Sivrisinekler neden hep beni ısırıyor?

Anneniz küçükken buna cevap olarak “Çünkü sen çok tatlısın” dediyse, yalan söylemiş bizden söylemesi. İşte sivrisineklerin sizi ısırmasının nedenleri...

Sivrisinekler neden hep sizi ısırıyor?

"Sivrisinekler neden hep beni ısırıyor?" sorusunun cevabının çorap kokusuyla bir ilgisi olabilir. Nasıl mı? Londra'da yapılan bir araştırma bu soruyu aydınlığa kavuşturuyor.

 

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu tarafından yapılan araştırmada çift ve tek yumurta ikizlerinden alınan 200 adet kokulu çorap kullanıldı. Araştırmanın amacı çoraplardaki kokuları inceleyerek hangi ayağın itici, hangi ayağın çekici bir koku ürettiğini keşfetmekti. Özellikle ikizlerin seçilmesinin sebebi ise önceden yapılan başka bir araştırmaya göre sivri sineklerin tek yumurta ikizlerini daha çekici bulmasıydı. Çorapları ve sivri sinekleri bir rüzgar tüneline soktular ve araştırmayı başlattılar.

 

Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?

 

Projeyi 2017 yılında başlatan James Logan projeye ilişkin şunları söyledi: “Bizi sivrisineklere karşı çekici yapan şeyin genetik olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Umuyoruz ki bu çalışma bize vücudumuzun ürettiği kokuların mekanizmasını anlatacak ve böylelikle belki de bu kokuları sivrisinekler için daha az çekici hale getirecek çalışmalar yapabileceğiz. Bunu yapabilmek için ise kokuların üretiminden sorumlu olan geni bulmalıyız, böylece bu kokuyu çekici değil itici hale getirecek ilaçlar üretmemiz de mümkün olabilir.” Yapılan başka çalışmalara göre sivri sinekler ürik asit gibi bazı asit türlerini daha fazla üreten kimseleri ve hamile kadınları daha çok tercih ediyor.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön