Yoga'ya yeni bir yaklaşım: Yoga Bhoga

Hayatın zevklerinden kopmadan farkındalık yakalamak...

Yoga'ya yeni bir yaklaşım: Yoga Bhoga

 Vajra Fatih Keçelioğlu ile yogaya yeni bir yaklaşım olan ve pek az bilinen Yoga Bhoga’yı konuştuk. İstanbul eğitimleri başlayan Yoga Bhoga bakın neymiş, nasılmış…


Yoga artık hemen herkes tarafından biliniyor, fakat Bhoga'yı ilk defa duyuyoruz. Bhoga nedir bize biraz anlatabilir misin?

Bhoga da aynı Yoga gibi Sansktritçe bir kelime. Sözlük anlamıyla zevk almak, hayatın tadını çıkarmak anlamına geliyor. Yoga ise birlik haline ulaşmak, içeriyle dışarısı, bilinçaltı ile bilinçli akıl arasındaki ayırımları ortadan kaldırmak üzere yürünen yol, izlenen yöntem anlamına geliyor. Bu hedefe ulaşmak için yogiler genelde 5 duyunun getirdiği zevklerden ve bedensel hazlardan uzak durmayı seçerler. Yoga ve Bhoga’nın beraber kullanımı ise dünyayı, bedeni ve zevkleri dışlamayan, manevi uygulamalarına dahil eden tantrik yogilere has bir durum. Yoga Bhoga aslında benim ürettiğim bir ifade değil. Gelenekte var zaten.

 

Bhoga'ya ulaşmada yoga yapmanın rolü ne? Yoga yapan herkes Bhoga'ya ulaşabilir mi?

Aslında bu ikisi farklı yollar. Yoga’nın amacı belli. Acı ve ızdırabı ortadan kaldırmak. İzlediği yol ise bu amaca ulaşma üzere izlenen zorlu bilinçlenme süreçleri. Ancak günümüzün modern dünyasında yoganın bu amacı giderek unutuluyor ve genellikle bedeni daha güzel, daha sağlıklı ve seksi bir hale getirmek için kullanılıyor. Bunlar bana kalırsa yoganın yan etkileri. Yan etkiye ulaşmak adına yoganın özünden uzaklaşılıyor, çünkü bu satıyor.


Yoga Bhoga eğitimlerinde ben kesinlikle yoganın derin ve ciddi yönüne vurgu yapıyorum. Ancak mesele dengeyi bulmak. Saygı duyduğum pek çok yogi, yoganın ciddiliği içinde hayatın basit zevklerini kaçırıyor ve aşırı sert, soğuk bir yol izliyorlar. Diğer taraftan belki buna tepki olarak gelişen pek çok yoga ekolü işin sadece zevk ve eğlence tarafında ve oldukça yüzeysel eğitimler veriliyor. Yoga Bhoga, her iki uca da değen hem zevkli hem derin ve ciddi bir yaklaşım.


Bir yandan şehir hayatı içinde esnekliğini kaybeden beden için zevkli ve sağlık odaklı çalışmalar, diğer yanda derin bir ruhsal gelişimi sağlayacak odaklanma ve meditasyon çalışmaları var. Bedeni ve duyguları arındıracak detoks yöntemleri ve nefes çalışmaları var. Diğer taraftan hayattan kopuk olmayan felsefi çalışmalar var. 

 

4 gün sürecek olan Yoga Bhoga eğitiminde yoga yapmak dışında farklı ne tür çalışmalar var? 

Uzun yıllar yaptığım bireysel gelişim ve koçluk seanslarından edindiğim deneyimlerimi harmanladığım, sohbet tadında geçen konuşmalarım olacak. Katılımcıların kendi bireysel hayatları üzerinde bilinçlenerek derin dönüşümlerden geçmelerini sağlayacak şekilde tasarladım kursu. Yani bir kişisel gelişim workshopu tadı da var. Motivasyon sağlamak üzere filmler izleyeceğiz, gönlümüzü açacağımız meditasyonlar yapacağız.

 

 

3 yıldır yoga hocalığı yapıyorsun. Yoga Bhoga konsepti nasıl ortaya çıktı, nereden esinlendin?

Yoga Bhoga ifadesini ilk kez Agama yoga ekolünün kurucusu sevgili hocam Swami Vivekananda’dan duydum. Osho’nun meşhur Zorba Buda kavramını hatırlattı bu bana. Hem bir Buda gibi olan ve hayatın, zihnin tuzaklarına kapılmayan, aydın olan, hem de Yunan karakter Zorba gibi hayatın zevklerinden faydalanan bir insan modelinden bahsediyor Osho. Ancak insanların felsefesi ne olursa olsun, genelde birinde veya diğerinde takılıyorlar. İki uçtan birine gidiyorlar. Orta yolu bulmak zorlu bir iş. Ben bu yolu hem kendim hem öğrencilerim için ideal olarak belirledim. O yüzden Yoga Bhoga eğitimlerinde beden odaklı keyifli çalışmalarla, zorlu ve çaba isteyen çalışmaları harmanladım. Bu konuda şanslıyım çünkü yıllar içinde pek çok farklı ülkede, farklı yaklaşımlarda eğitimler aldım ve hepsinin Yoga Bhoga’ya bir katkısı oldu.

 

Röportaj: Seda Tüfekçioğlu

 

Yoga Bhoga Eğitimi!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön