Züleyha

Yazarımız Hande Şarman'ın, herkesin beğenisini toplayan ve bu sıralar ikinci albümüylü karşımızda çıkan Züleyha ile keyifli röportajı...

Züleyha: “Bu albümde bir basamak yukarı çıktım”

“Merhaba” adlı çalışmasıyla tanıştığımız Züleyha, şimdi yıllar sonra karşımıza “Benden” albümüyle çıktı. Kendi deyimiyle “bir basamak yukarı” çıktı, sesi pesleşti, üstelik bir de 25 kilo verdi! Aklına koyduğunu yapan bu genç kadın daha uzun yıllar bizleri şaşırtacak gibi. Takipte kalın derim...

Yeni albümünüz "Benden"de kadın türküleri var. Kadın haklarına dikkat çekmek için mi böyle bir seçim yaptınız?
Bu projede KEDV ( Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ) ile çalışarak, kadın emeğinin, insan emeğinin ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir nebze de olsa biz aktaralım istedik. Öte yandan elbette kadının özellikle Anadolu kadınının sanatta göz ardı edilmesine dikkat çekmek istedik.

Ama bir yandan da kadın aşıklar, diğer kadın sanatçılar gibi geride durmuşlar/kalmışlar. Ninniler, ağıtlar hep kadınların sesinden dinlenir oysa... Neden kadın aşıkları tanımıyoruz?
Aslında buna şöyle cevap vermem çok daha doğru. Kadınlar her şeyde her yerde olduğu gibi sanat alanında da geri planda bırakılmış ya da geride kalması sağlanmış. Tabii ninnileri, kına türküleri kadın ağzından dinlenir, kadınlar yakarlar bunları. Aşık dediğinizde aklınıza ilk gelen nedir? Erkekler. Aşık atışmaları dediğinizde iki kişinin atışması olduğunu biliriz. İki kadının atışmasını bugüne kadar izleyebildik mi? Hayır …

"Benden", seçtiğiniz eserler ve yorumunuz dışında sunumuyla da ilgi çekti. Nedir albümün keseyle sunulmasının hikayesi?
Kadın türküleri söylemeye karar verdiğimde, albümü tamamlaması gereken kadınlarla ilgili bir şeyler olsun istedim. Aklıma önceden bildiğim KEDV geldi ve hemen vakıftaki arkadaşlarla görüşüp ne istediğimi, nasıl olması gerektiğini anlattım. Sağ olsunlar bir iki ön çalışmadan sonra ortaya şahane bir iş çıkardılar. Benim için de çok anlamlı oldu. Beğenilmesi, ilgi çekmesi daha mutlu etti hepimizi.

Albümde Ara Güler'in fotoğraflarını kullandınız. Ara Güler telif hakları ve eserleri konusundaki titizliğiyle tanınır. Tanışma ve birlikte çalışma öykünüz nasıl gelişti?
Sevgili Zülfü ağabey ile çalışmamızdan ötürü onun yakın dostlarına da ‘MERHABA’ albümümü ulaştırmıştım kendilerine. Değerli hocam Ara Güler’e de albümü bizzat kendim götürmüştüm. Bir Ankara yolculuğunda dinlemiş albümü ve çok beğenmiş. Sonrasında bu proje için kendisiyle görüşüp, meramımı anlattığım vakit destek olacağını söyledi ve Anadolu’da çektiği kadın fotoğraflarını kullanma iznini verdi. Bana nasıl izin verdi diye soran dostlara; ‘bana inandı ki destek verdi’ diyorum.

Peki bu albümde sizin en çok severek okuduğunuz eser hangisi?
Bütün parçalar ayrı ayrı güzel. Tabii ki hepsini severek okudum lakin öncelikle benim hayatımda çok önemli bir eser olan ‘Mamoş’ ve ‘Celal Oğlan’ı okurken başka bir diyarda gibiydim.  Hikayesi olan 2 eser zira. Hikayesi olan her eserin ayrı bir güzelliği vardır.

Özellikle birlikte çalışmak istediğiniz bir sanatçı var mı?
Bir olan hakkımı en az üç olarak değerlendirme iznim varsa hemen söyleyeyim. Herkesin aynı sahneyi paylaşmak istediği gönlü büyük sanatçı Sezen Aksu elbet. Ayrıca Birsen Tezer ile Inga ve Anush Arsakyan kardeşler (Ermeni iki kız kardeş)  ile birlikte aynı sahneyi paylaşmayı çok isterim.

"Benden"in, size göre ilk albümünüz "Merhaba"dan temel farkları neler?
İlk olarak seste bir pesleşme söz konusu. Zira ilk albümde farklı teknikte şan eğitimi aldığım için eserleri kafa sesi ile yorumlamışım çoğu zaman. Şimdi ise tamamıyla Türk halk müziğinden anlayan ve bu işi iyi biler bir eğitmen ile çalışmanın faydalarını fark ediyorlar albümü dinleyen dostlar.
İlk albümde önemli bir ismin desteği vardı. Zülfü Livaneli… ‘Benden’de de başka değerli bir ismin desteği var. Ara Güler. İlk albümüm sadece Livaneli şarkılarından ve etnik dillerden oluşuyordu. ‘Benden’ ise sadece türkce ve Türkiye’nin dört bir yanından eserler seçmeye çalıştık.
İlk albümün sunumu sade ve kapakta resmim yoktu. Kapak farklı olduğu için dikkat çekiyordu.Benden’ de ise bu kez yüzümü göstermiş ve müthiş beğeni kazanan keseler içerisinde satışa sundum albümü.
Ve böylece bana söylenen ‘ilk albümün bir basamak üzerine çıkmalısın ikinci albümde’ uyarısını dikkate alarak, bir basamak daha yukarı çıkmış bulunuyorum.

Yeni albümünüz için Livaneli'nin yorumu ne oldu?
Sevgili Zülfü Ağabey'e albüm ulaşmış lakin henüz dinleyip dinlemediğini bilmiyorum. En son konuşmamızda ‘güzel haberlerini ve başarılarını duyuyorum, kutlarım’ dedi.

Hiç bambaşka türlere yakınlığınız, yöneliminiz var mı? Mesela sizi caz söylerken duyabilir miyiz bir gün?
Etnik, özgün eserler, türküler söylüyorum. Arabeske inanılmaz eğilimim var. Müslüm Gürses, Hakkı Bulut, Bergen dinler ve söylerim halen. Dediğin gibi bir gün belki caz da söyleyebilirim ancak pop asla!

Kadın sanatçılardan en beğendiğiniz isimler hangileri?
Çok var elbet sevdiğim ve beğendiğim kişiler. Bunlardan bir kaçı; Birsen Tezer, Aynur Doğan, Feryal Öney, Şükrüye Tutkun…

Bu işi yapmasaydınız; belki başka bir hayatta, ne iş yapmak, ne olmak isterdiniz?
Araştırma yapmayı sevdiğim için gazeteci olmak isterdim. İnsanlarla sohbet ederek dünyayı dolaşmak, bambaşka diyarlara giderek gerçek haberciliğin peşinden koşmak isterdim…Röportaj: Hande Şarman

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön