yolları, seyir terasları, restoran ve kafeler mevcut.

 

Dünya'nın ilk ve tek yılın 12 ayı açık olan Sandland Kum Heykel Müzesi, Lara sahilinde bulunuyor. Antalya'ya her gittiğimizde mutlaka uğradığımız Sandland her yıl temasını değiştiriyor. 2018 yılı teması 'efsaneler' olan Sandland, Mayıs Ekim arası 09.30 - 23.00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti yetişkin 25 TL çocuk 10 TL.

 

       

 

Antalya'da bulunan Konyaaltı plajı ve Lara plajı deniz tatili severlerin uğrak noktalarından. Antalya'ya bağlı Kemer, Finike, Side, Alanya gibi sahil beldeleri deniz tatili için tercihler arasında bulunuyor.

 

       

 

Antalya'da her yıl Ekim ayında 'Antalya Film Festivali' yapılıyor. Antik Kentlerin fazlasıyla bulunduğu güzel kentimiz Antalya'da, Side, Perge, Olympos ve Patara antik kentleri öne çıkıyor. Antik kentlerin birçoğunda Müzekart geçerli.

 

Antalya'da ne yenir derseniz? Antalya'ya özgü Kölle (buğday,fasulye,yer fıstığı ve bakla), patlıcanlı cive, tahinli piyaz, hibeş bu yiyeceklerden bazıları olarak söylenebilir. Antalya'da turunçgiller, muz ve susam bolca bulunuyor. Reçelleri ile öne çıkan Antalya'da Turunçgil reçeli, patlıcan reçeli ve karpuz kabuğu reçeli denenebilir. Antalya'nın lezzetli reçellerinin tadına bakmadan dönmeyin diyebiliriz.

 

      

 

Kıyıya dimdik uzanan Toros dağları, şelaleleri, geçmişte ev sahipliği yaptığı bir çok medeniyeti , Akdenizin mavisi ve görsel güzelliği ile herkesin, her yerden çekim gücüne kapıldığı güzel şehirlerimizden biri olan Antalya ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

 

Yazı ve Fotoğraflar: Esin Düzgün

esincegezmek.com.tr

Instagram: esincegezmek

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön