Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: "İyi bir analiz yapıyoruz..."

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Taksim Gezi Parkı eylemleriyle ilgili "Şu anda iyi bir analiz yapıyoruz. Buralardaki mesajların hepsini daha iyi okuma yönünde çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: "İyi bir analiz yapıyoruz..."

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 24'te katıldığı programda, Taksim Gezi Parkı eylemleriyle ilgili değerlendirme yaptı.

 

Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, dün düzenlediği basın toplantısında, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin, Hükümetin durduğu pozisyonu, görüşlerini ifade ettiğini anımsatan Atalay, "Biz de o çerçevede olayın bütün boyutlarını doğrusu iyi değerlendiriyoruz, iyi analiz ediyoruz. Yani hem hükümet olarak hem parti olarak hem kurumlarımız olarak" diye konuştu.

 

Olayların İstanbul'da başladığını, sonradan bunun değişik bir kimlik kazandığını dile getiren Atalay, "Masum çevre hassasiyeti, hepimizin hassasiyetidir. İnsani de bir şeydir. Bu konuda doğrusu hiç kimsenin olumsuz bir değerlendirmesi olmaz" dedi.

 

Bir yanda masum bir şekilde eylem yapılırken diğer taraftan bir tahribatın söz konusu olduğunu ifade eden Atalay, bu ikisini ayırmak gerektiğini belirtti.

 

Hükümet olarak vatandaşların bütün tepkilerini iyi okumaya çalıştıklarını, bunu önemli gördüklerini belirten Atalay, olaylarda muhalif birçok unsurun bir araya geldiğini, bunların içinde illegal grupların da bulunduğunu ifade etti.

 

En ileri adımı biz attık


Taksim Gezi Parkı'ndaki ilk eylemlerin, masum ve iyi niyetli bir pak eylemi olduğunu kabul ettiklerini, yapılan yanlışlıklar varsa bununla ilgili soruşturma açılacağını bildirdiklerini hatırlatan Atalay, ama ondan sonraki olaylarda birikmiş bir takım duyguların ortaya çıktığını ifade etti. Bunu geniş bir toplumsal algı olarak görmediğini söyleyen Atalay, şunları kaydetti:

 

"AK Parti olarak biz hayat tarzlarıyla ilgili bir müdahaleyi bu 11 yıl içinde asla düşünmedik. Aksine bütün zenginliklerin, bütün farklılıkların bir arada yaşaması için gayret ettik. Yani yürüttüğümüz bir çözüm süreci var. En ileri adımı biz attık. Farklılıklarıyla, kendi değerleriyle, ana diliyle birlikte bu toplumda huzur içinde herkes yaşasın diye."

 

Şu anda iyi bir analiz yaptıklarını belirten Atalay, buralardaki mesajları daha iyi okuma yönünde çalıştıklarını ve bu konuyla ilgili çok duyarlı olduklarını anlattı.

 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'nin uluslararası alanda hem ekonomisiyle hem de demokratikleşmesi ile yer etmiş bir ülke olduğunu belirterek Ortadoğu ülkesi gibi değerlendirilmesini asla kabul etmeyeceklerini bildirdi.

 

Atalay, eylemlerle ilgili uluslararası medyada çok ileri yayınlar yer aldığını ve bunları ciddi şekilde analiz ettiklerini ifade ederek, "Bu kadar çabuk algılanması ve uluslararası yayınlarda sanki Türkiye bu olayların meydana geldiği sıradan bir Ortadoğu ülkesi gibi yaklaşımlar, asla kabul etmeyeceğimiz şeylerdir. Ama bunlar Türkiye'ye zarar verir" dedi.

 

Taksim Gezi Parkı olaylarının çözüm sürecine olumsuzluğunun bulunup bulunmadığı şeklindeki bir soruya  Atalay, "Bu tür toplumsal oluşumların içinde hangi faktörlerin ne kadar olduğunu tespit etmek kolay değildir.  Çok karmaşık yapı var şu anda. Ama biz doğrusu bu boyutu çok irdeliyoruz. Bundan kopuk değil. Hiçbir oluşum çözüm sürecinden şu andaki hele Taksim'in dışına taşmış, Ankara'ya vesaireye taşmış bu tür gelişmeler, bunların içinde çözüm süreci ile ilgili bir boyut da var" yanıtını verdi.

 

AA

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön