Berna Akyöney

Ayla Ceyhan'ın konuğu bu sıralar Because Cafe ile adından sıkça söz ettiren başarılı girişimci Berna Akyöney...

Berna Akyöney

Sevgili okurlar bu hafta sizi girişimci bir işkadını olan Berna Akyöney ile tanıştırmak istiyorum. Kendisi Türkiye’ye bir çok markayı kazandırmış ve şimdi de Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin dört bir yanında Because Cafe markasi ile adından çok söz ettireceğe benzeyen, başarılı bir girişimci.


Size bakınca çok enerji dolu , güler yüzlü ve pozitif bir kadın görüyorum... Pozitif düşüncenin insan yaşamındaki rolü nedir sizce?
Beni böyle görmene sevindim, evet genelde güler yüzlü bir insanım ve bunun pozitif etkilerini hem özel hem iş hayatım da yaşarken bu durumun bana iyilik getirdiğini düşünüyorum. Olumsuz duygu ve düşüncelerle enerjimi azaltmak istemiyorum ama dönemsel olarak bende endişeler yaşıyorum.

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın olduğu söylenir. Peki sizin gibi başarılı bir kadının arkasında nasıl bir erkek var?
Başarılı olmak için şüphesiz iyi bir aile hayatı gerekiyor ancak başarı ve kariyere giden yolda eşime zaman ayıramadığım çok zaman oldu ve halen de oluyor. Benim her zaman yanım da olan, aldığım kararlar da doğru yanlış sorgulamadan fedakarca beni destekleyen bir eşim var. Türkiye’de bunu yapabilecek erkek sayısı oldukça az bence bu durum eşimin kendine olan sonsuz güveni ile alakalı.

Bugüne kadar Türkiye’ye bir çok tanınmış markayı getirdiniz ve markaların başarılı bir şekilde çalışmasını sağladığınız. Şu anda kendi markanızla Ankara'ya 2 yeni mekan kazandırdınız...Bir konsept oluştururken olmazsa olmazlarınız nelerdir?
Güçlü olduğumuz yönü bulup, bunu daha çok geliştirmek üzere yeni markamızı oluşturduk, bana göre güçlü tarafımız gençlerin bizi sevmeleri ve tercih etmeleri idi. Bu nedenle yeni markamızı yaratırken hedef kitlemizi gençler olarak belirledik ve canlı renklerden oluşan enerji dolu ve rahat bir ortam tasarlamaya dikkat ettik. Menümüzü onların daha çok hoşlanacakları hale getirdik. Tabii ki başarılı bir iş yaratmak için olmasa olmazımız kaliteli hizmetten ödün vermemek.

Markalaşma süreciniz nasıl gidiyor?
Hedef kitlemizin gençler olduğunu belirtmiştim onları daha iyi anlayarak hizmet verebilmek için de genç bir kadro oluşturduk. 2 yeni mekan açtık ancak yolun çok başındayız şu anda çalışanlarımızın eğitimi ve hizmetimizin denetim ve değerlendirilmesi süreçlerini oturtmaya çalışıyoruz.


İstanbul’da bir otelin tüm yiyecek içecek hizmetlerini üstlendiniz? Türkiye'de ilk kez uygulanan bu yöntemi bizimle paylaşır mısınız?
Tüketicilerin artan ve kültürel olarak değişen istekleri, sert rekabet ortamı ve sürekli değişen koşullar, işletmelerin kendi hedef konularına yoğunlaşarak, işletme bünyesindeki bazı hizmetleri, bu alanda uzmanlaşmış firmalara out source etmesi, işletme için ekonomik ve verimli bir yöntemdir. Bu çerçevede dünyada otel işletmeleri dış kaynak kullanımına yönelmiş ve faaliyetlerinin bir kısmının uzman tedarikçilerle sağlamaya başlamıştır. Biz de bu düşünce ile İstanbul’da bir otelin tüm yiyecek içecek hizmetlerini üstlenerek diğer bir faaliyet konumuzu oluşturduk ve sektörde bu anlamda büyümeyi hedefliyoruz.


Berna Hanım, üniversitelerin turizm ve otelcilik bölümlerinde okutulan ders kitabiniz var. Bu kitabı ne zaman ve neden yazdınız?
1995 yılında kurduğumuz bina yönetim firmamız ile temizlik, güvenlik, ilaçlama, peyzaj konularında hizmet vermeye başladık. Hizmet işine verdiğimiz önem ve programlı çalışma ile birlikte kısa sürede sektör lideri olmayı başardık. Bu dönemde Hacettepe Üniversitesi Temizlik Hizmetleri Yönetimi adlı dersi Turizm Bölümünde programa aldı ve bu konu ile ilgili tecrübelerimi öğrencileri ile paylaşmamı istediler. Bu dersin ilk kez verilmesi ve okutulacak ders kitabının da olmaması nedeni ile Temizlik Hizmetleri İşletmeciliği adlı kitabımı yazdım.

Berna Akyoney'in kişisel gündemi...

En son okuduğu kitap: Kahperengi

En son izlediği film: Açlık oyunları

En son aldığı müzik CD: Adele

Türkiye'de en sevdiği şehir: İstanbul

Dünyada en sevdiği şehir: İstanbul

En son aldığı ve duygulandığı hediye: Sevgililer gününde eşimin aldı yüzüklü kolye

Ve son olarak " eğer " ile başlayan bir cümle kurmanızı istesem devamını nasıl tamamlardınız??

İnsanın iş ve hayat tecrübesi arttıkça daha yapacağı çok iş olduğunu düşünüyor, bu yüzden son günlerde eğer daha genç olsaydım diyorum.

 

Röportaj: Ayla Ceyhan

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön