Kadını ilgilendiren haberleri erkekler yönetiyor!

Yapılan yeni araştırmada, erkeklerin kadınlar hakkındaki olaylarda daha etkin olduğu ortaya çıktı!

Erkekler kadınları yönetiyor!

Yapılan yeni bir araştırmada son 6 aylık seçim kapsamındaki, doğum kontrol, planlanan ebeveynlik gibi kadın sorunları ile ilgili basında çıkan haberlere erkeklerin konu üzerinde bayanlardan çok konuştuğu ve erkeklerin kadınlara göre 5 kat fazla yorum yaptığı ortaya çıktı.

The New York Times ve The Wall Street Journal’ı da kapsayan otuz beş büyük ulusal yayın arasında kürtajla ilgili erkekler yüzde 81, kadınlar yüzde 12 ve kuruluşlar yüzde 7 yorum yaptı.

Doğum kontrolü ile ilgili, erkekler yüzde 75, kadınlar yüzde 19 ve kuruluşlar yüzde 6 konunun üzerinde durdu. Planlı Ebeveynlik de ise erkekler yüzde 67, kadınlar yüzde 26 ve kuruluşlar yüzde 7 olarak oran yaklaşık olarak aynıydı.

Kadınlar nispeten yüzde 31’lik oranla kadın hakları konularında diğer konulara kıyasla daha iyi durumdalar. Erkekler bu yüzde 52, kuruluşlar ise yüzde 17 oranında konuyu ele almaktadır.

Erkekler sadece kadınla ilgili konulara hakim değil. Araştırma sonuçlarına göre dış politika ve ekonomi gibi tüm seçim konularını da yönetiyor. Chicago Tribune, The Wall Street Journal, The New York Tines yayınlara göre erkekler yüzde 65 oranında seçim konularını ele alırken bu oran Washington Post’da yüzde 67,USA Today’de ise yüzde 76’dır.

Erkeklerin medyayı yönetimi televizyonlarda da geçerli. On bir ulusal televizyon kanalına bakıldığında yüzde 81 oranında erkekler genel seçim konularında gündemdeydi. Bireysel olarak tv programlarına bakıldığında erkekler ortalama yüzde 80 civarında kanallarda boy gösteriyordu.

Cinsiyet raporunun yapan Joy Bacon “Özellikle kadın sağlığı ve kadın hastalığı ile ilgili konularda ölçülür bir şekilde çıkan seslerin dengede olmamasının can sıkıcı olduğunu vurguluyor. İnternet haberlerinde cinsiyet dağılımı raporunda bunun başka bir sebebi olarak medya ve sağlık sektörünü de içeren tüm sektörlerde kadın çalışan sayısının azlığı gösterilmektedir. Böylelikle ilk kaynaktan uzman sayısı az.

Erkekler sadece kadınla ilgili konulara hâkim değil, dış politika ve ekonomi gibi tüm seçim konularını da hâkim!
Yapılan başka bir araştırmada medyada büyük çoğunluk olarak erkeklerin görüşlerine daha fazla sütun ayrıldığı yönünde. 12 haftalık süreçte 10 yayın kuruluşunda 7000’den fazla yazıda kadınlar sadece yüzde 33 yer alıyor. Bu sayılar şok edici ama şaşırtıcı değil. Haber kaynaklarında kadınlar dörtte bir oranında yer alırken bunun altını çizmek ve bunun nedeni üzerinde durmak gerekiyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3767

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön