Ayrılık sonrası kendinizi nasıl toparlarsınız?

Kırılan kalbinizi iyileştirirken yeni bir ilişkiye sağlıklı bir başlangıç yapmanız mümkün.

Ayrılık sonrası kendinizi nasıl toparlarsınız?

Hayatta ayrılıktan daha çok acı veren birkaç deneyim vardır. Ayrılıklar aşkın ve terk etmenin kesiştiği en hassas noktaları harekete geçiriyor gibi göründüğünden, insanlar bir kaybı 'iyileştirmekle' uğraşırlar.

 

Ancak kendinizi toparlamanın anahtarı da burada yatıyor: Fırtınanın ortasına doğru ilerleyerek batabildiğiniz kadar kedere batmalı ve bu kalp kırıklığını bir zihin açılmasına dönüştürerek, zor ama bir o kadar da gerekli sorulara cevaplar aramaya başlamalısınız.

 

Bu üç adım yalnızca kırılan kalbinizi iyileştirmeyi değil gelecek ilişkinize de sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlar.

 

1. Zaman sınırlamaları ve özürler olmadan kendinizi acı çekmeye bırakın.

Bize ağlamanın ''zayıflık'' olduğunu ve ayrılık sonrasında ''Eminim böylesi daha iyi, nasılsa çekip gidecekti.'' demeyi öğreten bir toplumda, ayrılık sonrası daha derine dalarak düşünmek, kendine yeterli zaman ayırmak genelde oldukça iyi bir yöntemdir.


Güçlenmek için acı çekmek durumundasınız; bundan daha basit bir yöntem yoktur. Bu yüzden kendinize ağlamak için de fırsat verin. Acınıza merhamet edin. Eğer ''hadi ama, durum o kadar da kötü değil.Artık biraz büyümelisin. Sadece birkaç aydır birlikteydiniz'' diye fısıldayan bir ses duyarsanız, bilin ki acı çekmeyi tümüyle reddeden toplumun baskısına maruz kalmaktasınız. Sizden uzak durmasını söyleyin ve acınızı yaşamaya bakın.

 

Aynı şekilde, acının bir süresi yoktur. Bazıları düzelmek için bir aya ihtiyaç duyarken diğerleri için bir yıl bile yeterli olmayabilir. Acı çekmenin doğru ya da yanlış bir yöntemi yoktur; ortada yalnızca acı ve kederiniz vardır.

 

2. Ayrılığa nasıl katkıda bulunduğunuzu yeniden gözden geçirin.

Çoğu insan ayrılık sonrası iki konuda kararsız kalır:

 

 • Bu tamamen onun suçuydu, böyle bir ilişkiye hazır değildi.

 

 • Hepsi benim hatam. Neden çevremdeki herkes gibi normal bir ilşkim yok? Çok değersizim ve asla gerçek aşkı bulamayacağım.

 

Bunların hiçbirinin aşk ya da gerçeklikle ilgisi yoktur. Eğer ayrılık acısını hafifletmek isterseniz, var olanı düşünüp gerekirse pişmanlıklarınızı yaşamanız size daha faydalı olacaktır.

 

İlişkiler dans gibidir ve iki kişiyle yapılır. Eğer işler yolunda gitmiyorsa, bir yerde ayrılığın gerçekleşmesi her zaman olasıdır. Dengeyi yakalayamadığınızın farkına varmazsanız, bir sonraki partnerinizle de aynı hatalı hamleleri yaparsınız.

 

Çözüm burada: Araştırmanıza gerçek bir bakış açısı getirmeli ve kendinize biraz şefkat göstermelisiniz. Bunun ''çok zayıf'' veya ''aşırı muhtaç'' olduğunuz için kendinizi cezalandırmakla bir ilgisi yok. Aksine, ne kadar büyüdüğünüzü görmek, ayrılıkları da bütün ilişki geçişleri gibi anlayışla karşılamak için verilen bir fırsat bu.

3. Birikmiş acıların ve kayıpların gün yüzüne çıkmasına izin verin.

Ayrılıkların bu kadar acı verici olmasının nedeni, onların eskiden yaşanan kalpte yer etmiş acıları da tetiklemesi yüzündendir. Bu hayatımızdaki geçişlerin en değişmez yasasıdır: Kayıp kaybı getirir. Bu yüzden, bir ayrılığın ardından acı çekerken başka bir kayba da kendinizi hazırlayın.

 

Tekrarlayacak olursak, acınızı yaşamaya izin veren bir toplumda yaşamıyorsunuz. Böyle olunca da, siz eski acılarınızı iyileştirmeye çalışırken daha sağlıklı düşünmenizi ve gelecekteki partnerinize daha sağlıklı bir ilişkiye başlamanızı sağlayacak fırsatları elinizden kaçırıyorsunuz.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 1833

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5160

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2244

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 8184

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3336

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön