Masalsı Rothenburg ob der tauber

Esin Düzgün'ün kaleminden Rothenburg ob der tauber...

Almanya'nın en masalsı şehri Rothenburg ob der tauber

 

Rothenburgob der Tauber, Almanya'nın Bavyera eyaletinde bulunuyor. Frankfurt'a 180 km, Münih'e 210 km mesafedeki bu şehir, Romantik Strasse veya Romantic Road diye isimlendirilen Romantik Rota'nın en önemli noktalarından biri.

 

Günümüzde Almanya'nın en çok turist çeken yerleri arasında yer alan Rothenburg'un kuruluşu 970 yılı civarına dayanıyor. 13. yüzyılda genel olarak kurulan Rothenburg, 1802 ve 1803 yıllarında Napolyon'un orta Avrupa 'arazi birleştirme' sürecinde Bavyera Krallığına düşer. 1945 yılında, 2. Dünya savaşı sırasında gerçekleşen Amerikan hava saldırısı ile şehrin %40 'ı yok edilmiş. Bu yıkım sonrası, Dünya'nın dört bir yanından gelen bağışlarla, şehrin geniş çapta restorasyonu tamamlanmış.

 

 

 

Rothenburg, surların içinde yer alan bir ortaçağ kenti. Şehir araç trafiğine kapalı olduğundan yürüyerek gezilebiliyor. Bizim gibi aracınızla geldiyseniz surların dışında otopark alanları bulunuyor. Rothenburg'ta yaz döneminde çok yoğun turist ziyareti gerçekleşiyor. Otellerde hem fiyat, hem de doluluk sebebi ile rezervasyonlarınızı erken yapmanız cebinize faydalı olacaktır.

 

Rothenburg'un ilkşehir surları, 12. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. 13. ve 14. yüzyılda eklemeler yapılarak büyüyen şehir surlarının içinde yaklaşık 4 km.lik yürüyüş yolu bulunuyor. Kent surlarının etrafında kule ve kapılardan oluşan 22 nokta mevcut.

 

 

Şehrin kalbi ve ana meydanı olan Pazar Meydanı'nda, 1572-1578 yılları arasında Leonhard Weidmann tarafından yapılan Belediye Binası bulunuyor. Rothenburg Noel Pazarı her yıl 30 Kasım'dan 23 Aralık'a kadar Belediye Binasının hemen önündeki pazar meydanında kuruluyor. Pazar Meydanı'nın hemen yanında bulunan, 1446 yılında yapılan çeşme Georgsbrunnen , Aziz George çeşmesi sekiz metre derinliği 100.000 litre su sığmasından dolayı Rothenburg'un en derin kuyusu olarak kabul ediliyor.

 

 

 

Rothenburg'da her akşam 20:00 gibi pazar meydanında (market square) gece bekçisi ile buluşuluyor. Şehrin ara sokaklarında, yaklaşık 1 saat süre ile ortaçağ dönemi anlatılarak tarihsel bir yolculuğa çıkılıyor. İngilizce anlatım için yetişkin 8 Euro, 0-12 yaş ücretsiz.

 

 

2000 yılında ziyaretçilere açılan ve tüm yıl boyunca açık olan Alman Noel Müzesi'nde, Noel gelenekleri, noel ile ilgili bilgiler ve süslemeler bulunuyor. 1 Nisan-23 Aralık arası 10:00 -17:00 saatleri arası açık. Giriş ücreti Yetişkin 4 Euro, Aile Bileti 7 Euro

 

 

Çıkılabilecek kulelerden biri olan Rödertor (Röderturm) muhteşem bir Rothenburg manzarası sunuyor. Rödertor zirve noktasına merdivenlerle ulaşılıyor. Bol bol fotoğraf çekip hiç ayrılmak istemediğimiz yerlerden biri olan Rödertor’da, kesinlikle o basamakları tırmandığınıza değecek. Kule ücreti Yetişkin 2 Euro, Çocuk 1 Euro.

 

 

 

Avrupa'da taş devrinden 19.yüzyıla kadar olan silahların tarihi anlatılan, kent tarihi ile bilgilerinde yer aldığı Rothenburg İmparatorluk Şehir Müzesi, Nisan - Ekim arası 09:30 - 17:30 arası açık. Giriş ücreti Yetişkin 4,5 Euro, Aile 10 Euro.

 

Ortaçağ'da hukukun nasıl işlediğine dair bilgileri bulabileceğiniz, 2017 yılında Alman Ulusal Turist Kurulu tarafından, Almanya'daki en popüler 6. müze seçilen Ortaçağ suçları Müzesi ' nde ortaçağ dönemine ait işkence aletleri de yer alıyor. 2018 yılının sonuna kadar Martin Luther ve cadılar sergisi müzede bulunuyor. Nisan - Ekim arası 10:00 -18:00 saatleri arası açık. Giriş ücreti Yetişkin 7 Euro, Aile Bileti 17 Euro.

 

Rothenburg'un en çok fotoğraflanan yeri Plönlein, solunda Kobolzoller Kapısı, sağında Siebers Kapısı ortasında dar ahşap bir ev ve evin önünde küçük bir çeşme bulunuyor. Eğer şanlıysanız Plönlein'de sakin bir an bulabilir ve bu anı fotoğraflayabilirsiniz.

 

 

Rothenburg'a özgü bir tatlı olan Schneeballen birçok noktada satılıyor. Ortaçağ'dan günümüze kadar ulaşan, geleneksel yöntemlerle yapımına devam edilen Schneeballen çikolatalı, fındıklı gibi farklı lezzetlerde satışa sunuluyor.

 

 

 

Rothenburg'un sokaklarında gezerken camları çiçeklerle süslenmiş renkli evlerin büyüsüne kapılıp kendimizi bir masal diyarında hissettik. Romantik Rota'nın bu masalsı şehrinde, sokakların ve evlerin güzelliği ziyareti fazlasıyla hak ediyor.

 

 

Yazı ve fotoğraflar: Esin Düzgün

esincegezmek.com.tr

Instagram: esincegezmek

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 8682

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2071

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5332

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2340

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3477

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön