Cerrah Dr. Emirali Hamiloğlu

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Dr. Emirali Hamiloğlu ‘na sorduk. Yıllardır bu konuda yaptığı başarılı operasyonlarla tanınan Hamiloğlu ile beylerin saç sorununu masaya yatırdık

Liposuction ve saç ekimi aynı anda yapılıyor nasıl mı?

Saç dökülmesinden şikayetçi olan eşinizi ya da sevgilinizi mutlu edecek bir  hediye düşündük. Bu hediye sizi de mutlu edecek çünkü o saçlarına kavuşurken aynı zamanda göbeğindeki yağlardan da kurtulacak. Nasıl mı?
Saç Nakli konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Dr. Emirali Hamiloğlu ‘na sorduk. Yıllardır bu konuda yaptığı başarılı operasyonlarla tanınan Hamiloğlu ile beylerin saç sorununu masaya yatırdık.


Saç neden dökülür ? Önlemek mümkün mü?


Saç dökülmesi saç yenilensinin bir parçasıdır. Tabii belli yüzdelerde. Dökülme süreci fizyolojik sınırlarda ise problem yok. Günde yaklaşık 100 ile 200 adet saç teli yaşamını tamamlayıp dökülür. Bu kayıp miktarı, günlük normal fizyolojik saç kaybı olarak nitelendirilebilir. Eğer fizyolojik sınırları aşarsa özellikle erkeklerde saç seyrelmesine ve saç kayıplarına neden olur. 25 yaşına gelmiş erişkin erkeklerin % 25’inde ve 50 yaşına gelmiş erişkin erkeklerin yaklaşık % 50’sinde saç dökülmesi problemi var.

Bir saç teli uzayıp dört yıl kadar canlı kaldıktan sonra incelip dökülür. 3 ile 6 aylık bir dinlenme süresi sonunda aynı saç kökü yeniden bir saç teli üretebilir. Bu hayat boyunca yaklaşık 20 kez tekrarlanabilir.
Saç dökülmesinin en önemli nedeni, androgenetik saç dökülmesidir. Yani, genetik-ailesel saç dökülmesidir. Halk arasında irsi de denilir. Ayrıca, bazı cilt hastalıkları, kronik hastalıklar, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, yanıklar ve travmalar da saç dökülmesine sebep olabilir. Önlemek mümkün değil ne yazık ki ama saç ekimi ile yeniden saç sahibi olunabilir.


Nedir Androgenetik yani başka bir deyişle ırsi saç dökülmesi, bize anlatır mısınız?

Bu tip saç dökülmesinde, kişi ailesinden aldığı genetik şifre nedeniyle saçlı derideki saçlar tepeden başlayarak ön saç çizgisine doğru uzanacak şekilde dökülerek kaybeder. Vücudun belli bölgesindeki saçlar erkeklik hormonu testesterona duyarlıdır ve vücuttaki testesteron 5 alfa reduktaz enzimi ile dihidro testesterona dönüştürülerek idrar ve cilt yoluyla vücuttan atılırken, buna duyarlı saç köklerine  temas etmesiyle,  bir süre sonra bu saç kökleri saç üretmemeye başlayıp erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz, erkeklerde çok tipik olarak görülen saç kaybına neden olur. Saç telleri önce incelir, seyrekleşir ve bir süre sonra kökler saç üretimini tamamen durdurur. Kulak üstünden başlayıp enseye doğru at nalı şeklinde bir saçlı bölgeyi sağlam bırakarak, alından vertex denilen tepe bölgesine kadar olan alanı çeşitli derecelerde açık bırakan bir dökülme tipidir.
 

 

Nedir bu kök hücre destekli saç nakli? Hem lipsuction hem saç ekimi nasıl bir arada yapılıyor? Biz hanımlar için güzel bir haber, eşimiz ya da sevgilimiz aynı anda hem kilo verecek hem yeni saçlara sahip olacak. Gerçek mi bu?

Evet, gerçek. Hem de çok zahmetli bir operasyon da değil. ‘kök hücre destekli saç nakli’ bence bir devrim.
Hastaya liposuction yapılarak fazla yağlar alınıyor, yağda bulunan kök hücreler ayrıştırılarak saç nakli yapılan bölgedeki saç köklerine destek olarak kullanılıyor. Bu da ekim alanındaki yara iyileşmesini hızlandırıp, köklerin bölgeye tutulumunu arttırıyor. Böylelikle hasta hem vücuttaki fazla yağlarından kurtuluyor, hem de saç nakli ile eskisinden daha gür saçlara sahip oluyor.


Kök hücre herkese uygulanır mı? Zararları var mı?
18 yasını geçen herkese uygulanır. Sistemik hastalığı olanlarda, kemoterapi sonrası saçları dökülenlerde ve de alopecia areata (saç kıran) olan kişilerde uygulamak doğru değil.


Hangi koşullarda yapılır?

Kesinlikle tam teşekküllü bir hastanede ve plastik cerrah tarafından uygulanmalıdır.

İlgi nasıl?
Gözle görünür bir artış var, özellikle 40 yaş üstü kilolu beylerin tercih ediyor. Liposuction ve saç naklinin aynı anda yapılıyor olması hastanın tercihinde önemli bir kriter.

Ne kadar doğal oluyor?
Nakledilen saçlar ile doğal saçları ayırt etmek neredeyse mümkün değil, son derece doğal oluyor.Bazı hastalarım var tv lerde görüyoruz, sanatçı ve oyuncu, kesinlikle saç ekimi  yaptık desem inanmazsınız

Operasyon sonrası ne oluyor?
Operasyondan sonra ilk 5 gün çok önemli. 8-10 gün yazın güneş, deniz ve havuz yasak. Solaryum ve saunaya girmesi de. 15 gün içinde hasta normal hayatına dönüyor.

Hazır sizi bulmuşken kaş naklini de konuşalım. Kadınlar kaşlarını ya kalem çekiyor ya da dövme yaptırıyorlar. Bu da kalıcı bir çözüm değil. Kaş ektirseler daha mı doğal olur? Bize bahseder misiniz nedir bu?
Bazı cilt hastalıkları, geçirilmiş travmalar, yanıklar, bazı enfeksiyonlar, tatuajlar ve kaşların çok inceltilerek alınması nedeniyle kaş kayıpları oluyor. Çözümü çok kolay. Son yıllarda kalın kaş modası da etkili olunca kaş naklini sıkça uygular olduk. Saç köklerinin kaşlara naklediyoruz. Lokal anestezi altında yaklaşık 1-2 saatte operasyonu tamamlıyoruz.

Uygun kalınlıkta saç telleri seçilip, kaşların yönüne ve açılarına dikkat edilerek ekim gerçekleştirildiği zaman estetik olarak çok iyi sonuçlar elde ediyoruz. Ancak bu işlemin mutlaka kaş nakli konusunda deneyimli bir plastik cerrah tarafından uygulanması gerekiyor. Ekilen kaşlar 3. aydan itibaren uzamaya başlıyor ve 6 ile 8 ay içerisinde son şeklini alıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön