Minimalist yaşam

Minimalist bir hayat tarzını benimsemek, ihtiyacımız olmayanlardan kurtularak sadece gerçekte ihtiyaç duyduklarımıza odaklanmayı sağlar.

Minimalist bir hayat yaşamanın 8 faydası

Biriktiren bir toplumda yaşıyoruz; tüketici olmakla övünüyoruz. Minimalizm, çevremizde süregelen aç gözlülüğü durdurmanın bir yoludur. Radyo ve televizyonda gözümüze sokulan reklamlara karşı koyabilmektir. Az çoktur

 Minimalist bir yaşam tarzı, yalınlaşmak demektir. Daha az temizlik ve stres, daha düzenli bir ev ve daha fazla para gibi bariz faydalarının yanı sıra daha derin ve hayatınızı kökten değiştirecek avantajları da vardır. Daha az eşya ile yaşamanın faydalarından sadece bazılarını düşünün…1. Önemli olana yer açılır
Önemsiz çekmece ve dolapları tasfiye etmek daha çok alan ve huzur sağlar. Klostrofobik duygulardan kurtulur ve aslında tekrar nefes almaya başlayabilirsiniz. Odalarınızı eşyalar yerine anılarla doldurun.

 

2. Daha çok özgürlük
Eşya biriktirmek sizi ağırlaştırır, bir çapa gibi aşağıya çeker. İnsanlar her zaman eşyalarını kaybetmekten korkar, halbuki bilinçli bir şekilde elden çıkardıklarında daha önce asla hissetmedikleri bir özgürlük duygusu yaşayacaklardır: Hırs, borç, obsesyon ve aşırı çalışmadan arınılmış bir yaşam. 


3. Sağlık ve hobilere odaklanmak
Kazandığınız özgürlük size daha fazla zaman da sağlayacaktır. Kazanılan bu zamanı yapmak isteyip de ertelediğiniz aktiviteler için harcayabilirsiniz. Herkes, her zaman yeterince zamanı olmadığından şikayet eder. İşte size fırsat! Sağlığınıza özen göstermek ya da yeni ilgi alanları geliştirmek, ne isterseniz yapabilirsiniz.

 

4. Mal mülke daha az odaklanmak
Etrafınızda biriktirdiğiniz tüm maddeler aslında oyalanmanın bir yolu, içinizdeki boşluğu doldurmanın bir yolu… Para, mutluluk satın alamaz ama konfor alır. Gerekli olan konfor sağlandıktan sonra, parayla ilgili takıntılar sona ermelidir. İnsanlar medya aracılığı ile sürekli satın almaya yönlendirilir. Güdülmeyi reddedin. Tüketim çılgınlığının bir parçası olmayın. İhtiyaçlarınızı karşılayın ve sonrasında daha çok paranın değil, daha büyük mutlulukların peşine düşün.

 

5. Daha çok huzur
Maddi şeylere tutunmak sürekli bir stres yaratır çünkü sahip olmak, kaybetme endişesini de beraberinde getirir. Hyatınızı basitleştirerek bu endişelerden otomatik olarak kurtulur ve daha sakin, huzurlu olursunuz. Endişelenmeniz gereken ne kadar az şey olursa, kafanız da o kadar rahat olur.

 

6. Daha çok mutluluk
Gereksiz olanları hayatınızdan çıkarırken mutluluk da kendiliğinden gelir. Hayatın ve yaşamınızın gerçek anlamını daha net görebilir ve eşyalar yerine kendinize odaklanabilirsiniz.  Daha verimli olarak, önceliklerinize odaklanarak, koşuşturmaktan vazgeçip keyfini çıkararak mutluluğu yakalamak daha olasıdır.

 

7. Daha az başarısızlık korkusu
Budist rahiplerine baktığınızda, hiç korkuları olmadığını görürsünüz; korkuları yoktur çünkü kaybedecekleri hiçbir şey yoktur. Kaybetmekten korktuğunuz tek şey sevdiğiniz insanlar olsun.

 

8. Daha çok öz güven
Minimalist yaşam tarzı bireysellik ve kendini güveni destekler. Bu da mutluluk peşindeki seni daha öz güvenli kılacak ve daha güçlü adımlar atmanı sağlayacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Temmuz 2015 Perşembe 00:40

  Evet biz de bu modern hayattan ,İstun karmasasindan kactigimizda bu tarz yasamda kir hayatinda mutlu olmustuk,fakat yalova da bahceler ,elmaliklar bitince yine bunaldik..Ozlem Ozmen..

  Cevapla

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9021

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2209

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5490

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2403

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3579

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön