''Askı var, zayıf mankene ihtiyaç yok''

Nüfus kilo alıyor, hazırgiyim markaları beden aralığını 3XL’ye kadar genişletiyor. Tabii büyük manken ihtiyacı da artıyor. Zaten yerlisi çok zor bulunuyor. Kısa süre önce yapılan XL Mankenler Yarışması’nın kazananlarıysa bu arada sıfır beden mankenlere laf atıyor...

''Askı var, zayıf mankene ihtiyaç yok''

20 yıl önceki mankenlerle ve bugünün anoreksik fotoğrafını karşılaştıralım. O zamanlar manken bedeni normal kadınlardan yüzde 8 küçükken bugün oran yüzde 23’e çıktı. Oysa kadınların yüzde 50’si 42 beden ve üstü giyiyor. Yani mankenler, sokaktaki kadını yansıtmıyor. Dahası, İngiltere’de 2 bin 500 kadınla yapılan bir araştırma kadınların sanıldığı gibi sıfır beden mankenlerin üzerindeki elbiseleri alma eğiliminde olmadıklarını söylüyor. Kadınların, bir elbiseyi kendi bedenlerinde biri sergilediğinde satın alma ihtimalleri yüzde 200 artıyor.

 

Nesille beraber bedenler de büyüyor

Markalar, bu tür araştırma sonuçlarından yola çıkarak mı yoksa sıfır beden mankenlerin kadınları sağlıksız zayıflamaya ittiğinden mi bilinmez, birkaç yıldır sıfır beden mankenlerden uzaklaşıyor. Hazırgiyim markalarının pek çoğu koleksiyonlarının beden aralığını 3XL’ye kadar taşırken kilolu müşterileri hedefliyor. Hedef kitlesi gençler olan markalar da büyük bedene yatırım yapıyor. Bu koleksiyonları tanıtacak büyük beden mankenler de lazım. Ama ülkemizde bu alanda büyük açık var. Firmalar orantılı vücutlara sahip, uzun boylu büyük beden mankenleri Danimarka ve Hollanda’dan getirtiyor. 3’üncüsü düzenlenen XL Mankenler Yarışması’yla da bu açık kapatılmaya çalışılıyor.

 

Güzellik yarışmalarının koreografisini yapan Banu Noyan’ın sektördeki açığı fark edip düzenlemeye başladığı XL Mankenler Yarışması, 2 yılda pek çok firmaya marka yüzü kazandırmış bile. Bu yıl kriterler de zorlaştırılmış. Sadece 35 yaşını aşmamış, 170 boyunda, 42 ve 46 beden arası kadınların katılabildiği yarışmanın birincisi 42 beden Özlem Mete, ikinci 44 beden Tuğba Durkut ve üçüncü 46 beden Sara Zeynep Salduz.

 

Şişman değil balık etliyiz

44-46 beden diye okuyunca çok kilolu şişman mankenler hayal edebilirsiniz ancak öyle görünmüyorlar. “Şişman değil, sadece büyük bedeniz” diyorlar. Özlem Mete, yarışma sonrası gelen tepkileri gülerek anlatıyor: “‘Yarışmadan önce şişkoydun, şimdi tescilli şişko oldun’ diyor arkadaşlarım. Oysa sadece balıketliyim.”

 

Fotoğraf çekimi ve sohbet sırasında hayli neşeliler. Kadınlarda mutluluğun sırrının fazla kilolarda yattığını iddia eden Nobel ödüllü bilim adamı Dr. James Watson’ı desteklercesine... Onların tek derdi çevre baskısı. Herkesin başlarına diyetisyen kesilmesinden çok şikâyetçiler. “Zaten kilolusun onu yeme, bunu içme” telkinleri onları çıldırtıyor. “Biz kendimizle barışığız ama etrafımızdakiler rahat bırakırsa” diyor Mete. “Çok yemiyoruz ki sadece tatlıya biraz düşkünüz. Böyle mutluyuz ama 3 kilo fazlası olan kadınlara bakıyorum hepsi mutsuz.”

 

Zayıf kadınların mutsuz olduğu iddialarında biraz kıskançlık sezip sıfır beden mankenlerle ilgili görüşlerini de alıyorum. Sanduz, “Zayıf kadın güzeldir diye bir kaide yok” derken Durkut “Kıyafeti taşımak için biraz göğüs, biraz kalça lazım” diyor. Mete’yse tartışma başlatacak bir cümleyle röportajı bitiriyor: “Evimizde askı var.”

 

Hazırlayan: Aysun Öz Kaşı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön