Atatürk Anıtı ile AKM'deki pankart ve flamalar kaldırıldı!

Gezi Parkı'ndaki eylemlerinin 15. gününde polis AKM ve Atatürk anıtı üzerindeki pakartları kaldırmak için Taksim Meydanı'na girdi.

Atatürk Anıtı ile AKM'deki pankart ve flamalar kaldırıldı!

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin Çevik Kuvvet ekipleri,  07.30'da Gümüşsuyu'ndan Taksim Meydanı'na girdi.

 

Taksim Meydanı'nda bekleyen göstericiler, çevik kuvvet ekipleri tarafından dağıtıldı.

 

Dolmabahçe'de toplanan çevik kuvvet ekipleri, buradan Taksim yönüne hareket etti. Polisin ilerleyişi sırasında bölgede bekleyen eylemcilerden bazıları polise taş attı.

 

Daha sonra, Taksim Meydanı'na çıkan çevik kuvvet ekipleri, Atatürk Anıtı çevresinde bekleyen göstericileri uzaklaştırdı.

 

Direnen eylemcilere polisin biber gazıyla müdahalesi üzerine Tarlabaşı ve Sıraselviler yönündeki ara sokaklara dağılan göstericiler, polise taş, molotof kokteyli ve misket attı.

 

Taksim Gezi Parkı'nda bekleyenlere yönelik bir müdahale olmayacağı yalnızca anıt çevresindekilerin dağılmasının istendiği yönünde anons yapan polis, anıttaki flamaları söktü.

 

Polis, anıt çevresinde güvenlik önlemi aldı.

 

İstanbul Valisi Mutlu'dan Twitter'da Gezi Parkı açıklaması

Bu arada, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, polisin Taksim Meydanı'na girmesinin sebebinin, Atatürk Heykeli, Atatürk Kültür Merkezi üzerindeki pankart ve resimleri kaldırmak olduğunu bildirdi.

 

Mutlu, eylemcilere, Gezi Parkı'na ve Taksim'e dokunulmayacağını belirterek, insanların bu yönde uyarılmasını talep etti.

 

Açıklamaları doğrultusunda çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Mutlu, "Gezi Parkında bekleyen gençlere teşekkür ederim. Küçük bazı çatışmalar oldu meraklanmayın" ifadesini kullandı.

 

Mutlu'nun, sayfasında yer alan bazı Twitler şöyle:

"Sadece kendini ifadeye çalışan siz gençlerin ideallerini de gerçekleştirecek bu çalışmada güvenlik güçleriyle birlikte olun, Gezi'de bekleyin. Sizin hiçbir provokasyona maruz kalmadan, sükunetle bulunduğunuz yerde beklemenizi, olası yanlışlıklardan uzak kalmanızı özellikle rica ederim. Bazı eylemciler sis ve duman çıkartan materyaller kullandılar. Amaçlarının polisin aşırı gaz kullandığı intibası yaratmak olduğunu bilelim."

 

Vali Mutlu’nun açıklamasının ardından polis Taksim Meydanı’na girerek AKM ve Atatürk anıtı üzerindeki afiş ve pankartları kaldırırken sadece Türk bayrağı ve Atatürk posteri kaldı.

 

Polis ekipleri yaptıkları anonsta amaçlarının Taksim Gezi parkına müdahale olmadığını duyurdu.

 

Polisin afiş ve pankartları toplaması sırasında ufak çaplı gerginlikler yaşandı.

 

İstanbul Valiliği: Bu çalışmanın Gezi Parkı’na ve Taksim’e müdahale boyutu kesinlikle yoktur

 

Öte yandan, İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da "Bu çalışmanın Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik müdahale boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim’de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır" denildi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön