Taksim Gezi Parkı'nda neler oluyor?

Taksim’i Yayalaştırma Projesi kapsamında bır kısmı yıkılan parkta bekleyen eylemciler, bu geceyi de kurdukları çadırda geçirecek.

Taksim Gezi Parkı'nda neler oluyor?

Taksim’i Yayalaştırma Projesi kapsamında bir kısmı yıkılan parkta bekleyen eylemciler, bu geceyi de kurdukları çadırda geçirecekler.

 

Eylemciler tepkilerini Gezi Parkı'na fidan dikerek gösterdiler. Fidan dikmek için kazılan toprağa orada bulunan vatandaşlar "bizim de bir küreklik yardımımız olsun" diyerek toprağın kazılmasına yardımcı oldular.

 

Tema Vakfı'da oradaydı

Üzerlerinde Tema tişörtleri ile destek olmaya gelen Tema Vakfı'na alandaki eylemciler tişörtlerini çıkarıp aralarına öyle katılmalarını istediler. Bunun üzerine Tema'lılar tişörtlerini çıkarıp detek olmaya devam ettiler.

 

Ünlülerden destek

Orhan Aydın, Mustafa Alabora, Harun Tekin, Aslı Tandoğan ve Yalçın Çakır da Gezi Parkı'na destek olmaya gelmişti.

 

Her kafadan bir ses çıkıyor fakat olayın aslı nedir diye merak edip Gezi Parkı'na eylemcilerle ve yetkililer ile görüşmeye gittik.

 

Mimar Mücella Yapıcı Taksim Dayanışması adına şunları söyledi:

“Basına, kamuoyuna tüm ilgili birim ve yetkililere; bir yılı aşkın süredir İstanbul’un en önemli kamusal alanı olan Taksim Meydanı ve Taksim Gezi Parkı’nı yok etmek üzere bizzat başbakan tarafından ilan edilmiş. Yayalaştırma projesi kapsamında topluma dayatılarak zorbalıkla uygulatmaya çalışılan projelerin bilim teknik ve hukuk tanımazlığını ortaya koymak için mücadele etmekteyiz. Taksim tüm bayramlarımızı şenliklerimizi sevinçlerimizi yetkilerimizi ve halk taleplerini dillendirdiğimiz emek ve demokrasi meydanımızdır. Meydanla bölünmez bir bütün olan ve yüzlerce anıt ağacıyla yaşam kaynağı olan Taksim Gezi Park’ı da başbakanın emriyle alış-veriş ve residance yapılmak üzere elimizden alınarak toplumsal hafızamızdan silinmeye çalışılmaktadır. Hatta zorlanmaktadır. 1 Mayıs 2013 günü kentte tam anlamıyla sıkıyönetim ilan edilmiş Taksim Meydanı’na ulaşmak isteyen emekçiler ve tüm İstanbul halkının ulaşım hakkı engellenmiş ve sokaklardaki polis şiddeti her türlü muhalefete karşı İstiklal Caddesi Taksim ve Beşiktaş’ta devam etmiş ve hala devam etmektedir. Burada polis ablukası eşliğinde hunharca sökülen ağaçlar için verilen mücadeledir. Sadece buradaki ağaçların yaşam hakkı için değil Cumhuriyet caddesinden sökülerek götürülen 80 yıllık çınarlar ve bir AVM uğruna kurban edilecek Gezi Parkı’nın ağaçları ve tüm canlılar içindir.”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim Meydanı yayalaştırma çalışması hakkında böyle bir açıklama yaptı:


Taksim Meydanı Yayalaştırma çalışması yüzde 70 oranında tamamlandı. Divan Oteli önünde tünel çalışması nedeniyle yol genişletme çalışması yapılıyor.

 

Gezi Parkı'nın Divan Oteli tarafına bakan kısmında yaya geçişini engelleyen duvar yıkılıyor... Çalışma sırasında ağaç kesimi yapılmıyor. Duvar yıkımı ve yol genişletme çalışması nedeniyle 5 adet ağaç sökülerek farklı bir yere taşınıyor... Çalışma kapsamında daha önce yıkılan yaya köprüsü de yeniden inşa ediliyor.

 

Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde ise 320 metre uzunluğunda, tek tünel olarak inşa edilen Tünel/Altgeçidin; tüm kazı çalışmaları, fore kazık ve tabliye imalatı tamamlandı. Çalışma alanındaki, (İGDAŞ, İSKİ, TÜRK TELEKOM, BEDAŞ) gibi altyapı kurumlarına ait deplase çalışmaları da eş zamanlı olarak sonuçlandırıldı. Çalışma alanı dışında kalan bölgelerde yağmursuyu ve atık su imalatları tamamlanmak üzere...

 

Altgeçit üstü, meydan kaplaması beton çalışmaları devam ediyor.  Tünelin yapımının tamamlanmasının ardından, Taksim Cumhuriyet Anıtı etrafındaki araç trafiği, otobüs ve duraklar meydandan kaldırılacak. Gezi Parkı, AKM önü, Talimhane ve İstiklal Caddesi’ne yayalar trafik kesintisi olmadan ulaşabilecek.

 

Araç altgeçidi, Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunan araç otoparkından, Divan Oteli önüne kadar devam edecek. Böylece Taksim, yaklaşık 100 bin metrekarelik yayalaşmış bir meydana kavuşmuş olacak.

 

Eylemcilerin bekleyişi sürüyor.

 

 

 

Haber: Ülker Reyhan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön