Gezi 4 yaşında!

Gezi Parkı olaylarının 4. yılında Gezi'de neler olduğunu hatırlıyor musunuz?

Gezi 4 yaşında!

27 Mayıs'ta Taksim'deki Gezi Parkı'na yapılması istenen Topçu Kışlası projesi dahilinde parka girerek ağaçları sökmek isteyen iş makinalarına karşı çıkılmasıyla başlayan eylemler, çok kısa sürede İstanbul'un çeşitli ilçelerine, diğer şehirlere ve dünyanın pek çok yerine yayılmıştı. 

 

 

 

150.000 adet gaz bombası atıldı, 3.000 ton su sıkıldı

Eylemlerin tüm Türkiye’de aralıksız sürdüğü 15 gün boyunca 150.000 adet gaz bombası atıldığı, 3.000 ton su sıkıldığı, OC Gas, CS Gas ve CR Gas olmak üzere 3 çeşit gaz sıkıldığı, göz gibi hassas organlarda kalıcı hasarlar verebilen FN-303 adlı silahtan göstericileri boyamak için ‘bizmut’ içeren kapsüller atıldığı medyada yer aldı. 

 

Ertesi yıl insan hakları kurumlarının bir araya gelerek hazırladıkları raporda, Gezi Parkı direnişi sırasında 11 kişinin yaşamını yitirdiği, 8 bin 163 kişinin de yaralandığı açıklandı. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından hazırlanan bu raporda ayrıca, güvenlik güçleri ile ilgili herhangi bir yasal yaptırım uygulanmamasına rağmen, 5 bin 653 eylemci hakkında 97 davanın açıldığı belirtildi. 

 

İçişleri Bakanlığı’na ulaşan bilgilere göre, “duran adam” eylemlerine dönüşen Gezi Parkı protestoları 81 kentin 79’unda yapıldı. Bir aya yaklaşan eylem sürecinde, gösterilerin büyük bölümü İstanbul ve Ankara’da yaşanırken, sadece Bingöl ve Bayburt’ta protesto eylemi düzenlenmedi.

 

 

 

 

 

Gezi'nin unutulmayan duvar yazıları
+49
"Tek yol devrim, dinimiz amin"  

 

27 Mayıs 2013

27 Mayıs akşamı parka giren ve parkın Divan Otel tarafındaki kısmında yıkıma başlayan dozerler, protestocular tarafından engellenmek istendi. Taksim Gezi Parkı Derneği’nin çağrısıyla parka çok sayıda insan geldi ve sabaha kadar nöbet tutuldu. Topçu Kışlası projesi dahilinde çalışma yapıldığını söyleyen iş ekiplerine karşı sabah erkenden parkta toplanmak üzere anlaşan göstericilerin birçoğu geceyi parkta geçirdi.

 

 

 

 

 

28 Mayıs 2013

Sabah olduğunda parkta toplanan protestocu sayısı 70’i bulmuştu. Polis ilk defa göstericilere biber gazı sıkarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Meşhur kırmızılı kadın fotoğrafı bugün çekildi. Sonunda Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de araya girmesiyle, iş makineleri çalışmayı durdurdu.

 

 

29 Mayıs 2013

Taksim Dayanışması basın açıklaması yaptı ve Gezi Parkı’nı savunacaklarını duyurdular. Aynı gün parkta kökünden sökülen ağaçların yerine fideler dikildi, çadırlar kuruldu. Aynı gece, polis tekrar müdahale etti.

 

 

 

30 Mayıs 2013

Polis Gezi Parkı’nda kurulan çadırları yaktı ve göstericilere biber gazı ve coplarla saldırdı. Bunun üzerine yüzlerce kişi parka akın etti, ilk toplu forum gerçekleştirildi. Sivil toplum kuruluşları, dernekler ve siyasi parti temsilcileri de direnişe katıldı. Akşam Bandista ve Kardeş Türküler küçük konserler düzenledi, Okan Bayülgen hikayeler anlattı. Parkta Orhan Aydın, Mustafa Alabora, Harun Tekin, Aslı Tandoğan,  ve Yalçın Çakır gibi pek çok ünlü de bulunuyordu ve sosyal medyadan direnişe destek olanların sayısı bugün binlerce kişiyi buldu.

 

31 Mayıs 2013

Sabaha karşı parka giren polis yine çadırları kaldırdı, göstericilere su ve biber gazı ile saldırarak müdahale etti. Müdahale tüm gün sürdü. Tabipler Odası, başından ağır yaralanan Lobna Allami gibi, 100’den fazla yaralı olduğunu açıkladığında henüz öğlen saatleriydi. Protestolar meclis gündemine taşındı ve aynı günün akşamı, Topçu Kışlası Projesi hakkındaki yürütmeyi durdurma kararı alındı.  Akşam olduğunda binlerce gösterici Taksim’i doldurmuştu.

 

 

 

 

Haziran ayında toplu eylemler İstanbul’un diğer ilçelerine ve birçok ile de yayıldı. Adana, Konya, Bolu, Tunceli, Mersin, Muğla, Marmaris, Denizli, İzmit, Antalya, Aydın, Manisa, Eskişehir, Hatay, Adana ve İzmir'de polis çok sayıda insanı göz altına aldı. Meydanlarda protesto gösterileri düzenlenirken akşamları insanlar evlerinden tencere tavalarla eylemlere katıldılar. Yalnızca Türkiye’nin şehirlerinde değil, dünyanın birçok şehrinde de Gezi Parkı’na destek eylemleri yapılmaya başlandı.

 

TAKSİM GEZİ PARKI'NDA NELER OLUYOR? Taksim’i Yayalaştırma Projesi ka... BLOGCU ANNE'NİN KALEMİNDEN GEZİ PARKI OLAYLARI... Salı gününden beri her gün Gezi ...

 

Haziran’ın ilk on gününde Gezi Parkı’nda bir komün hayatı kuruldu, kütüphaneler, atölyeler ve bostanlar yapıldı. 16 Haziran’da ise polis parka ve Taksim meydanına girerek biber gazı ve TOMA’larla kalabalığı dağıttı. Protestolar diğer illerde de sürmeye devam etti. Gezi Parkı’nın kapatılmasının ardından İstanbul’da ve Türkiye’nin her yerinde, park forumları yapılmaya başlandı. Yerel parklarda bir araya gelen eylemciler, direnişi sürdürdü.

 

 

 

Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenler

 

Ethem Sarısülük: 1 Haziran 2013’te Ankara’daki protestolar sırasında polis tarafından başına bir kurşun sıkılarak ağır yaralandı. 12 Haziran’da öldüğünde 26 yaşındaydı.

 

Mehmet Ayvalıtaş: 2 Haziran 2013’de Ümraniye’de otoyolu kapatarak eylem yapan grubun içerisindeydi. Kontrolsüz bir şekilde kalabalığın üzerine doğru süren bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. 20 yaşındaydı.

 

Abdullah Cömert: Antakya’daki eylemler sırasında başına aldığı darbe sonucu, 3 Haziran’da hayatını kaybetti. 22 yaşındaydı.

 

Ali İsmail Korkmaz: 2 Haziran’da Eskişehir’deki direnişe katılmış ve bir ara sokakta eylemcilere saldıran bir grup esnaf tarafından feci şekilde dövülmüştü. Beyin kanaması geçiren Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz’da hayatını kaybetti. 19 yaşındaydı.

 

Ahmet Atakan: 10 Eylül 2013’te Antakya Armutlu’daki eylemler sırasında polis tarafından başından gaz fişeği ile vuruldu, çatıdan düşerek hayatını kaybetti. 22 yaşındaydı.

 

Berkin Elvan: 16 Haziran’da Okmeydanı’nda polis tarafından ateşlenen gaz fişeği başına isabet etti. 11 Mart’a kadar komada kaldı, öldüğünde 15 yaşındaydı.

 

Ayrıca eylemler devam ederken 4 kişinin de yoğun gazdan etkilenerek kalp krizi geçirdiği ve bunun sonucunda öldüğü belirlendi. 5 Haziran’daki bir eylemde de bir polis komiseri, bir alt geçit inşaatından düşerek hayatını kaybetmişti. Olaylar sırasında 7 polis memurunun da intihar ettiği iddia ediliyor ancak bununla ilgili resmi bir bilgi henüz yok.

 

 

Gezi Parkı'nda ne olmuştu?
+6
30 Mayıs 2013'te Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekillerinin parkta yaptığı basın açıklamasının hemen ardından polisler parkta bulunan protestoculara ikinci kez müdahale etti.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön