Sütyen takmamanız için 3 sebep

Kadınların hayatını kolaylaştırması için icat edilen sütyen, adeta olmazsa olmazımız haline geldi. Peki sütyen takmak gerçekten gerekli mi?

Memelere özgürlük!

16. yüzyılda zengin kadınların daha derli toplu görünebilsinler diye icat edilen korseler, gerçekten de daha zayıf ve daha dolgun göğüslü görünmeyi sağlıyordu. Ancak vücudu saran ve oldukça sıkı bağlanan bu korseler yüzünden kadınlar daha da narin hale geliyor, nefes alamıyor, hatta sıklıkla bayılıyorlardı! Omurgaya ve rahme zarar veren korselerin ölümlere neden olabildiğine dair bile kayıtlar mevcut.

 

 

Ancak kadınlar vazgeçmedi, daha güzel görünmek uğruna sağlıklarını hiçe saymaya devam ettiler. 19. yüzyıla kadar devam eden bu korse çılgınlığı, moda anlayışının değişmeye başlamasıyla birlikte zamanla gözden düşse de, yerini daha küçük, daha kullanışlı korselere ve sütyenlere bıraktı. 1869 yılında Fransız tasarımcı Herminie Cadolle, bir korseyi iki parçaya ayırarak göğüsleri desteklemek için ayrı bir parça üretmiş oldu. Ancak bilinen ilk sütyen, 1866’da İngiltere’de üretildi. 1893’te ise ABD’li Marie Tucek, ilk patentli sütyeni üretti. İlerleyen yıllarda da sütyen modelleri geliştirilmeye ve yaygınlaşmaya devam etti.

 

Sütyen takmamak için 3 sebep

 

1. Çünkü memelerinizin sarkmasıyla sütyenin hiçbir ilgisi yok!

Dr. Susan Love, bunun yaygın bir mit olduğunu söylüyor. Hatta Ryan El tarafından 5 yılda tamamlanan bir araştırmada büyük göğüslü kadınların bile sütyen takmasına gerek olmadığı sonucuna ulaşılmış.

 

Profesör Jean-Denis Rouillon tarafından 330 kadın üzerinde yapılan ve 15 yıl süren bir araştırmanın sonucunda ise sütyenin memelerin sarkmasını engellemediği ortaya çıkarıldı. Üstelik hiç sütyen kullanmayan kadınların memelerinin daha dik kaldığına dair de ölçümler elde edildi!

 

KADINLARIN GÜNLÜK YAŞAMLARINDAKİ SIKINTILARI Romanya'lı Cassandra Calin isiml... YENİ TREND: MEME HAVLUSU Girişimci ruhlu bir kadının icat...

 

Memelerin doğası gereği sallanması, hareket etmesi gerekir, bu sayede kan dolaşımı rahatlar ve dokular daha sağlıklı hale gelir.

 

Yani sütyen takmak ne memelerinizin sarkmasını engelliyor, ne de onları desteklediğinizde daha az rahatsız oluyorsunuz...

 

2. Memeleriniz büyür ve doğal olarak şekillenir

Sütyen takmadığınızda memelerin doğal hareketlerine ve kasların çalışmasına da izin vermiş olursunuz. Bu sayede zamanla memeleriniz sütyen taktığınız zamanlara oranla daha büyür, kendi doğal şeklini alır.

 

3. Ayıpsa bakmayıversinler!

Sütyen takmadığınızda memelerinizin daha fazla hareket ediyor olması ve meme uçlarının da daha belirgin hale geliyor olması sizi (ya da aslında çevrenizi) ahlaki açıdan rahatsız ediyor olabilir.

 

Tartışmamız gereken bir konu daha. Kadınlar başlangıçta memeleri daha güzel, daha dolgun gözüksün diye sütyen takmaya başlamıştı. Bu sayede daha çekici görünebiliyorlardı. Ancak şimdi sütyen takmamanın daha seksi görünmeye neden olabileceğini düşünüp istemeye istemeye sütyen takan birçok kadın var. Eğer böyle bir derdiniz varsa ve yine de sütyen takmak istemiyorsanız da iki seçeneğiniz var: Ya bunun ayıp sayılmasına aldırış etmeyin ve içinizden geldiği gibi giyinin. Ya da göğüslerinizi seksi bir biçimde ortaya çıkarmayacak kıyafetler seçmeye çalışın. Meme uçlarını gizleyen silikon aparatları da unutmayın!

 

Göğüsleriniz sağlığınız hakkında ne söylüyor?
+21
Göğüsleriniz, vücudunuzun içerisinde neler olduğuna dair birçok şey söyleyebilir. Bu işaretleri kullanarak göğüslerinizin anlattıklarını fark etmeye çalışın ve bir şeylerden şüphelendiğiniz noktada doktorunuza başvurun.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön