Sosyal medya alışkanlıklar

Digital Age Konferansı’nın bu yılki konukları arasında, iki önemli isim Scott Stratten ve Greg Dale, dünyadaki yeni trendler ve internet alışkanlıklarımızla ilgili ipuçları verdi.

Sosyal medyadan mucize beklemeyin!

Digital Age Konferansı’nın önemli konuklarından biri Scott Stratten. Forbes.comtarafından dünyanın en önemli 10 sosyalmedya uzmanından biri olarak gösteriliyor. Sheridan College School of Business’da profesör. Pazarlamanın yükselen trendi “unmarketing” kavramının yaratıcısı. Aynı isimli bestseller kitabın yazarı. Kısacamarkaların tüm sosyal platformlarda “Buradayım” diye bağırmalarının değil, tüketiciye arkadaş gibi yaklaşmalarının daha etkili olduğunu savunuyor.

,

Twitter’da 200milyon kişi tarafından yapılan bir ankette dijital dünyadaki en etkili isimlerden biri seçildi. Buna rağmen Twitter’ın koca bir balon olduğunu ve sosyal medyanın fazla abartılmaması gerektiğini savunuyor.

 

“Sosyalmedyanın önemini fazla abartıyoruz. Orada konuşulan her şey iyidir, gibi bir algı var. AnnemTwitter kullanmıyor, olup bitenler umurunda bile

değil. Çoğu insan da annemgibi. Bu demektir ki burada popüler olmak dünyada popüler olmak demek değil. Öyle olsaydı Justin Bieber şu an Amerikan Başkanı olurdu.”

 

 • “Sosyal medya gerçek hayatta olanı yansıtır. Boş yeremucize beklemeyin. Seni iyileştirmez. Örneğin bir marka iyiyse sosyal medyada kendini gösterdikçe değeri bartar, kötüyse daha da kötüleşir. Aynı şey kişisel profiller için de geçerli. Günlük hayatınızda cool biri değilseniz sosyal ağlarda öyle görünmeye çalışmak bir işe yaramaz.”

 

 • “Markaların sorunu şu; ellerindeki tüm tohumları sosyal medyaya ekiyorlar. Burada var olmak cool ve ucuz gibi geliyor. Parada ucuz olabilir ama sosyalmedyada tutunmak için çokça zaman harcamanız gerekiyor. Zaman paradan daha önemlidir. Çünkü yeterince vakit ayırmazsanız sosyalmedya için sarf ettiğiniz para da uçar gider. Geri dönüş alamazsınız.”

 

 • “Kişisel markanız için tümsosyal ağlara bir anda saldırmayın. Aynı anda hemTwitter hem Facebook, hemPinterest, hemLinkedin’de olmanız çok zor. Etkili olamazsınız. Birkaçını seçin ve oraları özelleştirin.”

 

Her 4 dakikada bir sosyal ağlardayız

Greg Dale, dünyanın en büyük database’i haline gelen comScore.com’un kurucu üyesi. 2milyon

 kişiyi kapsayan global araştırma panelinin elinde ne tür veriler olduğunu tahmin edersiniz; bir nevi

online günlüğümüzü tutuyorlar. Dale, tümbu bilgilerden yola çıkarak dijital platformalardaki alışkanlıklarımızı anlattı.

 

Sosyal  medyada Çin’i geçtik

“Türkiye’nin dünya sosyalmedyasında yarattğı etki Rusya ve Çin’den çok daha fazla. Her 3 ülkede de nüfusa oranla yoğun bir internet kullanımı var ama Türkler Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan yararlanıyorlar. Diğerleri daha lokal web sitelerinde aktifler.

 

Dijital Günlüğümüz

Türkiye dahil tümAvrupa ülkelerindeki 397 milyon online kullanıcı arasında; 3 kişiden 4’ü satış, 2 kişiden 1’i spor, 2 kişiden 1’i gazete, 3 kişiden 1’i sağlık sitelerinde vakit geçiriyor. Oyun sitelerinde gezinenlerin oranı yüzde 62, bu oranı yüzde 50 televizyon, yüzde 38 banka, yüzde 30 hava durumu siteleri izliyor. Ayrıca internette geçirdiğimiz zaman diliminde her 4 dakikada bir, sosyal ağ sitelerinde geziniyoruz.

 

İnternete tık almak için...

Mobil, yaratıcı, kullanımı basit, zengin görselliği olan bir site olmalısınız. Ana akım medyanın sunduklarına farklı bir bakış açısı getirmelisiniz. İnsanların sizi okuması için bir sebebi olmalı. Sosyal hale gelmelisiniz; insanlar  viral olarak sizi paylaşmalı ve fotoğraf ekleyerek, yorumyaparak ya da herhangi bir şekilde içeriğe katkı sağlamalılar.

 

Haber: Pınar Erbaş

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön