‘Gelin-kaynana çatışması bir ritüel’

Kaynana mutlu evliliğin önünde engel mi? Kaynana yüzünden evlilik biter mi?

Gelin-kaynana çatışması bir ritüel!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın nişanlı çiftlerin eğitimine yönelik hazırladığı eğitim kitabındaki tavsiyeler, Türkiye’deki kadim bir tartışmayı, gelin-kaynana çatışmasını yeniden gündeme taşıdı.

Bakanlığın kitabında “kötü kaynanaların” mutlu evliliği bozabileceğine dikkat çekilince biz de uzmanlara sorduk: “Kayınvalideler mutlu evliliğin önünde bir engel olabilir mi?”, “Geliniyle çatışan kayınvalideler, o evliliğin boşanmayla bitmesine dahi neden olabilir mi?” Kimi genelleme yapmanın yanlış olacağını belirtirken, kimi uzmanlar ise gelin-kaynana çatışmasının bir ritüel olduğunu kabul edenlerin mutsuz olmadıklarını ifade ediyor.

Psikiyatr Prof. Dr. Ayhan Akcan: ‘Gelin teslim olursa kaynana üzmez!’

Kayınvalideler evliliklerde mutluluğun önünde engel değildir. Çünkü maalesef Türkiye’de evlilikler eşler arasında değil, aileler arasında yapılır. Aileler, evlenen çiftlerin hep yanında olmak ve desteklemek ister, müdahale eder. Bundan dolayı gelin-kaynana çatışması her zaman olur.

Mesela Doğulu erkeğin yemek beklentisi ile Batılı’nın yemek beklentisi, giyimi, oturması kalkması hep farklıdır. Kaynanalar gelinin her türlü davranışına müdahale ederler. Evlenecek kadın ve erkek, baştan bunu kabul ederler ve ona göre yaşarlar. Bu da mutsuzluğa sebep olmaz. Mutlu olmak tam teslimiyettedir. Yani erkek kadına, kadın kayınvalideye tam teslim olacak. Evlenmeden önce bunu hesaba katarak davranışlarını belirlerler.

Ankara Ünv. Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi
Prof. Birsen Gökçe: ‘Birbirleriyle iyi anlaşan gelin, kaynanalar var’
Kaynana gelin çatışması olduğu kadar birbiriyle çok iyi anlaşan gelin kaynanalar da var. Bu nedenle bir genelleme yapmak doğru olmaz. Tamamen kişisel bir şey olarak düşünüyorum. Geçmişte büyük aile yaşantısı yani bir arada yaşamak söz konusuydu.

Kızların anneleri de kayınvalideleri de eleştirel sözler söyler. Artık küçük aileler var. Küçük aile oluşumu gençlere kendi kararlarını verme hakkı tanıyor ve evlerine kendilerinin egemen olmasını sağlıyor.

Eski CHP Adana Milletvekili, Eski TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Gaye Erbatur: ‘Çok mutlu da çok mutsuz da olunabilir’

“Kaynanalar evliliklerde mutsuzluğa neden olur” gibi bir genelleme yapamayız. Çok mutlu da olunabilir çok mutsuz da olunabilir.

Ben de bir kaynanayım. Bir oğlum var. Nasıl bir kaynana olduğumu gelinime sormak lazım diye düşünüyorum. Herkes birbirine saygıyla, sevgiyle davranırsa huzursuzluklar önlenebilir. Ben çekirdek aileden yanayım. Birbirimizin haklarına saygı göstermeliyiz.

Koç Üniversitesi, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi Direktörü
Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı: ‘Kaynana, gelinin karar vermesini engelliyor’
Ataerkil aile yapısında, erkeğin annesine daha fazla karar verme yetkisi veriliyor. Halk sağlığı alanında yapılan araştırmalarda, kayınvalidenin gelinin karar vermesini engelleyici olduğunu ortaya koyan örnekler var.

Örneğin çocuk hasta. Annesi hastaneye götürmek istiyor ama kayınvalide masraf olmasın diye buna engel oluyor. Bu nedenle birçok yerde çocuk hastaneye çok geç olduğu zaman gönderiliyor.

Psikolog Kıvanç Tığlı: ‘Kaynana yüzünden boşanan çiftler var’:

Eğer evli çiftler arasında çok sevgi saygı varsa, kayınvalide çok sorun yaratmaz. Ama kaynana ile aynı evdelerse o zaman sorun oluşturabiliyor.

Bana gelen danışanlardan gözlediğim kadarıyla kaynanası nedeniyle boşananlar olmuştu. Kadın ve erkeğin ikinci evlilikleriydi. Kayınvalidesi başka bir şehirde yaşıyordu ama yine de ilişkilerini olumsuz etkilemişti.

İstanbul’a gelip onlarda kaldığında sürekli oğluna gelinini şikâyet ediyormuş. “Oğlum sen yokken çocuklara kötü davranıyor, bağıyor, bana soğuk davranıyor” diyormuş. Bu çiftin arasının açılmasına neden oldu ve ayrıldılar.

Kaynanın hayatında sorunlar varsa, oğluna bağlanıyor ve gelinine sarıyor. Bilinçaltında da “Oğlum sadece bana ait olsun” var.

Psikiyatr
Prof. Dr. Tanju Sürmeli: ‘Anneler fazla koruyucu sınır çizmiyor’
Gelin-kaynana çatışması çok görülen, kültürel ritüel gibi oluşmuş tekrarlayıcı bir davranış. Kayınvalideler bazen doğrudan bazen de dolaylı olarak boşanmaya sebep olabiliyorlar.

Kayınvalide “Bu gelini istemiyoruz, ailemize yakışmıyor” gibi konuşmalar yapıyor. Genelde sınırı geçip, kendi fikirlerinden yararlanılmasını istiyorlar. Anneler çocuklarını çok koruyucu yetiştiriyor. Çocuklar da büyüdüklerinde çok kolay annenin etkisine giriyor.

Hazırlayan: Tülay Şubatlı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön