Çok iyi korunmuş bir orta çağ şehri Prag

Esin Düzgün'ün kaleminden Prag notları...

Çok iyi korunmuş bir orta çağ şehri Prag

Çekya'nın başkenti Prag, Orta Bohemya Bölgesi'nde bulunuyor. Vltava Nehri'nin iki yakasına kurulan bu güzel şehir, Orta Avrupa rotalarının vazgeçilmezi ve ziyareti renklendirecek çeşitliliğe sahip. Prag tarihi dokusu bozulmamış, kendine hayran bıraktıracak güzellikte. Prag'ta gezilecek yerler için 2 günlük bir program hazırladık. Şehri yürüyerek yaptığımız keşiflerde Stare Mesto yani eski şehir bölgesinde tarihi hissederek gezdik. Prag'da en çok Prag Kalesi'ni ve kaledeki Kraliyet Bahçeleri'ni sevdik. Prag Kalesi'nden eşsiz Prag manzarası da oldukça keyifli.

 

Prag'da kendi rehberliğinizde yapacağınız turlarda Prague Card 2, 3 veya 4 günlük alınabilir. Prag'da birçok müzeye ücretsiz giriş imkanı sunan Prague Card ile metro, tramvay, otobüs gibi toplu taşıma araçları sınırsız kullanılıyor. Bu kart ile şehir keşiflerinde farklı indirimlerde olabiliyor.

 

Eski şehir diye adlandırılan Stare Mesto 6.yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip. Stare Mesto meydanı 12.yüzyıl'da kurulmuş. Prag'ın en önemli simgeleri bu meydanda bulunuyor. Stare Mesto Meydanı'nda, Çeklerin kahramanı haline gelmiş olan Jan Hus'un heykeli, 1338 yılında yapılan Belediye Binası, Astronomik Saat, St. Nicholas Kilisesi ve Tyn Kilisesi bulunuyor. Ulusal Kültür Anıtı olan, 16. yüzyılda yapımı tamamlanan Tyn Kilisesi'nin 80 metre yüksekliğindeki iki kulesi Prag resimlerinde birçok noktadan görülebiliyor.

 

 

Eski Şehir Meydanı'nda, belediye binasının üzerinde yer alan Astronomik Saat turistlerin odak noktalarından. Yapımı 1410 yılına kadar iniyor.

 

Efsaneye göre Astronomik Saat, Hanus tarafından yapılmış. Prag Meclisi bu saatin bir örneğini daha yapamasın diye Hanus'un gözlerine mil çektirmişler. Hanus'ta bunun üzerine saati durdurmuş.

 

Saat 1572 yılında Jan Taborsky tarafından tamir edilmiş. Astronomik saatte burçları gösteren bir takvim, değişik zamanları gösteren saat diski ve 12 havariler yer alıyor. Bu havarilerin orjinalleri Prag Başkent Müzesi'nde bulunuyor. Orijinal havarilerin yerlerinde 1948 yılında yapılan tahta heykeller bulunuyor. Her saat başı Astronomik Saat önünde yoğun bir turist kalabalığı havarilerin çıkışını izliyor.

 

Vltava Nehri üstünde Prag'ın iki yakasını birleştiren on yedi tane köprü bulunuyor. Bu köprülerden tarihi ve güzelliğiyle öne çıkan Karel Köprüsü 1402 yılında yapılmış. Karluv Most diye adlandırılan Karel Köprüsü üstünde 30 heykel yer alıyor. Köprü araç trafiğine kapalı.

 

 

Karel Köprüsü'nün iki ucunda bulunan iki kulenin en üst noktasından Vltava Nehri manzarası seyredilebilir. Köprü üstünde hediyelik eşya satanlar ve ressamlara birde yoğun turist kalabalığı eklenince yürümek oldukça zorlaşabiliyor.

 

 

Prag'da gezilecek yerlerin en önemli noktası Prag Kalesi'dir. Kalenin hakim olduğu tepeden Prag panoramik olarak görülebiliyor. Tarihte krallara ev sahipliği yapan Prag Kalesi içinde Kraliyet Sarayı, Kraliyet Bahçeleri, Aziz Vitus Katedrali, Golden Lane gibi bölümler bulunuyor. Golden Lane diye adlandırılan Altın Yol'da 22 numaralı ev Franz Kafka'nın belli bir süre yazılarını yazdığı evi. Prag Kalesi'ne giriş ücretsiz. Kale içinde bulunan Aziz Vitus Katedrali ve Golden Gate gibi özel bölümlere giriş ücretli. Prag Kalesi içinde birçok kafe ve restoran mevcut. Biz de bir kahve molası vermeyi unutmadık.

 

Prag'da çok sayıda müze bulunuyor. Bu müzeler arasında Prag Kent Müzesi, Komünizm Müzesi, Çikolata Müzesi, Korku Müzesi, Ulusal Teknik Müzesi, Kampa Müzesi gibi müzeler yer alıyor. Çekya'nın en büyük müzesi olan Ulusal Müze, Prag'ta bulunuyor. Doğa bilimleri, tarih gibi bölümlerin yer aldığı müze Prag'ın farklı noktalarında sergilerde düzenliyor.

 

Franz Kafka'nın eserlerinin ilk baskısı, el yazması, günlük gibi eser ve bilgilerin yer aldığı Franz Kafka Müzesi yılın her günü 10.00 – 18.00 arası açık. Yetişkin giriş ücreti 200 CZK , indirimli giriş ücreti 120 CZK.

 

Prag'ın en ünlü meydanlarından olan Vaclav Meydanı'nda tarihe damga vurmuş birçok olay yaşanmış. 750 metre uzunluğundaki Vaclav Meydanı'nda Aziz Vaclav Anıtı bulunuyor. Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan, halk tarafından dans eden bir çifte benzetilen Dans Eden Bina 1990'lı yıllarda yapılmış.

 

 

Prag Mutfağı ağırlıklı et yemeklerinden oluşuyor. Dünya mutfağını da rahatlıkla bulabileceğiniz Prag'da alternatifler oldukça fazla. Prag sokaklarında karşınıza çıkacak en önemli lezzet Trdelnik. Genellikle köz ateşte şişlere takılıp çevrilerek pişirilen lezzetli bir hamur işi olan bu tatlıya külah şekli veriliyor. Sade veya içine meyva paçaları üstüne dondurma eklenerek satılıyor.

 

Prag seyahatinizde vaktiniz bolsa günübirlik veya bir gece konaklamalı turlar eklenebilir. Çekya'nın termal kenti olan olan Karlovy Vary'de kendinize bir sağlık kürü hediye edebilir veya UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Cesky Krumlov'da tarihin içinde gezebilirsiniz.

 

Yazı ve fotoğraflar: Esin Düzgün

esincegezmek.com.tr

Instagram: esincegezmek

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön