Susanne Alt: "Saksafon çalan kadın, çok cool!"

Bu akşam The Hall’de gerçekleşecek Chikz With Skillz (Yetenekli Fıstıklar) partisinde sahne alacak olan saksafoncu Susanne Alt ile konuştuk. Öğrendik ki Alt, 2006’da İstanbul’da James Brown ile tanışmış.

Susanne Alt: "Saksafon çalan kadın, çok cool!"

Son bir senedir ne kadar çılgın ya da heyecan verici etkinlik varsa, hemen tamamının altında Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu var. Ocak ayında Türkiye’den Fransa’ya taşınacak olan ve Paris’te Türk geceleri düzenleyeceğini söyleyen parti canavarı, karizmatik bürokrat Daniel Stork, gitmeden evvel son bir kez daha İstanbul’a Amsterdam usulü eğlenceyi taşımak istemiş besbelli. Çünkü Chickz With Skillz, Hollanda’da ünlü etkinliklerden biri. Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400’üncü yılı kutlamaları kapsamında Virgin Radio sponsorluğunda bu akşam gerçekleşecek partide sahne alacak Susanne Alt’ı, ilk kez North Sea Jazz Festivali’nde dinlemiş ve bayılmıştım. Hollandalıların samimi havasına sahip, çok uzun boylu ve fazla yetenekli bir kadın. Üstelik bu Türkiye’ye ilk gelişi değil.

Anneniz de babanız da müzisyen olduğu için müzik dolu bir evde büyümüşsünüz. İlk çaldığınız enstrüman hangisiydi? Saksafonu nasıl seçtiniz?
Gitarla başladım enstrüman çalmaya ama her zaman şarkı söylerdim zaten. Annem ve babamdan ders aldım. Yaşadığımız kasabada Amerikalı bir caz grubunun konseri olmuştu. O grupta saksafonu bir kadın çalıyordu ve dünyadaki en cool şeyin bu olduğunu düşündüm o kadını izlerken. Çalınışı, sesi... Özellikle de bir kadın tarafından çalındığı zaman!

Saksafon genelde erkeklerin çaldığı bir enstrüman. Kadınların saksafona kattığı şey nedir?
Kadın ve erkeğin çaldığı saksafonun sesinde bir fark duyabileceğinizi sanmıyorum. Sadece iyi veya kötü müzik var. Ayrıca Hollanda, Almanya ve Amerika’da (büyük olasılıkla başka ülkelerde de) artık erkekler kadar çok sayıda kadın profesyonel olarak saksafon çalıyor.

 

Birçok müzisyenden önce Youtube’u kullanmaya başladınız. İlk yüklediğiniz videoyu hatırlıyor musunuz?
Evet, tabii ki. DJRoog ile birlikte çaldığımız özel bir televizyon programının videosuydu. DJ’ler ve müzisyenler birlikte çalıyordu. Erkek arkadaşım Robert Glass’ın kameraya aldığı ve Youtube’a yüklediği ilk video ise grubumla birlikte 2005 yılında North Sea Jazz Festival’deki konserimizdi.

İlk videoyu yükledikten sonra her izleyici sayısı artışıyla heyecanlanmış mıydınız?

Hem de nasıl!

Saksafon çalmak isteyen kızlara nasıl bir tavsiyede bulunuyorsunuz?
Cinsiyetinizi kafaya takmayın, sadece müziği ciddiye alın ve iyi bir saksafon edinin. Mesela Yanagisawa marka bir saksafon. İyi bir ağızlık (bek) ve diğer parçalarla birlikte en önemli şey pratik, pratik, pratik! Müziği öğrenin. Bir kadın olarak sizin erkeklerden iki kat daha iyi olmanız ve aynı zamanda görüntünüze özen göstermeniz gerek. Bir de tabii ki bir tarzınız olmalı.


İstanbul’da James Brown’la...

“2006 yılında İstanbul Caz Festivali’nde, Brassed Off (4 kadından oluşan bir bando) ile birlikte çalmak üzere Türkiye’deydim. Bizim konserden 2 gün önce James Brown’ın grubundan 2 kişiyle tanıştım. Parkorman’da verecekleri konsere hazırlanıyorlardı. Erkek arkadaşımla İstiklâl Caddesi’ndeki Mayotte’deyken tanıştık onlarla. Aynı gece hep birlikte otele gidip enstrümanlarımızı aldık ve Mayotte’de jam session yaptık. Ertesi gün Parkorman’da soundcheck ve konser hazırlıklarını izlemek üzere davet ettiler bizi. James Brown ile tanışma, konuşma ve hatta bir fotoğraf çektirme şansı bile yakaladım orada. Sonraki gün Brassed Off ile farklı yerlerde çaldık. Hatta vapurda çaldık, o çok güzeldi.”

Röportaj: Heja Bozyel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3485

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9295

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2402

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5796

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3711

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön